WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jeździectwo – jak zacząć?

16 czerwiec 2016

Każdy sport rządzi się swoimi prawami. Rozpoczęcie uprawiania danej dyscypliny także. Jeśli chcesz zacząć biegać, kupujesz odpowiedni strój, wygodne i przystosowane do tego buty, wychodzisz z domu i po prostu biegniesz. Postanowiłeś zacząć chodzić na siłownię, więc również zakupujesz odpowiednie ubrania, karnet na siłownię i działasz. Jeśli chodzi o pływanie, tenis i wiele innych dyscyplin, wszystko wygląda bardzo podobnie. Natomiast jeśli chodzi o jeździectwo, sprawa delikatnie się komplikuje, ponieważ musisz znaleźć dobrą i profesjonalną szkołę nauki jazdy konnej, a to już nie jest takie proste, jak wybranie siłowni czy basenu. Przede wszystkim chodzi o to, aby znaleźć miejsce, gdzie konie nie pracują 8 godzin dziennie, są zadbane, wypoczęte i dobrze traktowane. Z tym ostatnim często bywa różnie. Może nakreślę choć trochę obraz stajni, w której stawiałam pierwsze kroki.

Collection FGZ Automne Hiver - Barbaste Avril 2014

Natknęłam się na miejsce, gdzie mogłam uczyć się jeździć konno w zamian za pomoc przy koniach, co bardzo mi odpowiadało, ponieważ nie wiązało się dla mnie z większymi kosztami, poza dojazdem, a i tak miałam tam zaledwie 5 km drogi, więc często jeździłam rowerem. Sprzątanie po zwierzętach i pielęgnacja ich nie jest dla mnie żadnym problemem ani niczym, co mnie obrzydza lub odrzuca. Takowe rozwiązanie okazało się więc dla mnie idealne, tym bardziej że kocham zwierzęta i bardzo cenię sobie zarówno kontakt z nimi, jak i ich bliskość. Właściciel koni na początku wydawał się bardzo sympatycznym człowiekiem, kochającym konie równie mocno jak ja.

Jednak z każdą wizytą zaczęłam poznawać go z coraz gorszej strony. Jest to człowiek na emeryturze, więc już w podeszłym wieku, jednak z wieloma osiągnięciami na koncie. Jako niespełna trzydziestolatek zdobył złoto na niejednych zawodach. To sprawiło, że od samego początku bardzo ceniłam jego oraz to, co mi mówił, mimo iż zwracał mi uwagę na każdą, nawet najdrobniejszą rzecz, taką jak niewłaściwa postawa podczas czesania konia czy upuszczenie wodzy na ziemię podczas schodzenia z wierzchowca. Za każdym razem ostro na mnie krzyczał, a za drobne przewinienia konia karcił go, obdarowując pięścią w bok lub zad. Zwierzęta odczuwają ból dokładnie tak samo, jak my – ludzie, więc jestem przeciwna karceniu zwierząt w jakikolwiek sposób. Nie mogłam jednak odezwać się ani głośno sprzeciwić, ponieważ były to jego konie i od razu zostałabym zaatakowana, tak więc siedziałam cicho. Starałam się to wytrzymywać, ponieważ zależało mi na kontakcie z tymi właśnie końmi, gdyż bardzo je polubiłam i zaczęłam się do nich przywiązywać.

02c

Wszystko zmienił jeden dzień, kiedy to podczas jazdy koń nie kłusował tak pięknie, jak by tego pan K. chciał, więc dał mu kilka batów i zaczął krzyczeć. Koń bardzo się wystraszył i zestresował, zaczął galopować, ale zupełnie nie tam, gdzie ja tego chciałam, przez co straciłam nad nim kontrolę i od upadku dzieliła mnie cienka linia. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Udało mi się go uspokoić i nic się nie stało. Jednak ta sytuacja, jak i słowa, które potem usłyszałam od tego pana, zraziły mnie na tyle, że nie mogłam się już więcej przekonać, by tam pojechać.

Opowiadając Wam moją historię, chcę uwrażliwić Was na to, jak traktowane są konie. Bądźcie czujni na zachowanie ich właścicieli. Pamiętajcie, że

koń dobrze traktowany, niebity i szanowany jest koniem szczęśliwym, ufnym, przez co i bardzo posłusznym.

To wszystko sprawia, że czujemy się w obecności takiego konia bezpieczni i mamy pewność, że zareaguje na każde nasze polecenie i wcale nie trzeba go bić ani ciągle karcić batem.

Teraz uczę się jazdy konnej u kobiety, która bardzo kocha swoje konie, traktuje je jak należy i jest świetnym nauczycielem. Pokazuje nam, swoim uczniom, że konie to inteligentne zwierzęta i wszystkiego można ich nauczyć bez używania siły.

02b

Podsumowując, pierwsze, co musisz zrobić, to znaleźć dobre miejsce, gdzie ludzie to prawdziwi pasjonaci. Kiedy już tego dokonasz, potrzebujesz najbardziej podstawowych rzeczy, takich jak:

–  kask/toczek

–  bryczesy (są to wygodne, wąskie spodnie z wysokim stanem, najczęściej z drapanymi łatami przy kolanach)

–  buty/sztyblety

Są to tak naprawdę 3 najważniejsze rzeczy, ponieważ

kask to bezpieczeństwo, bryczesy to wygoda, a buty są połączeniem bezpieczeństwa z komfortem.

W wiele innych rzeczy, jak koszulki polo, bezrękawniki, rękawiczki, skarpety i mnóstwo innych akcesoriów możesz zaopatrzyć się później, kiedy jazda konna stanie się dla Ciebie prawdziwą pasją. Pozostałe niezbędne rzeczy do jazdy będą już na miejscu.

Na koniec moja pierwsza rada: idź na pierwszą lekcję z dobrym nastawieniem. Reszta potoczy się sama. Albo pokochasz konie i jazdę konną, albo wybierzesz coś całkiem innego. Najważniejsze jest, aby uprawiać sport, który daje nam radość i nas satysfakcjonuje.

Ala

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu