WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak poradzić sobie z niechęcią do uprawiania sportu?

16 czerwiec 2016

O tym, jak ważny dla człowieka jest sport i ruch, wie każdy z nas. Przede wszystkim sport to droga do zdrowia i zadowolenia. Niejednokrotnie sport sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Jest ucieczką od problemów i codzienności. Jednak co zrobić, gdy od jazdy na rowerze boli nas pupa, po 200 m biegu sapiemy i czujemy się jakbyśmy co najmniej przebiegli maraton, a na siłownię wstydzimy się pójść z różnych powodów? Niektórzy ludzie właśnie tak czują i naprawdę nie lubią ani ćwiczyć siłowo, ani cardio, ani też grać we wszelakie gry zespołowe. Każdy z nas jest inny i nie ma w tym nic złego. Jednak biorąc pod uwagę, że sport jest nam potrzebny i samo chodzenie niestety nie wystarczy, rozwiązaniem może być spróbowanie jazdy konnej. Dlaczego? Ponieważ jest to jakby kompromis pomiędzy ostrym treningiem a relaksem.

Musisz jednak liczyć się z tym, że podczas jazdy pracują tak naprawdę wszystkie mięśnie i nie jest to tylko siedzenie.

Przede wszystkim mocno napinają się łydki, uda i brzuch. Nogi wykonują największą pracę, ponieważ to właśnie one trzymają się konia. Z każdym następnym treningiem zobaczysz, że im więcej ruchów chcesz wykonać lepiej, tym większego wysiłku i nakładu energii będzie to wymagało, a co za tym idzie – trening stanie się bardziej wyczerpujący.

01a

Jazda konna wcale nie jest sportem tylko dla dzieci. Zacząć można zawsze. Dzieciom jest trochę łatwiej, ponieważ nie myślą o konsekwencjach tak, jak dorośli, przez co uczą się szybciej, nie stawiając sobie żadnych barier.

Niestety nie dla każdego dziecka zajęcia wychowania fizycznego to frajda. Często kojarzą się one z robieniem rzeczy, których się nie lubi. Dla wielu dzieci, tym bardziej tych z nadwagą, wychowanie fizyczne oznacza stawienie czoła brakowi kondycji i niezbyt dobrej koordynacji ruchowej. Jeśli dziecku takie lekcje kojarzą się źle, to często zniechęca się ono do wszystkich innych dyscyplin, ponieważ sport na zawsze już pozostaje dla niego   czymś, w czym nie jest dobry. Jest to taka sama reakcja, jak u osób dorosłych. Właśnie z tego powodu warto zaprowadzić dziecko na lekcję jazdy konnej. Może właśnie tam (choć wcale niekoniecznie) przekroczy jakąś swoją barierę i przekona się, że sport może być przyjemny i nie musi budzić złych skojarzeń.

KORZYŚCI

Skoro już próbuję nakłonić Was do tego wyjątkowego sportu, przedstawię Wam kilka plusów uprawiania jazdy konnej.

Po pierwsze, jak już wspomniałam, podczas jazdy pracuje wiele partii mięśni, co sprawia, że kształtujemy ładną i zgrabną sylwetkę. Dzięki temu, że na koniu nie możemy się garbić, systematyczna jazda może skorygować nasze wady postawy. Łagodne, kołyszące ruchy, jakie koń wykonuje w stępie, rozluźniają nasze mięśnie, jednocześnie wymuszając poprawną postawę.

Po drugie jazda konna może być terapeutyczna. Wielu ludzi kontakt ze zwierzętami uspokaja i relaksuje. Dzieci uczy wrażliwości i troski wobec zwierząt. A także systematyczności. Nie bez powodu często dzieci niepełnosprawne zabiera się na lekcje jazdy konnej. Czują się one wtedy ważne i potrzebne. A świetna zabawa jest skutkiem ubocznym.

A po trzecie… jazda konna daje ogromną satysfakcję i radość. Każdy kolejny, lepiej stawiany krok sprawia, że czujemy się „lepsi” i coraz dokładniejsi w tym, co robimy.

01b

Z każdym następnym wpisem postaram się przybliżyć Wam jazdę konną i odkryć wszystkie tajemnice, jakimi ten sport jest owiany. Napiszę o wyposażeniu jeźdźca, konia i wszystkim tym, co może się Wam przydać, gdy rozpoczynacie przygodę z końmi. Postaram się również pomóc tym z Was, którzy już jeżdżą, jednak pragną dalej się rozwijać.

Do zobaczenia! 😉

Ala

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BEZ KATEGORII

15 zachowań, które spotkasz tylko u pływaków

15 zachowań, które spotkasz tylko u pływaków
BEZ KATEGORII

Jak i czym naciągać rakiety: instrukcja krok po kroku

Jak i czym naciągać rakiety: instrukcja krok po kroku
BEZ KATEGORII

Dlaczego warto zacząć jeździć konno?

Dlaczego warto zacząć jeździć konno?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu