osoba wędrująca po górach w butach trekkingowych

Jakie buty trekkingowe wybrać? Znajdź najlepsze buty w góry

Wybór butów w góry może nie być prosty. Sprawdź, jakie buty trekkingowe wybrać, by wędrówka była przyjemna, a stopy bezpieczne.

Trekking górski to od kilku lat bardzo popularna aktywność. Nic dziwnego – zapewnia zapierające dech w piersiach widoki, masę świeżego powietrza i możliwość obcowania z przyrodą. By jednak wędrówka była przyjemna i bezpieczna, trzeba pomyśleć o odpowiedniej parze butów. Jak je wybrać i czym się kierować?

Obuwie trekkingowe, outdoorowe, turystyczne – czy to to samo?

Gdy decydujemy się na wyprawę w góry, musimy się najpierw do niej odpowiednio przygotować. Kluczowym elementem górskiego wędrowca są odpowiednie buty. Choć wydawałoby się, że kupno takiego obuwia to nic skomplikowanego, jest kilka kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów.

Po pierwsze – nazewnictwo. Na sklepowych półkach czy stronach internetowych można spotkać się z trzema głównymi nazwami: buty trekkingowe, outdoorowe i turystyczne. Choć dwiema pierwszymi nazwami możemy określić ten sam rodzaj obuwia, trzecia mówi o całkiem innym typie butów.

Buty trekkingowe i outdoorowe to specjalistyczny rodzaj obuwia służący do chodzenia i wędrowania po trudnym, niekiedy ekstremalnym terenie w każdych warunkach pogodowych. Charakteryzują się wysoką trwałością i wytrzymałością, aby zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo i komfort podczas wędrówek po trudnych szlakach leśnych lub górskich. Są wyposażone w specjalną podeszwę z głębokim bieżnikiem. Cechami charakterystycznymi wielu modeli jest również wysoka ochrona przed wilgocią, odpowiednio dopasowana wysokość cholewki zapobiegająca uszkodzeniom mechanicznym oraz dobra oddychalność. Buty do outdooru są również wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zwiększają ich funkcjonalność i umożliwiają komfortowy chód czy bieg. Wszystkie te cechy sprawiają, że buty outdoor to model idealny do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak eksploracja leśnych szlaków, trekking, bieganie po górach czy wspinaczka.

Buty turystyczne z kolei są modelami o wiele lżejszymi, wykonanymi z oddychających materiałów. Przeznaczone są do znacznie krótszych i łatwiejszych wędrówek. Podeszwa takiego obuwia jest zwykle bardziej miękka i elastyczna, dzięki czemu zapewnia o wiele większy komfort podczas wycieczek. Warto postawić na taki rodzaj obuwia, gdy nie zamierzasz zdobywać górskich szczytów czy robić podejść po trudnym i wymagającym terenie, a chcesz jedynie urządzić sobie relaksujący spacer.

kobieta idąca po skale w butach trekkingowych z kijami trekkingowymi w rękach

Jakie buty do trekkingu po górach wybrać?

Jakie buty do chodzenia po górach są najlepsze? Takie, które dobrane są do indywidualnych potrzeb użytkownika. Pod jakim kątem należy więc wybierać obuwie górskie? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak:

– pora roku, w której ma się zamiar odbywać górskie wycieczki. Inne obuwie nosi się wczesną jesienią, późną wiosną i latem a inne zimą;

częstotliwość użytkowania – jeśli planuje się regularne wędrówki górskie kilka-kilkanaście razy w roku, należy postawić na bardziej wytrzymałe obuwie niż to, które sprawdzi się na kilkudniowych wycieczkach organizowanych raz w roku;

rodzaj aktywności – niskie obuwie, które sprawdzi się latem podczas trekkingu, jest czymś zupełnie innym niż wysokie buty trekkingowe, na które zakłada się raki;

rodzaj gór – buty do trekkingu po Tatrach lub Alpach muszą spełniać inne warunki niż te, w których wędruje się po Bieszczadach lub Karkonoszach.

mężczyzna zawiązujący sznurówki w butach trekkingowych z wysoką cholewką

Jakie buty trekkingowe wybrać – z wysoką czy niską cholewką?

Zanim wybierzesz się na poszukiwania obuwia do wycieczek po górach, zastanów się, jakiego modelu potrzebujesz i jaki jest cel twojego zakupu. Buty trekkingowe mogą być:

– niskie – to lekkie i praktyczne modele, które nadają się do średnio wymagających tras, takich jak spacer po lesie lub w niskie góry. Buty z niską cholewką zapewniają dobrą przyczepność na nierównym terenie, ale nie osłaniają kostki i nie zapewniają skutecznej ochrony przed deszczem i śniegiem. W wysokich temperaturach gwarantują jednak lepszą oddychalność. Wentylacja w niskich butach podejściowych jest znacznie lepsza niż w modelach wysokich;

– wysokie – dobrze sprawdzają się podczas wędrówek w wysokie partie gór, gdzie mamy do czynienia ze stromymi lub śliskimi podejściami. Nadają się również na kamieniste podłoża. Buty z wysoką cholewką dobrze zabezpieczają całą stopę, dzięki czemu zapewniają maksymalne bezpieczeństwo zarówno latem, jak i zimą. Większość modeli butów wysokich lepiej stabilizuje staw skokowy i skuteczniej trzyma stopę. Ta zasada dotyczy jednak tylko butów, których cholewka jest stosunkowo sztywna. Miękka nie chroni użytkownika przed skręceniami, a jedynie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Materiał, membrana, podeszwa – jakie buty na górskie wędrówki?

Dobre buty trekkingowe powinny być odpowiednio wyposażone i wyprodukowane ze specjalnie dobranych materiałów. Na jakie elementy obuwia warto zwrócić uwagę podczas wyboru?

– Materiał wykonania
– buty na górskie szlaki mogą być wykonane z materiałów syntetycznych lub naturalnych. Do tych drugich należą buty trekkingowe skórzane, wykonane ze skóry licowej, zamszu i nubuku. Które są lepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Ciekawą alternatywą są więc buty hybrydowe, czyli takie, których część wykonana jest ze skóry, a część z materiału syntetycznego. Skóra lepiej odprowadza bowiem wilgoć na zewnątrz i pozwala stopom oddychać. Syntetyk jest w większym stopniu wodoodporny i zdecydowanie lżejszy niż skóra. Szybciej schnie, ale nieco gorzej dopasowuje się do stopy.

– Membrana – to element, który odpowiada za wodoodporność butów. Znajduje się między podeszwą a cholewką. Jeśli szukasz butów na ciepłe miesiące, to wybierz takie bez membrany. Natomiast w chłodniejszym okresie lepiej sprawdzi się obuwie z tym rozwiązaniem. Buty w góry z membraną mają ograniczoną oddychalność i odprowadzanie pary wodnej – chodząc po górach w upalne dni, stopy mogą się przegrzewać.

– Podeszwa – nie powinna być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Najlepiej wybierz obuwie z podeszwą o średniej twardości. Dlaczego? Zbyt twarda będzie niewygodna, stopy będą się szybko męczyć. Natomiast za miękka spowoduje, że problemem może być dla Ciebie nawet niewielki kamyk na trasie – będziesz boleśnie go odczuwać. Podeszwa ma również wpływ na przyczepność. W celu jej zapewnienia stosuje się odpowiednie mieszanki gumy, które nie twardnieją przy niskiej temperaturze. Ważny jest również głęboko wycięty bieżnik.

– Typ sznurowania – zależnie od upodobań możemy wybrać typ sznurowania buta. Niektóre z butów trekkingowych zamiast klasycznego sznurowania posiadają climbing lacing, czyli sznurowanie wspinaczkowe. Umożliwia ono dokładne dopasowanie obuwia do stopy w palcach i śródstopiu, ale nie jest szczególnie przydatne w celach niezwiązanych ze wspinaczką. Najlepiej jest po prostu przymierzyć w sklepie buty z różnymi sznurowaniami i wybrać takie, które najbardziej nam odpowiada.

Jakie buty trekkingowe damskie, a jakie męskie buty w góry?

W zasadzie większych różnic pomiędzy tymi dwiema wersjami obuwia trekkingowego nie ma. Jedne i drugie posiadają wszelkiego rodzaju wzmocnienia i ulepszenia – w zależności od tego, jaki model wybierzemy. Jedyną różnicą, jaką można wymienić, jest fason. Ten w butach górskich damskich różni się dość znacząco od fasonu męskich modelach. Chodzi tu głównie o różnice dotyczące szerokości obuwia. Egzemplarze damskie są nieco węższe niż męskie. Oprócz tego producenci często nadają wersjom męskim i damskim różne kolory.

osoba leżąca na trawie w górach w butach trekkingowych

Jakie buty trekkingowe do 300, 400, 500 złotych?

Ceny butów do wędrówek po górach mogą się od siebie znacznie różnić. Najtańsze modele można kupić już od 200 złotych, te najdroższe mogą zaś sięgać czterocyfrowych kwot. Czy jednak konieczne jest kupowanie drogich butów trekkingowych? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeżeli wybierasz się w góry sporadycznie i nie potrzebujesz zaawansowanych technologii, tańsze modele będą dobrym wyborem. Jeśli jednak jesteś zapalonym miłośnikiem wspinaczki i stosunkowo często jeździsz w góry, warto wybrać lepiej wyposażoną parę butów.

Jakich różnic można się jednak między nimi spodziewać? Odmienna będzie przede wszystkim trwałość i wytrzymałość – możliwe, że tańsze wersje będą nieco bardziej narażone na uszkodzenia i zużycie. Modele, za które zapłacimy nieco więcej, będą zapewne posiadały także więcej udogodnień – różnić może się jakość membrany, pianki amortyzującej wstrząsy czy możliwość dopasowania buta do stopy.

By wybrać buty w góry, które będą dotrzymywały Ci kroku podczas wędrówek, musisz dobrać je indywidualnie pod swoje potrzeby. Zwróć uwagę na najważniejsze kryteria i ciesz się solidnymi butami trekkingowymi.

Przeczytaj także

mężczyzna i kobieta wędrujący po górach w odzieży trekkingowej z kijami trekkingowymi i plecakami na plecach

Trekking na Kilimandżaro - jak wejść na dach Afryki?

Marzysz o trekkingu na Kilimandżaro? Interesuje Cię wyjazd do Tanzanii na najwyższy szczyt Afryki? Przeczytaj o przygotowaniach do wyprawy w poradniku

mężczyzna z plecakiem na plecach i kijkami trekkingowymi w rękach wędrujący po górach

Jak się ubrać w góry latem? Co wybrać na górski trekking?

Jak się ubrać w góry latem: zobacz odzież turystyczną najlepszą na trekkingową wędrówkę górską. Sprawdź jaki ubiór zapewni komfort w upalne dni.

mężczyzna w butach zimowych z nakładkami antypoślizgowymi

Jakie buty zimowe w góry będą dobre na trekking?

Jakie buty zimowe w góry wybrać? Czy klasyczne buty trekkingowe zapewnią bezpieczeństwo na szlaku? Jakie buty górskie sprawdzą się w górach zimą?

mężczyzna z dziećmi w odzieży outdoorowej w górach

Jak się ubrać w góry jesienią? Jaki typ odzieży na trekking?

Jak się ubrać w góry jesienią? Sprawdź, jak ochronić się przed zimnem, wiatrem i jesiennym deszczem. Podpowiadamy co zabrać na wędrówkę górską.