kobieta i mężczyzna zakładający ochraniacze do jazdy na rolkach

Dlaczego warto używać ochraniaczy?

Ochrona podczas jazdy na rolkach. Podpowiadamy jakie ochraniacze warto wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Co jeszcze warto chronić ?

Kask i ochraniacze na nadgarstek to absolutne minimum ochrony podczas jazdy i każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania, powinien je nosić. Nie dlatego, że rodzice każą, tylko dla siebie. W poniższym artykule postaram się przkonać Cię do tej tezy oraz udzielić kilku wskazówek odnośnie tego, w jakie jeszcze ochraniacze warto zainwestować.

Jakie ochraniacze wybrać do jazdy na rolkach?

Długo się zastanawiałem, jak ugryźć ten temat. Mam napisać, że ochraniacze zmniejszają ryzyko urazu po upadku, że ludzie i tak ich nie noszą, bo krępują ruchy, nie pasują do outfitu, bo… Bo co? Wymówek jest zawsze wiele. Bez bicia przyznam, że jak jeżdżę na hulajnodze, to nie zawsze mam kask i to nie dla tego, że zapominam. Zawsze znajdzie się jakaś wymówka. Natomiast na rower i rolki zawsze go zabieram. Już kilka razy uratował mi życie. Do tego zakładam inne ochraniacze, które uznam, że się przydadzą.

Dojrzewałem do tej decyzji przez ponad dwa lata, ale po długich namowach kolegów uznałem, że w końcu trzeba spróbować. Jakiś czas temu skończyłem składać sobie deskę. Ochraniaczy będę potrzebował tym bardziej, że będzie to mój debiut. Od razu przypomniałem sobie kolesia z skateparku, który jeździł na desce. Jako jeden z nielicznych jeździł w ochraniaczach. Po jakimś czasie zobaczyłem, że ma wstawione srebrne jedynki. Okazało się, że stracił je kiedyś na desce.

dzieci siedzące na ławce w ochraniaczach i rolkach na nogach

Co mają wspólnego sporty zimowe i ochraniacze na rolki?

Uprzedzając fakty, dokupiłem za grosze ochraniacz na zęby. Wystarczy taki, jak do sportów walki. Wychodzi o wiele taniej niż wstawianie nowych zębów.Gdyby nie deszcz, to pogoda na deskę byłaby wręcz idealna. Jest chłodno, więc można trochę poszaleć w jeansach i jakiejś grubszej bluzie.

Po prostu nie lubię upadku w krótkich spodniach na kostkę czy asfalt. Wolę podrzeć bluzę, spodnie, niż po raz kolejny plecy czy nogi. A bluza z moltenu czy innego grubego materiału zawsze lepiej amortyzuje upadek niż sam asfalt. Tu trick dla osób, które nie lubią pokazywać się publicznie w ochraniaczach – pod bluzą możesz ukryć nawet żółwia (ochraniacz na plecy), a jeansy super maskują ochraniacz na biodro (na które upadam chyba najczęściej) i kość guziczną.

Idąc na narty, snowboard, też potrzebujesz ochraniaczy, które możesz bezproblemowo zaadaptować do jazdy na rolach czy desce. Tak jak żółwia dostaniesz cały rok w dziale jeździeckim, a spodnie z ochraniaczami na pośladki są dostępne w sektorze rolki, to ochraniacze piankowe na kolana i łokcie są tylko przez te kilka miesięcy w dziale ze sportami zimowymi.

Dlaczego ten rodzaj ochraniaczy jest lepszy od zwykłych skorup?

Przede wszystkim mniej krępuje ruchy i możesz go schować pod spodniami, zamiast afiszować się ze skorupą wielkości ludzkiej głowy na kolanie czy łokciu. Mam takie piankowe ochraniacze na kolana. Po wykonaniu kilku testów „na sucho”, na podłodze w pokoju, mogę się podzielić z Tobą moimi spostrzeżeniami:

upadek nie jest tak głośny jak w wypadku moich skorup – sąsiedzi nie zaczęli stukać miotłami w moją podłogę od spodu;

jest mniej bolesny – uczucie jest podobne jak przy upadku na piasek;

zakładanie jest troszkę bardziej problematyczne – ochraniacz jest wsuwany.

Testując ocharaniacz pierwszy raz myślałem, że wziąłem za mały rozmiar. Ochraniacz zatrzymał się na łydce i nie chciał wejść wyżej. Ponownie zmierzyłem obwód w kolanie zgodnie z zaleceniami producenta. Z tabeli odczytałem, że powinienem wybrać rozmiar M. Taki też rozmiar przymierzałem. Ha, wszystko dobrze, ale od jazdy na rolach, rowerze i bieganiu mam większe uda i łydki. Miałem więc problem z założeniem ochraniaczy. Ale tak było przez kilka pierwszych wyjść. Potem lycra i guma wyciągnęły się do tego stopnia, że założenie ochraniaczy nie było już tak problematyczne jak na początku. Ochraniacz się dobrze trzyma i już nawet nie uciska. Co nie znaczy, że nie zakładam go dłużej niż skorup.

Z moich obserwacji wynika, że twarde ochraniacze lepiej chronią podczas upadków i nie przecierają się tak szybko jak te z pianki. Nie wyobrażam sobie kilkumetrowego ślizgu z rampy na kolanach w ochraniaczach z pianki. Miałem kilka takich przygód w swoich skorupach i tylko dzięki nim mam jeszcze kolana.

Mocne strony ochraniaczy Wed’ze wykonanych z twardej pianki:

super sprawdzają się podczas upadków bezpośrednio na staw (od boku nie ma pianki),

nie krępują ruchów jak skorupy,

można je ukryć pod spodniami.

Mocne strony standardowych skorup

wytrzymałość

duża powierzchnia, na którą można upadać i zaliczać ślizgi – zdecydowanie lepsza ochrona stawu,

Co jeszcze warto chronić podczas jazdy na rolkach?

Wspominałem wcześniej o ochraniaczach na plecy i pośladki. Czas przyjrzeć się im nieco bliżej. Zacznę od pleców. Ochraniacz Wed’ze sposobem zakładania przypomina plecak i nie różni się od innych tego typu dostępnych na rynku. Są dwa elastyczne paski z pasami biodrowym i piersiowym dla lepszego trzymania. Pas biodrowy jest zapinany na rzep, dzięki czemu nie krępuje tak bardzo ruchów, jakby miało to miejsce w przypadku klamer. Skorupa składa się z kilku połączonych elementów wykonanych z PCW. Pod nią jest gruba warstwa pianki, która podczas upadku pochłania część energii i zapobiega obiciu nam pleców przez samą skorupę. Ochraniacz nie jest bardzo przewiewny, ponieważ jest przeznaczony do sportów zimowych, dlatego jest w nim postawiony nacisk na wytrzymałość, a otwory, które zapewniałyby lepszą cyrkulację powietrza, osłabiłyby znacząco konstrukcję. Taki ochraniacz przyda się bardziej na skatepark lub dla osoby, która miała kiedyś uszkodzony kręgosłup i musi na niego uważać podczas jazdy na rolkach, łyżwach czy podczas uprawiania innych sportów, gdzie istnieje realne ryzyko ponownego uszkodzenia go.

Ochraniacz Oxelo na kość guziczną i biodrową lub, jak kto woli, ochraniacz na pośladki. To nic innego jak spodenki z lycry z wstawkami z twardej pianki w miejscach najbardziej narażonych na obicie podczas upadków. Pianka jest delikatnie ponacinana, dzięki czemu lepiej dopasowuje się do anatomii użytkownika. Przed zaopatrzeniem się w ten jakże potrzebny ochraniacz miałem notorycznie poobijaną miednicę i kość ogonową. Od kiedy zacząłem w nim jeździć przestałem się przewracać na te miejsca.

Będąc jakiś czas temu na rampach, zobaczyłem, że zdecydowanej większości osób, jeżdżących na rolkach, spod podartych na piszczelach spodni wystają ochraniacze piłkarskie.

mężczyzna zakładający ochraniacze do jazdy na rolkach

Czy ochraniacze na rolki są potrzebne?

 Pewnie rozmyślałbym na temat sensu noszenia piłkarskich ochraniaczy na piszczele troszkę dłużej, gdyby nie fakt, że w tym samym czasie uderzyłem piszczelem w coping (metalowa rura wieńcząca rampę). Od tamtej pory mam o jedno wgłębienie w piszczelu więcej i odpowiedź na pytanie Dlaczego ochraniacz na piszczel jest tak bardzo potrzebny podczas jazdy po skateparku? Można jeździć w ochraniaczach piłkarskich lub wypuszczonych na rynek przez firmy zajmujące się sprzedażą części i ochraniaczy na rolki czy deski. Z moich obserwacji wyciągnąłem wniosek, że lepiej mieć jakikolwiek ochraniacz spełniający swoją rolę, niż nie mieć żadnego.

To kompendium wiedzy, którą chciałem przekazać Ci o ochraniaczach. Czy po przeczytaniu tego, co napisałem zaczniesz w nich jeździć? Nie wiem. Czy dzięki nim przestaniesz się tak często wywalać? Mam nadzieję, że jednak zaczniesz je nosić i rzadziej upadać. Bo w końcu ochraniacze są po to, żeby je nosić, a nie po to, żeby ich używać. Ja w ochraniaczach czuję się bezpieczniej i, co dziwne, zaliczam mniej spektakularnych upadków, niż kiedy miałem na sobie mniej skorup. Dlaczego? Bo wiem, że jak upadnę, to obiję ochraniacz, a nie siebie. To właśnie podczas desperackich prób uniknięcia upadku obijałem się najbardziej.

Moje pytanie do Ciebie na koniec: jeździsz w ochraniaczach czy uważasz je za zbędny sprzęt?

Autor: Mikołaj Tylenda

Przeczytaj także

kobieta z dziećmi w kaskach jeżdżą na rolkach

Gdzie można pojeździć na rolkach w Warszawie?

Jazda na rolkach to satysfakcjonujący i dostarczający rozrywki sport. Dowiedz się zatem, gdzie możesz wybrać się na rolki w Warszawie i okolicy.

rolki leżące na ziemi

Gdzie na rolki w Poznaniu? | Blog decathlon

Jazda na rolkach cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Sprawdź, w jakich miejscach w Poznaniu możesz oddać się tej formie rekreacji.

rodzina w kaskach i ochraniaczach jadąca na rolkach

Najlepsze trasy rolkarskie w Trójmieście - gdzie na rolki?

By jazda na rolkach była stuprocentowo przyjemna, warto zastanowić się nad wyborem trasy. Sprawdź, na co się zdecydować w Trójmieście!

Jak jeździć na wrotkach? Od czego zacząć? Porady

Jak jeździć na wrotkach? Od czego zacząć? Porady

Jak się jeździ na wrotkach? Umiesz stać i chodzić na wrotkach? Dowiedz się jak zacząć na wrotkach jeździć?