mężczyzna idący w butach trekkingowych po kamieniach

Jak dobrać rozmiar butów górskich?

Jak dobrać buty trekkingowe? Jak mierzyć stopę? Jak dobrać rozmiar butów górskich? Jak wybrać obuwie na wędrówkę? Czym się kierować przy wyborze?

Obuwie trekkingowe jest niezwykle istotnym elementem wyposażenia każdego turysty pieszego i kwalifikowanego. Odpowiednio dobrane buty podejściowe lub trekkingowe zapewniają nie tylko komfort użytkowania, ale i bezpieczeństwo. W dobrych sklepach turystycznych znaleźć można całą masę propozycji, co dla osoby początkującej może stanowić niemały problem. Jeśli planujesz rozpocząć swoją przygodę z górami i zastanawiasz się jak dobrać buty górskie pod względem rozmiaru, wysokości, rodzaju podeszwy i sposobu zabezpieczenia przed wilgocią, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych kupując w sklepie stacjonarnym

Zakup butów trekkingowych w sklepie stacjonarnym jest stosunkowo prosty. Przed podjęciem wyboru, istnieje bowiem możliwość przymierzenia butów, co znacznie ułatwia sprawę. Należy jednak zrobić to w odpowiedni sposób. Aby mieć pewność, że decyzja jest słuszna, wystarczy zastosować się do kilku zasad. Jakich? Śpieszymy z odpowiedzią. Aby odpowiednio dobrać rozmiar butów w góry należy:

przymierzać je wtedy, gdy stopy są zmęczone,

wyjąć wkładkę
, która znajduje się wewnątrz buta a następnie stanąć na niej i sprawdzić jak dopasowuje się do stopy,

sprawdzić kilka różnych modeli butów w tym samym rozmiarze,

zobaczyć jaką stabilność zapewnia stopom wybrane obuwie,

pochodzić w butach po sklepie.

O tym dlaczego najlepiej mierzyć buty w wymieniony przez nas sposób, przeczytasz w dalszej części poradnika.

Zawsze mierz długość stopy po południu lub wieczorem

Jak dobrać buty górskie, aby zapewnić sobie wysoki komfort użytkowania? Mierząc je na zmęczone stopy. Tak, kupując buty trekkingowe należy przymierzyć je późnym popołudniem lub nawet wieczorem. Dlaczego? Ponieważ o tej porze dnia, stopy są lekko spuchnięte. Podobnie jak wtedy, gdy chodzi się po górach. Rozmiar obuwia dostosowany do wypoczętej stopy będzie zbyt mały, gdy Twoje stopy zwiększą objętość pod wpływem wysiłku. Najlepiej więc mierzyć buty trekkingowe po długim spacerze w godzinach popołudniowych.

osoby w butach trekkingowych w terenie

Buty trekkingowe w góry przymierzaj w docelowych skarpetach trekkingowych

Przy wyborze butów istotne są także skarpetki. Jeśli zależy Ci na właściwym rozmiarze, przymierz buty na skarpety, które masz zamiar nosić w górach. Skarpety trekkingowe są znacznie grubsze niż te do noszenia na co dzień. Posiadają zgrubienia w różnych miejscach. Inaczej układają się zarówno na palcach jak i na śródstopiu oraz pięcie. Długość wkładki to jedno, szerokość buta to drugie. Aby mieć pewność, że but leży na Tobie tak jak powinien, trzeba pamiętać o odpowiednich skarpetkach.

Wyjmij wkładkę z butów i postaw na niej swoją stopę

Zakładanie i zdejmowanie butów trekkingowych nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Aby zaoszczędzić sobie czasu i nerwów, wyjmij wkładkę z butów a następnie postaw na niej swoją stopę (w trekkingowej skarpecie oczywiście). Dzięki temu, będziesz miał/miała możliwość zobaczenia, jak wybrany rozmiar prezentuje się w zestawieniu ze stopą. Jak wiadomo, poszczególni producenci stosują nieco inną tabelę rozmiarów. Buty różnią się pomiędzy sobą nie tylko długością wkładki, ale także jej szerokością i profilem. W wyborze butów trekkingowych liczą się wszystkie wymienione elementy.

kobiety i mężczyzna odpoczywający nad rzeką w odzieży i butach trekkingowych

Przymierzaj kilka różnych par, aby kupić buty najlepiej dopasowane do swoich potrzeb

Jak wspomnieliśmy wyżej, poszczególne rozmiary i kształty butów różnią się między sobą w zależności od producenta. Jedni produkują obuwie wąskie, inni szerokie. Niektóre pary butów są wyprofilowane tak, że świetnie leżą na stopach o wysokim podbiciu, inne zaś kompletnie nie sprawdzają się w takim przypadku. Nawet, jeśli wiesz jak dobrać buty pod względem rozmiaru, nie oznacza to, że zrobisz to dobrze pod względem fasonu. Dlatego, jeśli masz możliwość, wybierz kilka różnych modeli obuwia i sprawdź, które są dla Ciebie najwygodniejsze.

Sprawdź stabilność pięty w wybranych przez Ciebie butach w góry

Ułożenie pięty jest w obuwiu górskim niezwykle istotnym czynnikiem. Po zawiązaniu sznurowadeł, nie może ona pod żadnym pozorem poruszać się swobodnie ani w poziomie ani w pionie. Dotyczy to oczywiście obu pięt, a więc i obu butów. Stopy zawsze nieco się od siebie różnią. Jedna zawsze jest trochę większa niż druga. Staw skokowy i pięta muszą być odpowiednio ustabilizowane, ponieważ wszelkie niedopatrzenia mogą skończyć się zwichnięciem kostki lub jej skręceniem. W przypadku butów w góry wysokie oraz takich, które masz zamiar zabrać ze sobą na zimowe wyprawy, element ten jest niezwykle ważny.

Przeznacz odpowiedni czas na spacer po sklepie

Obuwie do chodzenia po górach powinno być przetestowane w możliwie jak najbardziej zbliżonych warunkach. Jednak czy jest to możliwe mierząc je w sklepie? I tak i nie. Oczywiście chodzenie po podłodze nie przełoży się w 100% na to jak będzie Ci się je użytkować w terenie, jednak bywa ono pomocne. Dzięki spacerowi po sklepowej podłodze, możesz sprawdzić:

jak układają się Twoje stopy w bucie konkretnego modelu,

czy obuwie nie uciska ich w znaczącym stopniu,

jak bardzo stabilizowana jest pięta,

czy palce nie dotykają przodu buta, czyli jego czubka od strony wewnętrznej.

A jak właściwie dobrać rozmiar butów górskich kupując przez internet?

Kupowanie obuwia przez internet zawsze wiąże się z ryzykiem niedopasowania rozmiaru i fasonu do potrzeb użytkownika. Nie można tu liczyć ani na pomoc sprzedawcy, ani na mierzenie kilku różnych modeli butów. Są jednak pewne zasady, które znacząco usprawniają proces podejmowania decyzji. Jakie? 

osoba idąca w butach trekkingowych po skalistym podłożu

Zmierz długość zmęczonej stopy w skarpetce trekkingowej

Bez względu na to, czy kupujesz przez internet czy w sklepie stacjonarnym, zasada mierzenia długości stopy jest taka sama. Należy robić to w docelowych skarpetach na zmęczonych stopach. Pomiar zdejmujemy więc zawsze popołudniu lub wieczorem. Zanim podejmiesz się tego zadania, przejdź się na spacer lub pochodź przez jakiś czas po schodach. Wymęcz stopy, by spuchły tak, jak puchną podczas wędrówki po górach. Nie oszczędzaj ich, ponieważ podczas trekkingu narażone są one na wielogodzinny wysiłek. Buty muszą być więc dobrane jak najlepiej.

Porównaj wynik z tabelą rozmiarów producenta pamiętając o zapasie w butach trekkingowych

Aby pomiar był jak najdokładniejszy, należy stanąć na kartce papieru tak, aby piętami dotykać krawędzi ściany a następnie odrysować kontury swojej stopy. Po tej czynności, można już zejść z kartki i zaznaczyć najdalej wysunięty palec oraz najdalej wysunięty punkt pięty. Potem pozostaje już tylko zmierzenie odcinka, pomiędzy wskazanymi oznaczeniami. Gdy znasz już długość swojej stopy w centymetrach, należy sprawdzić, jak przekłada się ona na tabelę rozmiarów konkretnego producenta. Jest jeszcze jeden czynnik, o którym warto tutaj wspomnieć. Mamy na myśli odpowiedni zapas.

Pamiętaj o tym, że odpowiednio dobrane buty trekkingowe powinny być większe

Wchodzenie pod górę a także schodzenie z nich, naraża stopy na silne przeciążenia, skręcenia, zwichnięcia i innego typu urazy. Ponadto, jak wspominaliśmy już kilka razy, pod wpływem wysiłku, stopy znacząco puchną. Aby zapobiec sytuacji, w której palce będą uderzały o czubek buta a pięta zacznie obcierać, należy zachować pewien zapas. Jak duży powinien on być? Przyjmuje się, że w przypadku butów trekkingowych na lato powinien wynosić on około pół centymetra, w przypadku modeli zimowych około jednego centymetra. Jeśli natomiast bierzemy pod uwagę buty wysokogórskie, może być to od półtora centymetra (w modelach letnich) do nawet dwóch i pół centymetrów (w modelach zimowych).

mężczyzna zawiązujący buty trekkingowe w terenie

Sprawdź jaką cholewkę powinny mieć dobre buty na wędrówkę po górach

Buty wyższe, czyli takie, których cholewka sięga powyżej kostki, sprawdzają się właściwie w każdych warunkach. Lekki dyskomfort odczuwać można jedynie podczas upałów. Jeśli więc szukasz modelu do chodzenia po górach latem, możesz wybrać taki, który posiada niskie cholewki. O ile oczywiście nie szykujesz się na zdobywanie szczytów Tatr lub innych gór o wysokim stopniu trudności. Jeżeli masz zamiar wędrować jesienią, zimą lub wiosną, wybierz model z wysoką cholewką. Poza lepszą stabilizacją stawu skokowego, dostaniesz także skuteczniejszą ochronę przed deszczem i śniegiem.

Dowiedz się czy wybrać model z membraną czy poddany impregnacji

Membrana to warstwa materiału, w którym znajdują się pory o mikroskopijnej wielkości. Są one znacznie większe niż krople wody, ale znacząco mniejsze niż cząsteczki pary wodnej. Dzięki temu buty z membraną nie przepuszczają wody do środka, ale pozwalają na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Modele bez membrany pokryte są impregnatem, który zapobiega wnikaniu wody do ich wnętrza. Stanowi on dobrą ochronę, ale nie jest to rozwiązanie wieczne. Impregnat ulega ścieraniu, więc trzeba regularnie go uzupełniać. Jeżeli zależy Ci na naprawdę skutecznej i trwałej ochronie przed wilgocią, lepiej wybrać wariant z membraną. Jeżeli wybierasz się na letnią przechadzkę po łatwych terenach górskich, możesz wybrać model impregnowany.

Zwróć uwagę na twardość podeszwy i agresywność bieżnika

Czym się kierować przy wyborze butów do chodzenia po górach poza wyżej wymienionymi czynnikami? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Twardością podeszwy i agresywnością bieżnika. Jeśli planujesz chodzić po górach niskich, w przyjaznych warunkach pogodowych, bieżnik może być mało agresywny a podeszwa stosunkowo miękka. Jeżeli masz zamiar wędrować po górach wysokich i korzystać z butów trekkingowych także zimą, zdecyduj się na bardziej agresywny bieżnik i znacznie twardszą podeszwę. Zwłaszcza, gdy zajdzie potrzeba założenia na nie raków. Ten sprzęt turystyczny wymaga bowiem odpowiednio twardych podeszew.

Przeczytaj także

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

mężczyzna w butach trekkingowych z kijkami trekkingowymi w górach

Buty trekkingowe - co to znaczy, że buty są trekkingowe

Obuwie trekkingowe to specjalne buty do wędrówek po trudnym terenie. Sprawdź, czym się cechują i jak dobrać buty trekkingowe górskie do długości stopy

mężczyzna w butach i odzieży trekkingowej w górach

Jakie buty wybrać w Tatry? A jakie buty w góry niższe?

Sprawdź, jakie buty w góry są najlepsze. Dowiedz się, jakie obuwie wybrać na wędrówkę górską po Tatrach wysokich, a jakie po szlakach gór niższych.