WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kilka zasad, które dobrze znać, zanim wybierzesz się w góry

17 grudzień 2016

Jeśli planujesz swój pierwszy wypad w góry lub jesteś osobą początkującą w tym temacie – przeczytaj ten artykuł.

01 Cześć, dzień dobry!

Dla osób, które zamierzają pierwszy raz wybrać się w góry, może to być duże zaskoczenie – ” Przywitał się ze mną… Powinienem go skądś znać?”. Towarzyszące nam „dzień dobry” lub „cześć” podczas mijania napotkanych osób na naszej drodze w górach stało się moim zdaniem dobrym obyczajem, który warto kontynuować. Skąd się to wzięło? Dla osoby, która biega lub chodzi na siłownię,- nie powinien to być problem – jesteśmy osobami, które w danym momencie dzielą się wspólną pasją, pozdrawiamy osobę, która jest nam w jakiś sposób bliska. Nie bójmy się! Nie ma znaczenia wiek, płeć oraz to, skąd dana osoba pochodzi. Myślę, że uśmiech napotkanych osób jest swojego rodzaju paliwem, które pomoże nam zrealizować założony cel.

 

02 Zachowaj się jak gość

Nie ma nic gorszego, niż gdy podczas swojej wędrówki mijasz sterty śmieci lub co gorsza jesteś  świadkiem aktu wandalizmu. Myślę, że najlepszym sposobem jest wyobrażenie sobie, że las, góry i szlak, z którego będziemy korzystać – potraktujemy jako dom, do którego idziemy w gości. Każdy z nas czułby się nieswojo, będąc zaproszonym na kawę w miejsce, które wygląda jak wysypisko śmieci. Uwierzcie mi, góry są swojego rodzaju ucieczką od rzeczywistości, miejscem rozmyślań oraz dobrym sposobem na spędzenie aktywnie czasu – nie psujmy tego piękna.

                                           

03   NIE JESTEŚ TUTAJ SAM!

Dla wielu osób góry to ucieczka od trudów codziennego życia, sposób na wypoczęcie czy nawet chwila na zastanowienie, co chcę dalej zrobić ze swoim życiem.

Najbardziej nie lubię w górach tego, jak szlak znika mi za zakrętem z oczu, a ja chociaż nie widzę, to słyszę wrzaski zorganizowanych grup, nad którymi nikt nie potrafi zapanować. Jeśli zachowasz ciszę, uszanujesz to miejsce – myślę, że natura Ci to wynagrodzi i niejedna kozica w Tatrach wyjdzie naprzeciw Ciebie 🙂

 

04 Wybieraj szlaki, na które starczy Ci sił

 

Ambicja to nasz największy wróg, a zarazem przyczyna największej liczby wypadków w górach. Nieoczekiwana burza lub ulewa? Natychmiast zawróć – pamiętaj: lepiej być całym i zdrowym i wracać w to miejsce co roku, niż by to miało być Twoje ostatnie wyjście w góry.

 

 

 

05 Odpowiedni ubiór

 

Istnieje kilkanaście odmian turystyki, ale jeśli chodzi o turystykę górską –  powinniśmy skupić się na odpowiednim ubiorze. Buty na wysokim obcasie? Obcisła minispódniczka? Owszem, dla nas, mężczyzn, wrażenia estetyczne wzrosną kilkukrotnie – ale nie o to tu chodzi. Najważniejsze są nasz komfort i bezpieczeństwo. Odpowiednie buty turystyczne oraz wygodna odzież to absolutna podstawa.

 

06 Planuj swoje wyjścia

 

 

Zanim wyjdziesz gdziekolwiek na szlak, obierzesz sobie jakiś cel do zdobycia, wszystko dokładnie zaplanuj. Wyciągnij mapę, oblicz czasy przejść poszczególnych odcinków, sprawdź prognozę pogody i wprowadź do swojego planu alternatywną trasę w razie jej zepsucia. Poinformuj swoich bliskich oraz osoby w schronisku o tym, gdzie się udajesz. Zadbaj o to, by Twój telefon był zawsze naładowany.

 

 

 

07  Jedz i pij

Nie lekceważ pieszych wycieczek po górach, to jest duże obciążenie dla Twojego organizmu. Aby Twoje ciało nie odmówiło Ci posłuszeństwa, zadbaj o dostarczenie odpowiedniego paliwa 🙂 Idealne będą kanapki czy też batoniki bogate w węglowodany. Pij wodę, napoje izotoniczne przy większym wysiłku lub ciepłą kawę/herbatę w te zimniejsze dni.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BEZ KATEGORII

15 zachowań, które spotkasz tylko u pływaków

15 zachowań, które spotkasz tylko u pływaków
BEZ KATEGORII

Jak i czym naciągać rakiety: instrukcja krok po kroku

Jak i czym naciągać rakiety: instrukcja krok po kroku
BEZ KATEGORII

Dlaczego warto zacząć jeździć konno?

Dlaczego warto zacząć jeździć konno?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu