mężczyzna wędrujący po górach z plecakiem

Polskie góry dla początkujących - najciekawsze trasy. Jak zaplanować wyprawę na szlak?

Sprawdź, jak zaplanować trasę, co wziąć do plecaka, w co się ubrać na szlak. Polskie góry dla początkujących poradnik na pierwszą górską wyprawę.

Wspaniałe widoki, rześkie powietrze, wymagający trening to trzy pierwsze argumenty, które przychodzą nam do głowy, gdy ktoś pyta, dlaczego warto chodzić po górach. Korzyści, wynikających z trekkingu po terenach górskich jest znacznie więcej. Jeśli jednak tutaj jesteś, oznacza to, że nie trzeba Cię o nich przekonywać. Jeśli dotarłeś/dotarłaś do nas szukając informacji na temat tego:

jak przygotować się do wędrówki po górach,
jak ubrać się w góry,
jaki ekwipunek w górach jest niezbędny,
jak zaplanować trasę,
jak zadbać o bezpieczeństwo,
jakie szlaki dla początkujących są najbardziej malownicze,

mamy dobrą wiadomość. W naszym poradniku pod tytułem "Polskie góry dla początkujących" znajdziesz odpowiedzi na wszystkie wymienione wyżej pytania.

Przygotowanie do wędrówki - zadbaj o swoją kondycję, jeśli wybierasz się w góry

Chodzenie po górach to aktywność dla każdego. Aby jednak poruszanie się po górskich szlakach było przyjemnością (w większym lub mniejszym stopniu) a nie katorgą, należy wcześniej zadbać nieco o dobrą kondycję fizyczną. Pokonywanie stromych podejść i wymagających zejść jest co prawda wykonalne praktycznie dla każdego, jednak aby odbywało się w warunkach bezpiecznych i komfortowych, należy wcześniej zadbać o formę. W tym celu, wybieraj się na regularne spacery po lesie lub parku i uzupełniaj je ćwiczeniami wzmacniającymi kończyny dolne oraz plecy. Zrezygnuj z jazdy samochodem na rzecz poruszania się komunikacją miejską. Wysiadaj przystanek wcześniej i buduj formę małymi krokami.

kobieta i mężczyzna idący wzdłuż torów z plecakami na plecach

Cebulka na wycieczce trekkingowej - ubierz się odpowiednio do warunków atmosferycznych

Zakładamy, że skoro dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z górskimi szlakami, nie jedziesz w góry zimą, a latem, wczesną jesienią lub późną wiosną. Każdy, nawet najłatwiejszy szlak, zimą staje się nie tylko bardziej wymagający, ale i często bardziej niebezpieczny. Dlatego, jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w chodzeniu po górach, wybierz się w nie we wspomnianych wyżej porach roku. Pakując plecak lub walizkę na wyjazd w góry, weź pod uwagę fakt, że pogoda bywa tam zmienna, a w niektórych miejscach spotkać możesz nie tylko wichurę czy burzę a nawet śnieg. Bywają bowiem szczyty, które pokryte są śniegiem przez większą część roku. Z tego powodu zadbaj, by w Twoim bagażu znalazła się następująca odzież:

Polskie góry dla początkujących - najciekawsze trasy

bielizna termoaktywna,

termoaktywna koszulka z krótkim rękawem,

termoaktywna koszulka z długim rękawem,

softshell lub polar,

kurtka z membraną lub peleryna przeciwdeszczowa,

spodnie trekkingowe lub spodnie softshellowe,

krótkie spodenki lub spodnie trekkingowe z odpinanymi nogawkami,

rękawiczki,

czapka,

czapka z daszkiem,

buff, czyli komin, który posłużyć może zarówno za szalik, jak i za czapkę,
opaskę i kominiarkę,

okulary przeciwsłoneczne.

Wychodząc na szlak, ubierz się na tak zwaną cebulkę, czyli warstwowo. Gdy będzie Ci zbyt ciepło, jedną z warstw schowaj do plecaka. Gdy zrobi Ci się chłodno, nie zwlekaj i załóż na siebie dodatkową warstwę.

Obuwie - zakładaj tylko wysokiej jakości buty trekkingowe do chodzenia po górach

Nawet, jeśli wybierasz się na swoją pierwszą górską wędrówkę i nie wiesz, czy spodoba Ci się ta aktywność, pamiętaj, że dobre buty trekkingowe, z zapewniającej stabilność podeszwą, to podstawa. Zapomnij o sneakersach i innych butach sportowych. Odpuść myśl o sandałach, nawet w upalny, letni dzień. W góry zakładaj tylko i wyłącznie buty do chodzenia po górach. Tylko one zapewnią Ci bezpieczeństwo i komfort pokonywania kolejnych kilometrów. Szykując się na piękne widoki w okresie letnim, możesz wybierać spośród obuwia przed kostkę i za kostkę. Planując wyjazd jesienny lub wiosenny, zainwestuj w buty wysokie.

Ekwipunek - weź ze sobą jedzenie, picie i niezbędne akcesoria trekkingowe

Wychodząc w góry, zawsze miej przy sobie plecak. Nawet, jeśli planowana przez Ciebie trasa jest mało wymagająca i krótka. Gwałtowne zmiany pogodowe, ekspozycja na wiatr, ewentualna kontuzja, która Cię spowolni - to wszystko (a także wiele więcej) stanowi realne zagrożenie. Jeśli chcesz wspominać zdobyte szczyty z przyjemnością, pamiętaj, by zawsze mieć w plecaku:

kobieta z latarką czołówką na głowie trzymająca kubek turystyczny z napojem

dodatkową parę skarpetek,

kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową,

koszulkę na zmianę,

mapę,

telefon z naładowaną baterią,

powerbank,

latarka czołówka,

apteczkę w góry (o tym, co powinna zawierać, przeczytasz w oddzielnym poradniku, który znajdziesz na naszym blogu),

krem z filtrem,

raczki (jeśli istnieje ryzyko wystąpienia opadów śniegu),
wodę,

termos z ciepłym napojem,

pożywienie w postaci kanapek, batonów, czekolady, bananów, orzechów itd.

Jeśli planujesz nocleg w schronisku, na wszelki wypadek możesz zabrać ze sobą śpiwór. W razie braku wolnego miejsca, część placówek oferuje tak zwaną glebę, czyli możliwość przenocowania na podłodze.

Rozkład dnia - zaplanuj trasę tak, by bezpiecznie dotrzeć z powrotem

Planując trasę weź pod uwagę zapas czasowy. Nigdy nie zakładaj pokonania szlaku w wyznaczonym przez Ciebie szacowanym czasie przejścia. Nie wiesz bowiem, co może spotkać Cię podczas wędrówki. Być może wydarzy się coś, co Cię spowolni, na przykład lekki uraz, przemęczenie lub zbyt długi czas spędzony na podziwianiu otaczających Cię widoków. Zanim wyruszysz w góry, poczytaj o stopniu trudności szlaku, o tym ile czasu średnio zajmuje jego pokonanie, jaka jest jego długość i jakich przewyższeń możesz się na nim spodziewać. W góry wychodź zawsze wczesnym rankiem. Najwyższej wrócisz do domu/schroniska/hotelu na obiad. Lepiej mieć więcej wolnego po powrocie, niż zostać w górach, gdy zapada zmrok. Pamiętaj również, że w przeciwieństwie do tras narciarskich, oznaczenie kolorami szlaków pieszych nie oznacza stopnia ich trudności. Przykładowo, niezwykle prosty szlak na Morskie Oko w Tatrach, oznaczony jest tym samym kolorem, co jeden z najtrudniejszych szlaków polskich gór, czyli ten, prowadzący na Orlą Perć. Obecnie, poza mapami papierowymi, dostępne są także liczne mapy internetowe. Warto skorzystać z takich, które wskazują przybliżony czas trwania wycieczki.

Prognoza pogody - sprawdź najnowsze informacje pogodowe na zaufanych stronach

Bez względu na to, czy masz zamiar zdobywać najwyższe szczyty, czy po prostu wybrać się na długi spacer po terenach górskich, przed każdym wyjściem, sprawdzaj prognozę pogody. Nie korzystaj z ogólnodostępnych portali pogodowych, a z oficjalnych stron TOPR, jeśli masz zamiar poruszać się po Tatrach, lub GOPR, jeżeli będziesz chodzić po pozostałych pasmach górskich. Nie wystarczy jednak, że sprawdzisz prognozę dzień przed wędrówką. Zrób to rano, przed samym wyjściem. Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia burzy, odpuść sobie trekking. Burza w górach jest naprawdę bardzo niebezpieczna i często nie ma przed nią ucieczki. Jeżeli istnieje nawet małe prawdopodobieństwo jej wystąpienia, zrezygnuj z wycieczki. Weź też pod uwagę, że burze w górach występują zazwyczaj po południu. Z tego też powodu, rozpoczynaj wyprawę wczesnym rankiem.

ludzie wędrujący po górach

Góry dla początkujących - szukaj szlaków górskich polecanych przez osoby doświadczone

Na tematycznych forach internetowych a także na licznych portalach górskich, znaleźć można wiele przykładowych tras dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z trekkingiem. Występują one na terenie wielu różnych pasm górskich. Oznacza to więc, że nie musisz skupiać się tylko na górach niskich. Nawet w tych wysokich, bez problemu zlokalizujesz szlak dla siebie. Weź jednak pod uwagę, że nie ma czegoś takiego, jak góry dla początkujących. Wszędzie można wpaść na odcinek, który będzie wymagał od Ciebie większego skupienia. Zwłaszcza podczas schodzenia, w czasie którego naprawdę łatwo o kontuzję ścięgna Achillesa lub kolana. Szukając szlaku dla początkujących, weź pod uwagę następujące propozycje:

Tatry

Zakopane: Bulwary Słowackiego -> Nosal -> Kuźnice,
Dolina Chochołowska: Siwa Polana -> Polana Chochołowska,
Dolina Kościeliska: Kiry -> schronisko Ornak,
Ścieżka nad Reglami: Wielka Krokiew -> Dolina Białego -> Sarnia Skała -> Dolina Strążyska,
Stoły: Dolina Kościeliska -> Polana na Stołach.


Karkonosze

Karpacz Górny -> schronisko Samotnia,
Kowary -> Budniki -> Skalny Stół,
Świątynia Wang -> Polana -> Pielgrzymy -> Słonecznik,
Świątynia Wang -> Polana -> Słonecznik -> schronisko Dom Śląski -> Śnieżka.


Góry Stołowe

Karłowo -> Szczeliniec Wielki,
Świeradów-Zdrój -> Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza,
Batorów -> Skalne Grzyby,
Kudowa Zdrój -> Błędne Skały.


Bieszczady

Przełęcz Wyżna -> schronisko na Połoninie Wetlińskiej, tak zwana Chatka Puchatka,
Brzegi Górne -> Połonina Wetlińska -> Przełęcz Orłowicza -> Wetlina,
Smerek -> Wetlina,
Przełęcz Wyżniańska -> Połonina Caryńska.


Góry Świętokrzyskie

Kakonin -> Łysica,
Nowa Słupia -> Łysa Góra,
Nowa Słupia -> Bieliny.


Beskid Śląski

Szczyrk -> Skrzyczne,
Bystra -> Klimczok,
Przełęcz Szarcula -> Barania Góra.


Pieniny

Krościenko -> Sokolica,
Sromowce Niżne -> Trzy Korony,
Jaworki -> Wąwóz Homole,
Spacer Drogą Pienińską.

Przeczytaj także

kobieta wędrująca z plecakiem w czapce z daszkiem

Gadżety w góry - poznaj akcesoria turystyczne na wyprawę w góry

Sprawdź, jakie gadżety w góry warto mieć w plecaku. Poznaj listę akcesoriów górskich i gadżetów turystycznych, które warto zabrać na wyprawę w góry

kobieta w kurtce softshell siedząca przy namiocie w górach

Softshell - co to za materiał? Jakie cechy ma kurtka softshell

Czym są softshelle? Dlaczego softshell to świetna odzież outdoorowa i górska? Przed czym ochroni Cię kurtka z tej tkaniny? Sprawdź w naszym poradniku

kobieta i mężczyzna w kurtkach puchowych stojący w górach z plecakami na plecach

Góry zimą dla początkujących – co zabrać na górskie wędrówki

Sprawdź jak przygotować się na wędrówkę po górach zimą. Dowiedz się co zabrać na zimowy trekking górski i które szlaki zimą w górach wybrać.

kobieta wkładająca apteczkę turystyczną do plecaka

Apteczka w górach – co powinna zawierać apteczka turystyczna

Sprawdź jak spakować apteczkę turystyczną na wyprawę górską, co skompletować, aby apteczka w górach umożliwiła udzielenie pierwszej pomocy.