Gra na punkty - jak zrozumieć system liczenia i zasady gry - Wszystko dla sportu
25 maja 2016

Rywalizacja jest nieodłącznym elementem każdej dyscypliny, również na poziomie amatorskim. W pewnym momencie, gdy adept tenisa zaczyna już utrzymywać wymiany w korcie, przychodzi wielka ochota na konfrontację z innym graczem. 15? 30? 40? Gem? Set? Tiebreak? O co w tym wszystkim chodzi? Od czego zacząć? Jak to zrozumieć? Postaram się poniżej rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie tych zagadnień i ich stosowania.

PODSTAWY LICZENIA

Żeby wszystko było bardziej przejrzyste, chciałbym zacząć od końca, od największej wartości do najmniejszej. Większość meczów tenisowych rozgrywa się do dwóch wygranych setów. W każdym secie należy wygrać 6 gemów. Każdy gem składa się z 4 wygranych piłek – zaczynając od 0 kolejno 15, 30, 40. Czwarta wygrana piłka to gem. W przypadku, gdy obie strony1 wygrały w gemie po trzy wymiany (stan 40:40), następuje RÓWNOWAGA. Kolejna wygrana piłka to przewaga, a następna to gem.

02a
A skąd wziął się taki dziwaczny pomysł na punktację? Najczęściej pojawiającą się teorią jest odniesienie do XIX-wiecznej Francji, gdzie zaczęto korzystać z zegarów przy określaniu wyniku. 0, 15, 30 i 45 były kolejnymi liczbami wskazywanymi przez wskazówkę. Po pewnym czasie uproszczono 45 do 40 dla krótszej wymowy.

W przypadku, gdy w secie pojawi się wynik 5:5, aby wygrać seta należy wygrać kolejne dwa gemy z rzędu (7:5). Jeśli jednak każda ze stron1 wygra po jednym gemie (wynik 6:6), rozgrywany jest tiebreak. Punkty w tym momencie zaczynają być już liczone normalnie – jedna wygrana piłka to 1 punkt. Rozgrywa się go do 7 wygranych punktów, a w przypadku remisu przy 6:6 gra się do dwóch punktów przewagi (np. 8:6, 10:8, 13:11 itd.). Strona1, która wygra tiebreak, wygrywa seta wynikiem 7:6.
Podając wynik, na pierwszym miejscu wymieniamy wynik serwującego, np. serwujący wygrał pierwszą piłkę w gemie, a dwie kolejne przegrał – podany wynik wynosi 15:30.

ZASADY GRY

Mecz rozgrywa się na korcie tenisowym. Wymiary kortu do gry pojedynczej wynoszą 23,77 x 8,23 m oraz 23,77 x 10,97 m przy grze podwójnej (dodatkowe korytarze deblowe – po prawej i lewej stronie kortu).
Serwis wykonuje się stojąc za linią końcową kortu i należy nim trafić w karo serwisowe (prostokątne pola, bezpośrednio graniczące z siatką) przeciwnika po przekątnej (serwując z prawej strony kortu w karo serwisowe po lewej i analogicznie – serwując z lewej strony w karo serwisowe po prawej). W każdym gemie serwis rozpoczyna się z prawej części kortu i co punkt zmienia stronę serwowania (lewa/prawa). Na każdy punkt gracz ma do dyspozycji dwa serwisy. W przypadku, gdy nie trafi w karo serwisowe przy pierwszym podaniu, wykonuje drugie. Jeśli i drugie będzie niecelne, punkt zdobywa przeciwnik. Serwis, podczas którego piłka dotknęła siatki, a następnie wpadła w odpowiednie karo serwisowe, jest powtarzany. Jeśli po dotknięciu siatki piłka trafi poza właściwe karo serwisowe, serwis traktowany jest jako błędny.

W tenisie ziemnym każde poprawnie wykonane uderzenie musi przejść nad siatką i trafić w pole gry przeciwnika. Siatka oraz zagranie w aut (poza liniami ograniczającymi pole gry) skutkuje punktem dla strony1 przeciwnej. Piłka, która miała swój pierwszy kozioł (odbicie piłki od podłoża) w korcie, nie może skozłować po raz drugi – inaczej skutkuje to punktem dla przeciwnika. Linie na korcie liczone są jako pole gry, a więc trafiając w linie, trafia się w pole gry.

02c

Przed meczem wykonuje się losowanie. Osoba, która je wygra, decyduje, czy w pierwszym gemie chce serwować, odbierać (serwis przeciwnika), czy wybrać stronę kortu, od której zacznie mecz.
Zmiana serwującego następuje po każdym rozegranym gemie (np. w secie zakończonym wynikiem 6:0 obie strony1 serwowały po 3 gemy). Wyjątkiem jest tiebreak, w którym pierwszą piłkę serwuje strona1, która powinna serwować w danym gemie, a następnie podanie przechodzi na przeciwnika/przeciwników i zmiany następują po 2 punkty. W przypadku gry podwójnej (debla) partnerzy zmieniają się przy serwisie co drugi gem, a w tiebreaku co drugą zmianę.

Wiadomo jak to bywa, szczególnie na kortach zewnętrznych – słońce i wiatr. Aby warunki do gry były sprawiedliwe, po każdym nieparzystym gemie (po gemie 1, 3, 5, 7…) następuje zmiana połów kortu. W przypadku tiebreaka strony zmieniane są co 6 punktów. W trakcie zmiany zawodnicy mogą skorzystać z przerwy (według oficjalnych przepisów jest to 90 sekund).

02d

Są to główne i najważniejsze zasady gry w tenisa ziemnego. W przypadku pytań lub niejasności zapraszam do dyskusji lub kontaktu.

Adam

1strona – używam tego terminu, ponieważ mogą to być zarówno jeden przeciwnik, jak i przeciwnicy (para deblowa).