pasek
Zapisz się do newslettera

Wpisy na blogu ukazują się nieregularnie więc jeśli nie chcesz przegapić żadnego, zostaw Twój adres e-mail, artykuły będą lądować w Twojej skrzynce.

znaczek

Wybierz więcej niż jedną dyscyplinę:

pasek
12.02.2017
Rolki dla dzieci OXELO

Dziecięce stopy mają to do siebie, że potrafią bardzo szybko rosnąć. Zakup co roku nowej pary jest rozwiązaniem wykonalnym, ale kosztownym. Dlatego rolki dla dzieci są regulowane, żeby wystarczyły na dłużej niż na kilka wyjść w roku. W Decathlon są dostępne cztery modele dziecięcych rolek Oxelo, które są regulowane od rozmiaru 26 do 41.

Ważne jest to, żeby rolki dobrze trzymały piętę na miejscu – po założeniu i zapięciu rolek pięta nie ma prawa odklejać się od wkładki. Rolki nie mogą też nigdzie uciskać – z racji tego, że but można powiększyć (lub pomniejszyć, jak kto woli) o kilka rozmiarów, jest dużo szwów. Mogą one (ale nie muszą) uciskać stopę. Dlatego przed zakupem należy rolki przymierzyć.

Podczas kilku lat spędzonych na sprzedaży rolek zauważyłem, że dzieci traktują jazdę na rolkach jako świetną zabawę. Oprócz dobrego trzymania stopy w rolce i komfortu (nic nie powinno cisnąć) ważne jest więc też to, czy rolki się dziecku podobają czy nie. Niejednokrotnie widziałem, jak dziewczynki stwierdzały, że w rolkach bardziej różowych lepiej się jeździło, były one też podobno bardziej wygodne. Gusta.

OXELO Play

Seria Play to dwa modele: Play 3 i Play 5. Różnią się od siebie zamontowanymi łożyskami – w Play 3 są wolniejsze, w Play 5 szybsze (ABEC1). Play 3 jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych (po jednej dla chłopców i dziewczyn), natomiast Play 5 ma dwa warianty kolorystyczne dla dziewczynek i jeden dla chłopców.

 

BUDOWA I ZAPIĘCIA

Obydwie rolki są stworzone z myślą o początkujących dzieciach, które potrzebują więcej czasu na oswojenie się z kółkami. Rolka ma budowę hard boot – oznacza to tyle, że cała rolka jest wykonana z tworzywa sztucznego, a wewnątrz znajduje się liner (wyciągany but). Zapewnia to lepszą ochronę stopy podczas upadków, które podczas nauki się zdarzają. Zapięcie w rolkach stanowią dwie klamry – jedna na śródstopiu, druga na kostce. Po zapięciu mocno trzymają stopę w rolce. Brak sznurówek oznacza brak problemów z ich sznurowaniem 🙂

 

REGULACJA I ZESTAW STABILIZUJĄCY

Dla zachowania wytrzymałości buta skorupa nie jest regulowana. Rozmiar rolki zmienia się za pomocą regulacji linerów. Zakres regulacji to 3 rozmiary. Liner można wyciągnąć i wyprać. Przyda się to zwłaszcza po jeździe w ciepłe dni. Ilość otworów wentylacyjnych została ograniczona do minimum dla zwiększenia bezpieczeństwa. Ucierpiała jednak na tym wentylacja buta. Rolki są dostępne w rozmiarach 28-30, 30-32, 32-34, 34-36. Ponadto Play 3 jest produkowany w rozmiarze 26-28. Fabrycznie jest w nim zamontowany zestaw stabilizujący. Za jego pomocą można przekręcić koła z wewnątrz na zewnątrz szyny. Zwiększa to stabilność rolki, utrudnia jednak jazdę. Rozwiązanie to jest więc dobre tylko na kilka pierwszych wyjść, żeby oswoić dziecko z rolkami. Zestaw ten można również dokupić osobno i zamontować w rolkach Play 3 i Play 5.

 

SZYNA, KOŁA I HAMULEC

W rolce jest zamontowana szyna z PCW (potocznie – plastik). Polichlorek winylu podczas jazdy będzie się delikatnie uginał, będzie więc częściowo tłumił drgania. W szynie zamontowane są łożyskowane kółka z uretanu (mieszanka gumy i kauczuku) o średnicy 63 mm. Małe kółka wolniej nabierają prędkości, są więc o wiele lepsze do nauki jazdy. Uretan, z którego wykonane są kółka (oraz hamulec), w odróżnieniu od PCW nie ślizga się po nawierzchni oraz nie stuka tak głośno podczas jazdy po kostce. Kółka oraz hamulec można w razie zużycia zastąpić częściami dostępnymi w sklepach.

OXELO FIT

PODOBIEŃSTWA

Zacznę od cech wspólnych serii Play i Fit. Modele serii Fit posiadają w daszym ciągu łożyskowane kółka oraz hamulec wykonane z uretanu. Łożyska, podobnie jak kółka, mają standardowe wymiary i można je zastąpić innymi kółkami do 80 mm średnicy. W dalszym ciągu są regulowane, ale o tym później 🙂

RÓŻNICE – SIATECZKA MESH ZAMIAST SKORUPY

Na tym się kończą podobieństwa. Rolki Fit to przede wszystkim dwie rolki (Fit 3 i Fit 5) typu softboot – skorupa została zastąpiona przez miękki but wykonany z siateczki mesh. Tylko cholewka rolki dalej jest wykonana z PCW, żeby zapewnić dobre trzymanie kostki w bucie. Zastąpienie polichlorku winylu siateczką mesh, która przepuszcza powietrze na całej swojej powierzchni, oznacza:

 • lepsze dopasowywanie się buta do stopy – lepsze trzymanie stopy,
 • o wiele lepszą wentylację stopy.

RÓŻNICE – REGULACJA

Regulacja w rolkach Oxelo Fit 3 i 5 różni się od regulacji w Oxelo Play. Nie regulujemy linera, ale rolkę na całej długości buta. Zwiększył się również zakres regulacji rolki z 3 do 4 rozmiarów. W rolce regulowana jest tylko długość, szerokość pozostaje bez zmian, czyli dla rolki regulowanej w rozmiarach 32-35 szerokość jest jak rolki 35. Ponadto, wkładka jest dopasowana dla rozmiaru najmniejszego. Po regulacji na większy rozmiar należy wymienić ją na większą. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wkładka nie jest sama w sobie regulowana (przeważnie jest przecięta w połowie i rozsuwa się razem z butem), co zmniejsza ilość miejsc, które mogą uwierać.

RÓŻNICE – TRZYMANIE STOPY

Zmianie na lepsze uległ też sam sposób trzymania stopy w rolce. Cholewka jest odczuwalnie grubsza i sztywniejsza od rolek Oxelo Play. Najlepiej to czuć po zgnieceniu cholewki rolki Play i Fit. Za trzymanie stopy odpowiadają teraz:

 • sznurówka – trzymanie sródstopia,
 • rzep – dociśnięcie pięty do wkładki,
 • klamra – usztywnienie kostki.

RÓŻNICE – FIT3 I FIT5

Rolki Fit 3 i Fit 5 różnią się od siebie bardziej niż rolki Play. Różnice polegają na:

 • materiale wykorzystanym do wykonania szyny,
 • maksymalnej średnicy kółek, jaką jest w stanie pomieścić szyna,
 • rozmiarach, w jakich rolki są produkowane,
 • łożyskach i śrubach zastosowanych w kółkach,
 • trzymaniu śródstopia,

OXELO FIT 3

Szyna jest wykonana z kompozytu. Fabrycznie zamontowane są kółka o średnicy 70 mm, z możliwością zamontowania kół o średnicy do 76 mm. Koła są mocowane do szyn za pomocą śrub o średnicy 6 mm. Za płynne toczenie się kół odpowiadają łożyska ABEC3.
Rolki są produkowane w rozmiarach:

 • 29-32,
 • 32-35,
 • 35-38.

  OXELO FIT 5

 W tym modelu szyna jest wykonana ze stopu aluminium. Dzięki temu szyna jest bardziej wytrzymała i sztywniejsza niż szyna kompozytowa. Kółka, które są zamontowane, mają średnicę 76 mm, długość szyny pozwala na zamocowanie kół do średnicy 80 mm. Śruby zastosowane w szynie mają średnicę 8 mm – są bardziej wytrzymałe od śrub 6 mm. Łożyska również są lepsze od tych z Fit 3 – są to ABEC7, szybsze i cichsze od ABEC3, zastosowanych w niższym modelu.

Fit 5 trzyma stopę o wiele lepiej niż Fit 3. A to za sprawą tasiemek, przez które przechodzą sznurówki. Klamry, które są zamontowane w cholewce, działają o wiele lepiej od tych z Fit 3. Są wykonane częściowo ze stopu aluminium oraz z kompozytu. Są mniej problematyczne w zapinaniu/odpinaniu – nie trzeba używać tak dużo siły, dzieciom prościej je poprawnie zapiąć.

Oxelo Fit 5 są produkowane w dwóch rozmiarach:

 • 35-38,
 • 38-41.

 

PODSUMOWANIE

Najważniejsze, żeby rolki dla dziecka były dobrze dopasowane, nie należy brać rolek o rozmiar-dwa za dużych. Będą one oprócz tego, że za długie, to za szerokie. Utrudni lub nawet uniemożliwi to prawidłowe dopasowanie buta do stopy. Kolejnym ważnym elementem jest to, żeby rolki nigdzie dziecka nie uwierały podczas jazdy – może to być przyczyną szybkiego zniechęcenia. Na koniec nie można zapomnieć o tym, że rolki muszą się dziecku podobać! Dzieci traktują jazdę jako zabawę, a bawią się tylko takimi zabawkami, które się im podobają.

WISIENKA NA TORCIE

W przyszłym sezonie kolorystyka rolek OXELO zostanie nieco odświeżona, poniżej kilka zdjęć dziecięcych rolek Play oraz Fit z Francji…

Nowa odsłona Play5, oraz…
Fit 3 i Fit 5.

Rolki dla dzieci OXELO
4 (80%) 8

Autor: Mikołaj Tylenda | E-mail: mikolaj.tylenda@decathlon.com
pasek
Zapisz się do newslettera

Wpisy na blogu ukazują się nieregularnie więc jeśli nie chcesz przegapić żadnego, zostaw Twój adres e-mail, artykuły będą lądować w Twojej skrzynce.

znaczek

Wybierz więcej niż jedną dyscyplinę:

pasek

2 myśli na temat “Rolki dla dzieci OXELO”

 1. Mam pytanie o rozmiar rolki nieregulowanej. Mam stopę nr 38, czy powinnam wziąć rolki z takim numerem czy większe o numer. Mierzyłam oba rozmiary i nie umiem się zdecydować. 39 wydaje się trochę za duże, a 38 jest na styk.

  1. Dzień dobry,
   przede wszystkim rolki powinny być wygodne i nie mogą cisnąć. Rolki dobiera się jak but narciarski – na styk. Rozmiar większy będzie szerszy, nie będzie tak dobrze trzymał pięty. Powinna Pani zacząć mierzyć od rozmiaru butów, który Pani nosi. Po założeniu musi Pani je zasznurować i zapiąć. Proszę się nie zniechęcać, że podczas wkładania stopy do rolki, but będzie wydawał się ciasny – po zasznurowaniu i zapięciu stopa poleci do tyłu.

   sznurówka – trzyma śródstopie
   rzep/klamra 45°- trzyma piętę
   klamra – trzyma kostkę

   Podczas jazdy cały ciężar ciała spoczywa na stawie skokowym. Dla osób początkujących zaleca się mocniejsze zapięcie klamry – część ciężaru przejmuje wtedy na siebie skorupa rolki. Osoby nie jeżdżące na rolkach/nartach/łyżwach mają słabiej rozbudowane mięśnie wokół stawy skokowego, dlatego wymagają one drobnego wsparcia od rolki.

   Kiedy już wszystko będzie zapięte powinna Pani wstać i „oprzeć się” na językach (zgiąć nogi w stawie skokowym i kolanowym). W tej pozycji stopa poleci w zapiętek, ciągnąć za sobą palce. Stopa i pięta powinna czuć koniec buta, nie może być to jednak dyskomfort. Pięta nie ma prawa unosić się w rolce!

   Pozdrawiam serdecznie,
   Mikołaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *