Pierwsze kroki młodego bramkarza, czyli od czego zacząć? - Wszystko dla sportu
top
1 czerwca 2018
4

 

W piłce nożnej mamy wiele pozycji na boisku, ale pozycja bramkarza jest tą, która wymaga nieco innego, zarówno przygotowania, jak i wyposażenia. Od czego mamy zacząć jeśli nasze dziecko powie nam, że chce być bramkarzem?

 

 

Radość z gry

 

     Przede wszystkim dajmy dziecku cieszyć się grą! Młodzi piłkarze bardzo często zmieniają swoje pozycje na boisku, aby wybrać w końcu tę, w której czują się najlepiej i która sprawia im najwięcej radości i satysfakcji. Aspekty techniczne nie są, na początku piłkarskiej, bramkarskiej drogi najważniejsze. Powinniśmy zwracać na nie uwagę dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli pewność, że nasze dziecko chce rozwijać się właśnie w tym kierunku.

Kiedy już zadecyduje, że chce grać na pozycji bramkarza, powinniśmy zadbać o jego odpowiednie i bezpieczne wyposażenie.

 

Kipsta
Fot 1. Materiał własny | Najważniejsza jest radość z gry i satysfkacja po każdym treningu

Rękawice – dobór

 

     Najważniejsze dla golkipera są oczywiście rękawice. Przy doborze tego sprzętu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę nie na markę, czy disagn produktu, ale na to, żeby były one dobrze dopasowane do dłoni. Odpowiednio dobrane rękawice sprawiają, że bramkarz czuje się w nich pewnie i ma komfort podczas łapania piłki. Dla młodych zawodników, którzy dopiero uczą się chwytu piłki nie powinniśmy wybierać rękawic z ochraniaczami na palce. Są one dobre, ale dla starszych graczy, którzy chwyt mają już wypracowany i potrzebują ochrony podczas intensywnych treningów np. strzeleckich.  Na pierwsze treningi bramkarskie polecam rękawice  KIPSTA FIRST. 

Rękawice – pielęgnacja

 

     Aby nasze „łapki’’ możliwie najdłużej nam służyły i w pełni pełniły swoje zadanie na boisku, czyli dobrze  chwytały piłkę, niezbędna jest ich konserwacja i pielęgnacja.  Przed pierwszym użyciem musimy je przemyć, aby zmyć warstwę ochronną. Podczas gry rękawice muszą być zawsze dobrze nawilżone, gdyż dopiero wówczas uaktywniają się właściwości chwytne. Po każdej grze powinniśmy wyprać je ręcznie z małą domieszką mydła i dokładnie spłukać. Następnie delikatnie wycisnąć, pozbywając się detergentu. Po umyciu zostawmy rękawice rozłożone na ręczniku, aby swobodnie schły w temperaturze pokojowej. Kiedy będą już tylko delikatnie wilgotne, powinniśmy schować je do pokrowca, aby całkiem nie wyschły.

 

 

 

kipsta
Fot 1. Materiał własny | Wskazówki dotyczące pielęgnacji rękawic bramkarskich

Bluza bramkarska

 

     Każdy bramkarz musi posiadać także bluzę bramkarską. Zapewnia ona wygodę, swobodę ruchów oraz zabezpiecza nasze ręce i łokcie przed upadkami i otarciami. Proponuję bluzę bramkarską KIPSTA F300, która posiada wkładki ochronne  zarówno na łokciach, jak i na barkach.

 

 

Kipsta
Fot 2. Materiał własny | Bluza bramkarska jest ważnym elementem wyposażenia młodego bramkarza

Spodnie bramkarskie 

 

     Kolejną, specjalistyczną rzeczą, w którą musimy wyposażyć naszego zawodnika to spodnie bramkarskie. Mamy trzy rodzaje do wyboru; długie, krótkie przed kolano i krótkie ¾. Dla dziecka zdecydowanie polecam te pierwsze, ponieważ młodzi zawodnicy zdecydowanie częściej rzucają się na murawę podczas różnych interwencji i długie spodnie zapewnią im bardzo dobry komfort i uchronią przed stłuczeniami i obtarciami, które są szczególnie groźne na boiskach typu orlik. W naszej ofercie polecamy spodnie model F300. 

 

Kipsta
Fot 3. Materiał własny | Spodnie bramkarskie chronią przed stłuczeniami i obtarciami

 

Poza wymienionymi wyżej produktami każdy piłkarz musi pamiętać także o odpowiednio dobranych butach, o których już pisałem we wcześniejszym artykule, link poniżej oraz o getrach  i ochraniaczach.

Kiedy nasz młody goalkeeper jest już wpełni wyposażony, dajmy mu po prostu CIESZYĆ SIĘ GRĄ NA BRAMCE!

 

Kipsta
Fot 4. Materiał własny | Dobrze dobrany strój bramkarski to już połowa sukcesu 🙂

 

Poprzedni tekst Rafała:

Rodzicu, czy wiesz jak dobrać buty piłkarskie dla swojego dziecka ?

Rafał Nasiłowski
Na co dzień możesz mnie spotkać w Warszawie, gdzie zajmuję się marketingiem marki Kipsta. Piłka nożna to mój konik. Chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu piłkarskiego, ale również doradzę nieco w kwestii treningu bramkarskiego. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo: nasilowski.rafa@decathlon.com. Do zobaczenia na boisku!
Zadaj pytanie

Udostępnij:
Oceń artykuł:
5 (100%) 2 votes