WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Czy w 25 minut można wyrzeźbić sylwetkę?

14 luty 2017

Przyznasz, że tytuł jest całkiem chwytliwy. Odpowiedź na pytanie z tytułu brzmi TAK, ale… no właśnie, zawsze jest jakieś „ale”. Chyba nie łudziłeś się, że w mniej niż pół godziny zmienisz swoją sylwetkę czy też znacząco poprawisz kondycję? Jeśli jednak przez 25 minut codziennie przez 14 tygodni będziesz wykonywał serię pewnych ćwiczeń możesz być zdziwiony swoją przemianą!

Focus T25, bo o tym właśnie mowa, to program treningowy opracowany przez amerykańskiego gwiazdora fitness Shauna T. Może być Ci on znany z niedawnej współpracy z naszą polską mistrzynią w motywowaniu Polek do działania – Ewą Chodakowską, bądź z najbardziej morderczego planu treningowego wszechczasów czyli Insanity. Jeśli nadal pustkę w głowie i nie wiesz kim jest ta postać odsyłam do filmiku, w którymzobaczysz namiastkę tego czym Insanity jest: https://www.youtube.com/watch?v=HYy_ycamN4k

Jeżeli kiedykolwiek w swoim życiu natknąłeś się na Shauna to wiesz, że musisz „dig dipper”, bo z nim nie ma żartów. Chcę Ci dzisiaj zaproponować wyzwanie T25. Jest to 14-tygodniowy plan treningowy podzielony na 3 sekcje: alpha, beta, gamma. Pierwsze dwa etapy są podstawowe, trwają po 5 tygodni i są ogólnodostępne.

APLHA

Etap Alpha to czas, kiedy Shaun przygotowuje Cię do właściwego wysiłku. Każdego dnia masz zaplanowany trening. Rozwijane są wszystkie umiejętności, tak aby w krótkim czasie dokonać wielkich zmian i tak: Speed 1.0 nastawiony jest na szybkość, zwinność, refleks oraz rozciąganie. Lower Focus skupia się na dolnych partiach. Ab Intervals to ćwiczenia na brzuch, jednak nie są one statyczne i spokojne, Stretch to rozciąganie, Total Body Circuit angażuje całe ciało, a Cardio – tego chyba nie trzeba tłumaczyć 🙂 Wszystko dzieje sie w ciągu 25 minut. Na dole ekranu podczas każdego treningu umieszczony jest zegar, który odmierza czas.

Możesz sobie pomyśleć: „Jak taki wulkan jak Shaun mógł wypuścić coś tak… prostego, wręcz tandetnego?!”  – zapewniam Cie po 5 minutach odwołasz wszystkie swoje słowa.

Trening daje mocno w kość, pomimo swojego krótkiego czasu trwania. Shaun świdruje Cię wzrokiem i nie masz innej możliwości jak tylko posłuchać jego krzyków „push harder”.

16711623_1552704648091745_7772766974181245644_n.jpg (480×480)Źródło: Shaun T on Facebook

Oczywiście, metamorfozy, będące niejako rekomendacją tego programu, a które są umieszczone na youtube czy na początku video trzeba podzielić przez 3 albo potraktować z przymrużeniem oka. Wydaje mi się, że AŻ takich efektów nie można osiągnąć w 14 tygodni, jednak przykładając się do tego wyzwania na pewno można ugrać niezły wynik.

Razem z trenerem na ekranie zobaczymy 3 osoby: Tanię, znaną z najwspanialszej metamorfozy po Insanity, która tym razem pokazuje wersję dla początkujących oraz dwóch pozostałych, którzy wykonują wszystkie ćwiczenia tak jak przykazuje Shaun. Praktycznie każde ćwiczenie jest wykonywane przez 1 minutę. Zazwyczaj jeden ruch jest modyfikowany w trzech etapach – czym dalej, tym ciężej. Co jakiś czas następują rundy ćwiczeń nazywane BURNOUT trwające od minuty do półtorej, w których powtarzane są  ruchy, angażujące najwięcej partii mięśniowych z tą różnicą, że teraz wykonujemy je szybciej.

Dlaczego zwróciłam uwagę właśnie na ten program treningowy? Co sprawiło, że przypadł mi zdecydowanie bardziej do gustu niż wszystkie inne? Zdecydowanie na pierwszym miejscu argumentów przemawiających za jest CZAS – 25 minut każdego dnia każdy z nas jest w stanie znaleźć, a w tym trudnym dla studentów okresie ma on największe znaczenie. Po drugie, kiedyś miałam krótką przygodę z tym programem – nie stosowałam go  wtedy według planu Shauna. Dla urozmaicenia postanowiłam spróbować trenować zgodnie z założeniami i spodobało mi się to, w jaki sposób ten trener prowadzi treningi mimo, iż nie jestem fanem ćwiczenia w domu. Shaun skradł moje serce i teraz rzucam Ci rękawicę. Jestem ciekawa czy ją podniesiesz.

Od 1 marca zaczynam moją przygodę z trenerem. Zaczynając metodą małych kroków chcę skończyć fazę Alpha i zdecydować czy podejmuję wyzwanie dalej. Nic nie tracę, a zyskać mogę dużo. Pytanie, czy Ty przyłączysz się do mnie?

Image result for t25 plan alpha

Zapoznaj się proszę z planem, który wkleiłam powyżej i pomyśl, czy to nie jest dobry moment żeby spróbować?

shaun.jpg (404×404)

Gosia

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu