WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Gdy świeci słońce... pora na outcourt!

30 czerwiec 2016

Okres wakacyjny wita nas pięknym słońcem, cudowną temperaturą oraz zachęca nas do wyjścia z domów. Jest to doskonały moment na to, aby wykorzystać sprzyjające warunki i spędzić aktywnie czas w ogródku lub pobliskim parku i poruszać się trochę. Dziś chciałbym więc opisać kilka alternatyw dla tenisa, squasha i badmintona. Do niektórych z nich nie będzie potrzebny kort czy też siatka, a wystarczą jedynie podstawowe przybory do danych aktywności. 🙂

SPEEDMINTON

Gra bardzo podobna do badmintona. Polega na obronie swojego pola przed lotką zagraną przez przeciwnika. Rakiety do speedmintona są bardzo podobne do rakiet squashowych, lotki nieco mniejsze, cięższe i szybsze niż w badmintonie, a pole gry to dwa kwadraty o boku troszkę ponad 5 metrów oddalone od siebie o około 12 metrów. Cała gra sprowadza się do umieszczenia lotki w polu przeciwnika lub zmuszenia go swoim zagraniem do popełnienia błędu (zagrania poza pole lub nieodbicia lotki).
Istniejące lotki dostępne są w trzech wersjach – wolniejszej (treningowej), szybszej (turniejowej) oraz do gry w nocy. Z jaką prędkością lata lotka oraz jak gra się po zapadnięciu zmroku, pokazujemy w filmie.

04a

TENIS PLAŻOWY

Jest to mix tenisa z siatkówką plażową. Rozgrywka prowadzona jest w drużynach po dwie osoby. Do gry stosowane są specjalne rakiety oraz piłka. Boisko do gry jest mniejsze od pola do gry w siatkówkę plażową. Siatka zawieszona jest na wysokości 1,85 metra. Aby zdobyć punkt, należy oczywiście zagrać tak, aby piłka spadła na pole przeciwnika, lub zmusić go do zagrania w aut lub siatkę.
Dyscyplina ta stała się sportem narodowym w Grecji.

04b

TURNBALL (SPEED-BALL)

Wszystkie sporty rakietowe wymagają refleksu i precyzji w trafianiu piłki czy lotki. W większości z nich dodatkową trudnością jest umieszczenie jej w polu gry. Turnball eliminuje ten problem, by gra była mniej skomplikowana, równie przyjemna i jeszcze dynamiczniejsza.
Konstrukcja jest bardzo prosta – na słupku przymocowanym do stabilnej podstawy zamontowana jest kauczukowa piłka. Wytrzymały sznurek gwarantuje, że piłka nawet przy silnych uderzeniach nie odczepi się od całej konstrukcji.
Z urządzenia można korzystać zarówno w pojedynkę poprzez utrzymywanie piłki cały czas w locie, jak również we dwójkę odbijając ją naprzemiennie. Chcąc poczuć ducha rywalizacji można grać na punkty, a zainteresowanych odsyłam do zasad gry w speed-ball. 🙂

04c

CHISTELLA (PELOTA)

Jest to baskijski sport rakietowy. Przypomina trochę tenisa ziemnego rozgrywanego na polu otoczonym ścianami (podobnie jak w squashu). Charakterystycznym elementem tej dyscypliny są rakiety w kształcie sierpa.
Bardzo ciekawy pomysł dla osób lubiących nietypowe dyscypliny.
 04d

HANDBADMINTON (PETECA)

Gra, która przywędrowała z Ameryki Południowej. Polega na odbijaniu lotki… ręką. Główka lotki jest obita miękkim materiałem, a koszyczek składa się z plastiku lub piór.
Grać można wszędzie, zarówno z siatką, jak i bez niej. Świetny pomysł na zaznanie ruchu na plaży w trakcie wakacji. 🙂

 04e

PADEL

Co może wyjść z połączenia tenisa i squasha? Na pewno dużo biegania, precyzji i dynamicznych wymian.
Dyscyplina ta powstała w Meksyku, natomiast na dzień dzisiejszy najbardziej rozpowszechniona jest w Hiszpanii. Zasady są praktycznie takie jak w tenisie z tą różnicą, że piłka może odbić się od ścian, gdyż kort jest zamknięty po bokach. Jest to gra przede wszystkim podwójna – deblowa. Piłka jest bardzo zbliżona do piłki tenisowej.

Dyscyplina szczególnie polecana osobom, które chcą poprawić szybkość, precyzję i refleks.

Niestety, na chwilę obecną liczba kortów do padla jest mocno ograniczona – jest ich tylko kilka w całej Polsce. Na szczęście coraz popularniejsze stają się mobilne korty do padla, które są wystawiane w sezonie letnim przez niektóre ośrodki.

04f

Jak widać powyżej, możliwości alternatywnych gier i zabaw z użyciem rakiet, piłek czy lotek na świeżym powietrzu jest coraz więcej. Pokazuje to tylko, jak bardzo zwiększa się zainteresowanie sportami rakietowymi i tym podobnymi. Nie pozostaje nic innego, jak wypróbować je w wolnej chwili i znaleźć coś dla siebie.

MIŁEJ ZABAWY! 🙂

Adam

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu