2 osoby trenujące narciarstwo zjazdowe na stoku

Jak prawidłowo skręcać na nartach? Narciarski poradnik doskonalenia techniki skrętu

Nauka jazdy na nartach to głównie skupienie się na technice i manewrach. Jednym z nich jest skręt. Jak poprawnie skręcać na nartach? Sprawdź!

Jazda na nartach to świetna rozrywka i zabawa, jednak wymaga opanowania kilku umiejętności i manewrów. By czuć się pewnie i bezpiecznie na stoku, musisz nauczyć się między innymi poprawnego skręcania na nartach. Jakie są rodzaje skrętów? Jak je wykonać? 

Czy warto uczyć się jazdy na nartach?

Często przed podjęciem jakiejś aktywności zastanawiamy się, co możemy z tego wyciągnąć dla siebie. Podobnie jest także z wszelkimi rodzajami sportów – również z narciarstwem. Co zatem może dać nam jazda na nartach?

To aktywność, która świetnie wpływa na naszą kondycję, układ oddechowy i krwionośny. Pokonywanie stoków oraz kształtowanie konkretnych sekwencji ruchów i odpowiedniej techniki angażuje wiele partii mięśni całego ciała. Dzięki narciarstwu będziesz mógł cieszyć się dobrą sprawnością i odpowiednim balansem ciała.

Pamiętaj, by zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i strój narciarski. Trudno byłoby poradzić sobie w zimowych warunkach bez dobrego przygotowania, zarówno w postaci sprzętu, jak i konkretnych umiejętności. Daj sobie przede wszystkim czas na zdobycie właściwej wiedzy.

Nie da się odmówić narciarstwu jeszcze jednego, a mianowicie ogromnej przyjemności i niesamowitej dawki endorfin! Możesz wybrać się na stok z rodziną czy przyjaciółmi i wspólnie przemierzać śnieżne przeszkody. Poczucie wolności na pewno wywoła uśmiechy na waszych twarzach.

osoba zjeżdża na nartach ze stoku

Jak skręcać na nartach? Rodzaje skrętów narciarskich

Podczas nauki jazdy na nartach konieczny będzie nie tylko dobrej jakości sprzęt narciarski. By samodzielnie funkcjonować na stoku, ważne jest opanowanie podstaw narciarstwa.

Wyróżnia się trzy rodzaje skrętów w zależności od stopnia skomplikowania oraz doświadczenia narciarza. Oto one:

—  Skręt pługiem – jest to najprostsza metoda skręcania na stoku. Pozwala w łatwy sposób utrzymać kontrolę nad torem i promieniem skrętu, a także prędkością zjazdu.
 Skręt równoległy N-W – inaczej skręt nisko-wysoko. Jest to nieco trudniejsza technika, gdyż wymaga utrzymania nart równolegle przez cały czas. Skąd więc nazwa? Tuż przed wykonaniem skrętu należy ugiąć kolana, po czym szybko wyprostować się.
 Skręt równoległy długi – to technika przeznaczona dla bardziej zaawansowanych narciarzy. To dobry wybór podczas jazdy na stromych stokach lub gdy chcemy utrzymać dużą prędkość zjazdu.

Skręt pługiem – jak go wykonać?

Nauka skrętu po łuku płużnym to podstawowa umiejętność, którą powinno się odpowiednio wyćwiczyć. Na czym polega ten manewr? Koncentruje się on na skierowaniu dziobów nart na skos w dół stoku, przenosząc ciężar całego ciała na zewnętrzną nartę. 

Jak skręcać na nartach przy wykorzystaniu takiej techniki zjazdu? Możesz to robić, wykonując slalom lub ześlizg boczny – ustaw się na górnych krawędziach, a środek ciężkości przenieś na śródstopie. Następnie ustaw kolana i biodra do dołu. Taka postawa sprawi, że zaczniesz zjeżdżać w dół równolegle.

Gdy jazda po łuku płużnym zostanie opanowana, można przejść do nauki kolejnego rodzaju skręcania, a mianowicie skrętu z pługu. By go wykonać, należy ustawić narty w poprzek stoku równolegle, a przed zakrętem rozszerzyć piętki nart i łagodnym łukiem zakręcić.

Skręt równoległy nisko-wysoko

Technika ta jest bardzo uniwersalna. By skręcić przy jej wykorzystaniu, należy przyjąć pozycję niską na ugiętych nogach, a w momencie skrętu, przejść do pozycji wysokiej, czyli wyprostować nogi i przenieść ciężar ciała na nartę górną.

Jest to manewr, który wymaga nieco więcej doświadczenia od narciarza, dlatego warto jest uczyć się go, dopiero po opanowaniu skrętu płużnego. Bezpieczeństwo na stoku jest najważniejsze, dlatego zawsze mierz swoje siły na zamiary. A odpowiedni sprzęt w postaci kijków do nart, mogą ułatwić Ci naukę wszystkich narciarskich manewrów.

kobieta skręca równolegle na nartach

Technika skrętu równoległego długiego

Zjeżdżanie przy wykorzystaniu tej techniki wymaga wysokich umiejętności narciarskich. Na czym polega? Podczas skręcania należy zakrawędziować przy jednoczesnym pochyleniu kolan i bioder do środka skrętu. W trakcie należy utrzymać ciało nisko na nogach i na lekko rozszerzonych nartach. Takie ustawienie pozwala utrzymać większą kontrolę nad torem jazdy, kierunkiem zjazdu oraz jego prędkością, a jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo.

Kiedy sprawdzi się ta technika? Nie da się ukryć, że jest bardziej skomplikowana niż technika N-W czy nauka skrętu płużnego. Będzie ona idealna dla narciarzy, mających już pewien plecak doświadczeń i umiejętności, którzy lubią pokonywać naprawdę strome i wymagające stoki.

Skręt carvingowy – jak wykonywać skręty na nartach carvingowych?

Od pewnego czasu narty zjazdowe zostały zdominowane przez bardziej smukłe i taliowane modele. Aby wykonać prawidłowy skręt carvingowy, należy przenieść ciężar ciała na nartę wewnętrzną. Dociśnięcie jej spowoduje, że wygnie się w taki sposób, aby krawędź przez cały czas pozostawała w kontakcie ze śniegiem. Aby sprzęt wyginał się prawidłowo, musi przede wszystkim zostać dobrze dociśnięty. Podczas przenoszenia ciężaru ciała na zewnętrzną nartę, należy wygiąć kolano do wewnątrz. Kostka również powinna być skierowana w tym samym kierunku. Równocześnie, należy lekko przechylić klatkę piersiową do przodu. To sposób, aby przez cały czas doskonale panować nad nartami.

Zdecydowanie najważniejsze jest przenoszenie ciężaru ciała, czyli moment, w którym przenosimy nacisk z jednej narty na drugą, aby rozpocząć wykonywanie skrętu w wybranym kierunku. Żeby właściwie przenieść ciężar ciała, należy zachować odpowiednią równowagę, stopniowo oddalając stopy, aż do osiągnięcia doskonałej stabilności. Następnie wystarczy docisnąć nartę – po upływie pewnego czasu stanie się to przyzwyczajeniem.

Prawidłowe wykonywanie kolejnych skrętów wymaga opanowania umiejętności zmiany kierunku jazdy bez utraty równowagi i prędkości. Od tego elementu zależy możliwość dokonywania postępów – należy stopniowo próbować wykonywania manewrów częściej i szybciej – umożliwia to zarówno doskonalenie techniki, jak i poprawę swojej formy fizycznej. Przede wszystkim nie należy się bać, ale doskonale bawić i czerpać przyjemność z jazdy!

Przeczytaj także:

kobieta jadąca na nartach

Czym się różnią narty damskie od męskich?

Czym się różnią narty damskie od męskich? ⭐ Sprawdź na co należy zwracać uwagę przy zakupie aby narty były dobrze dopasowane i wygodne do jazdy

chłopiec zjeżdżający na nartach ze stoku

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? ❄️ Jak wybrać rozmiar?

Jak dobrać buty narciarskie dziecięce pod względem rozmiaru i umiejętności jazdy na nartach oraz zabawy na stoku? Czytaj praktyczne porady

Buty narciarskie z małym flexem dla początkującego narciarze

Jaki flex w butach narciarskich wybrać?

Flex to inaczej wartość określająca wskaźnik twardości butów. Jaki flex w butach narciarskich wybrać? Sprawdź, na jaką sztywność postawić!

torba na narty stojąca w szafce

Jak przechowywać narty po sezonie? ❄️ PORADY

Jak przechowywać narty poza sezonem? Jak zabezpieczyć sprzęt? Sprawdź nasze porady dot. odpowiedniego przechowywania sprzętu.