pasek
Zapisz się do newslettera

Wpisy na blogu ukazują się nieregularnie więc jeśli nie chcesz przegapić żadnego, zostaw Twój adres e-mail, artykuły będą lądować w Twojej skrzynce.

znaczek

Wybierz więcej niż jedną dyscyplinę:

pasek
26.04.2017
Jak wybrać plecak?

Czy wyruszasz na kilkugodzinny spacer, czy też na cało- lub kilkudniową wędrówkę w góry, mamy plecak, jakiego potrzebujesz! Zapoznaj się z naszymi poradami, aby dobrze wybrać i przygotować swój plecak.

CZY ZADAJESZ SOBIE WŁAŚCIWE PYTANIA?

Przede wszystkim musisz postawić właściwe pytania i dopasować plecak do rodzaju turystyki, który uprawiasz.

Zastanów się:
Ile czasu będziesz wędrować?
W jakim terenie? Czy napotkasz dużo przewyższeń?
Czy będziesz nosić sprzęt innych turystów (np. dzieci)?
Czy będziesz wędrować całkiem samodzielnie, czy podzielisz wędrówkę na etapy i będziesz zatrzymywać się w schroniskach?

Gdy odpowiesz sobie na te pytania, zrozumiesz swoje potrzeby i odnajdziesz się wśród 4 rodzajów turystyki, a więc też 4 rodzajów plecaków:

1/ kilkugodzinne wędrówki przy niewielkiej liczbie przewyższeń,
2/ całodniowe wędrówki po górach,
3/ szybkie wędrówki lub speed hiking,
4/ długie wyprawy.

Upewnij się, że wybierasz plecak z odpowiadającą Ci, wystarczającą liczbą przegródek i kieszeni. Sprawdź też, czy plecak posiada wszelkie regulacje, które zapewnią dopasowanie go do Twojej budowy ciała. Na długie wyprawy wybierz plecak ze wzmocnieniami na plecach, pasem brzusznym, paskiem piersiowym, paskami odciążającymi oraz regulowanym tyłem. Zwróć też uwagę na to, by plecak był lekki, aby maksymalnie chronić plecy.

Poświęć trochę czasu na przymierzenie plecaka w sklepie, napełniając go sprzętem, aby sprawdzić jego system nośny oraz komfort. Możesz również wypożyczyć kilka plecaków od przyjaciół i przetestować je w terenie, oczywiście obciążone sprzętem.

Pojemność może nieco się różnić w zależności od Twojej postury oraz od tego, czy wolisz wędrować z lekkim plecakiem. Nie zapomnij, że dorosła osoba może nosić na plecach około 25% swojej masy ciała. Pilnuj, aby nie przekroczyć tego ciężaru. Zobacz tutaj, jak prawidłowo zapakować plecak.

1/ LUBISZ SPACEROWAĆ KILKA GODZIN PO RÓWNINACH CZY NIZINACH LUB W TERENIE Z NIEWIELKIMI PRZEWYŻSZENIAMI

Na taki spacer musisz mieć wystarczająco dużo miejsca w plecaku, aby zabrać wodę, żywność, softshell lub lekką, wodoodporną kurtkę na wypadek deszczu oraz polar w razie ewentualnej zmiany temperatury. Dla pasjonatów takich spacerów Quechua zaprojektowała linie produktów Arpenaz i Escape.

Plecak Escape 20 l doskonale sprawdzi się podczas takich wypadów. Posiada różne akcesoria niezbędne na wędrówce, uchwyty na kijki, miejsce na bidon i na bukłak. Wersja 20-litrowa posiada pokrowiec przeciwdeszczowy.

Lista niezbędnych rzeczy do zabrania:

 • 1 litr wody
 • przekąska typu baton zbożowy
 • wodoodporna kurtka typu Rain-Ccut
 • polar, jeśli pogoda (temperatura) może ulec zmianie.

2/ WOLISZ WYPAD W GÓRY NA CAŁY DZIEŃ

Polecamy plecak o pojemności 20-40 l. Jeśli wędrujesz z dziećmi, wybierz jak największą pojemność plecaka, aby dzieci niosły jak najmniej. Dziecko powinno nosić ciężary nieprzekraczające 10-15% jego wagi ciała. Wystarczy, że weźmie do swojego plecaka wodę, przekąski i kilka ubrań, a już osiągnęło maksymalny ciężar plecaka, jaki może nosić! Zobacz tutaj, co włożyć do plecaka dziecka.

Quechua zaprojektowała plecaki AIR+. Są to lżejsze plecaki z wentylowanym tyłem, przeznaczone na całodniowe wędrówki. Zobacz np. Forclaz 30 AIR+.

Lista niezbędnych rzeczy do zabrania:

 • 2 litry wody na osobę
 • posiłek
 • batony zbożowe
 • okulary przeciwsłoneczne i krem przeciwsłoneczny
 • dodatkowa warstwa ubrania typu polar
 • odzież wodoodporna
 • mapa turystyczna
 • aparat fotograficzny
 • można również zabrać kijki turystyczne typu Forclaz 500 Light.

3/ LUBISZ WĘDROWAĆ SZYBKO I PRZEMIERZAĆ DŁUGIE DYSTANSE W CIĄGU JEDNEGO DNIA LUB W KRÓTSZYM CZASIE

Pasjonatom speed hikingu (szybkich wędrówek) niezbędny jest lekki plecak, dobrze przylegający do pleców. Twoim celem jest przemierzanie jak największych odległości w jak najkrótszym czasie, więc sprzęt powinien być jak najlżejszy. Polecamy plecak o pojemności 10-20 l. Dla wysokich i dobrze zbudowanych turystów najlepiej wybrać nieco większy plecak. Nie kupuj jednak plecaka o pojemności powyżej 30 l, ponieważ spowolni Twoje tempo.

Quechua proponuje plecaki turystyczne przeznaczone do speed hikingu, o pojemności 10 l, 17 l i 27 l. Plecak Helium o pojemności 10 l i wadze 390 g (bez bukłaka) jest najlżejszy i najwygodniejszy.

Lista niezbędnych rzeczy do zabrania:

 • 2 litry wody na osobę
 • suche przekąski (nie zabieraj świeżych owoców, bo są ciężkie)
 • batony zbożowe
 • okulary przeciwsłoneczne i krem przeciwsłoneczny
 • dodatkowa warstwa ubrania typu polar
 • wodoodporna, lekka kurtka
 • mapa turystyczna
 • apteczka
 • możesz również zabrać bardzo lekkie kijki turystyczne.

4/ WOLISZ RACZEJ DŁUGIE WĘDROWANIE

Wybierasz się na długą wędrówkępo górach, dniem lub nocą, ze spaniem pod namiotem lub w schronisku, i musisz zabrać rzeczy na kilka dni. Idealna pojemność Twojego plecaka to 50-90 litrów (możesz zejść do 40 l, jeśli przewidujesz zatrzymywanie się w pokojach gościnnych czy domach letniskowych).

Forclaz proponuje również plecaki z prostym w obsłudze systemem regulacyjnym EasyFit.

A Ty, wolisz wędrować kilka godzin, cały dzień, czy może jesteś zwolennikiem speed hikingu?

Daria

Jak wybrać plecak?
5 (100%) 8

Autor: admin | E-mail: daria.kaminska@decathlon.com
pasek
Zapisz się do newslettera

Wpisy na blogu ukazują się nieregularnie więc jeśli nie chcesz przegapić żadnego, zostaw Twój adres e-mail, artykuły będą lądować w Twojej skrzynce.

znaczek

Wybierz więcej niż jedną dyscyplinę:

pasek

2 myśli na temat “Jak wybrać plecak?”

 1. Wszystkie z wymienionych powyzej form wedrowania sa mi bliskie i lubiane, jednak najczesciej wybieram sie na kilkudniowe wypady w gory. Pozdrawiam milosnikow turystyki gorskiej.

 2. Tak…tak…dobry artykuł . Właściwie to wiele wędrowałem w swoim życiu do 35 roku życia. Długa przerwa i od jakiegoś czasu zaczynałem od spacerów po okolicach małopolski. No tak. Ze sprzętem u mnie nie najlepiej. Zaczynam się w tej działce organizować. Bo i obuwie, ubiór, no i te plecaki. O gadżetach nie wspomnę. Więc każda taka informacja pomaga mi zorganizować się lepiej sprzętowo. Ten rok będzie rokiem raczej spacerów po nizinach i po niewielkich górach.Pozdrawiam ciepło…słonecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *