WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Buty do jazdy konnej - jak wybrać odpowiednie obuwie jeździeckie?

12 July 2016

Początkujących pasjonatów jeździectwa wszystkie nazwy sprzętu dla konia, jak i samego jeźdźca, mogą przyprawić o zawrót głowy. Dlatego postaram się przybliżyć Wam nieco specyfikę wyposażenia jeźdźca oraz opiszę podstawowe produkty, w które będziecie potrzebowali się zaopatrzyć. Im dłużej człowiek jeździ, tym bardziej docenia komfort i wygodę, które zapewniają mu różnego rodzaju odzież, buty na konia czy akcesoria. No to zaczynamy!

zbliżenie na buty jeźdźca

Buty jeździeckie – obuwie to podstawowy element wyposażenia jeźdźca

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego nie można jeździć konno w jakichkolwiek butach, np. takich do biegania. Przede wszystkim buty jeździeckie nie mają sznurówek, dzięki czemu nie ma możliwości zaplątania się w strzemieniu. Buty do jazdy konnej dzielimy na”

Oficerki jeździeckie

Oficerki do jazdy konnej. Są to buty wysokie, część osób nazywa je kaloszami. Mają solidną podeszwę, nie trzeba ich sznurować. Najlepiej sprawdzą się zimą lub w deszczową pogodę, chroniąc nogi przed błotem. Nie polecam ich latem. Takie buty słabo oddychają, co sprawi, że będzie nam bardzo ciepło, a stopa zapoci się. Latem będzie brak komfortu podczas jazdy. Tego typu termobuty najlepiej sprawdzają się na chłodniejsze dni.

Sztyblety jeździeckie z naturalnej skóry

Są to krótkie buty. Najbardziej podstawowe są wykonane z tworzywa. Te lepsze – wykonane ze skóry, są już bardziej ekologiczne i komfortowe, mają twardsze przody, są antypoślizgowe, co sprawia, że chronią nas lepiej, np. przed przydepnięciem przez konia lub poślizgiem. Buty skórzane także lepiej oddychają od tych gumowych i mają lepszą cholewkę, są przyjemne w dotyku. Guma jest dobrym rozwiązaniem, jeśli jeździmy tylko okazjonalnie i nie wymagamy od buta niczego więcej poza ochroną stopy, lub gdy nie wybieramy się na jazdę, a idziemy jedynie posprzątać przy koniu bądź go wyczyścić.

Wybierając buty do jazdy konnej musimy wziąć pod uwagę częstotliwość użytkowania, porę roku oraz materiał wykonania. Dla osób, które sporadycznie uprawiają jeździectwo, tańsze obuwie do jazdy konnej będzie jak najbardziej wskazane. Komfort użytkowania podczas sporadycznych wycieczek nie musi być tak wysoki.

elegancka kobieta na koniu

Bryczesy jeździeckie

To spodnie z wysokim stanem i drapanym materiałem przy kolanach. Dzięki wysokiemu stanowi plecy zawsze są przykryte, a spodnie nie spadają. Drapany materiał ma na celu lepsze trzymanie się w siodle i pełni funkcję ochraniacza. Są dostępne różne modele z bardziej lub mniej drapaną tkaniną. Te droższe mają również sztywniejszy materiał na pośladkach, dzięki czemu jeszcze lepiej trzymamy się w siodle. W ofercie sklepów dostępne są również bryczesy z pełnym lejem, czyli takie, które na całej powierzchni ciała stykającej się z siodłem są z grubszego materiału, który zapobiega nadmiernemu ślizganiu się. Dzięki wygodnym szwom, unikamy otarciom łydek. Często bryczesy posiadają także kieszonki, w których możemy schować, np. telefon.

Jeśli chodzi o górę, to w sklepach jeździeckich zawsze znajdziecie KOSZULKI POLO. Tak naprawdę nie ma jednak większego znaczenia, jaką koszulkę wybierzecie. Ważne jest, aby nie krępowała ruchów, była oddychająca i wygodna. Można oczywiście ubrać na trening zwykłą koszulkę, ale w polówce będziemy wyglądać znacznie bardziej stylowo :).

W chłodniejsze dni o wiele lepszym rozwiązaniem od swetra czy polaru będzie KAMIZELKA. Ogrzewa nas w najważniejszym miejscu, czyli tułów, ale dzięki temu, że nie ma rękawów, nie krępuje ruchów i nie przeszkadza. Sprawdzi się zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią.

Rękawiczki jeździeckie

Przede wszystkim mają zapobiec drobnym obtarciom spowodowanym trzymaniem wodzy. Świetnie sprawdzą się również w chłodniejsze dni – ochronią nas wówczas przed zimnem. Latem odpowiednie będą te wentylowane z cienkiego materiału. Jazda konna w rękawiczkach jest o wiele bardziej komfortowa niż bez nich – oprócz ochrony przed otarciami zapewniają one również lepsze trzymanie wodzy.

03f

Kask lub toczek jeździecki

Tak naprawdę najważniejszy element naszego wyposażenia. Chroni głowę nawet podczas drobnego upadku. Ten najtańszy zawsze spełnia jedynie funkcję ochrony głowy. Droższe modele posiadają już wywietrzniki, wygodniejszą regulację, nauszniki, no i oczywiście lepiej wyglądają :).

Skarpety jeździeckie

Mimo tego, iż to tylko skarpety, są bardzo ważne podczas jazdy. Możemy je założyć pod lub na bryczesy. Skarpety jeździeckie są wysokie, prawie pod kolano. Ich celem jest ochrona łydki przed otarciami, w momencie gdy podczas jazdy podwiną się nam bryczesy. Są to najbardziej podstawowe rzeczy, w jakie warto się zaopatrzyć. Dzięki nim, jazda będzie przyjemna i bezpieczna :). Czy według Was ta lista jest kompletna? Co sami zabieracie ze sobą na jazdy?

Ala

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JEŹDZIECTWO

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?
JEŹDZIECTWO

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?
JEŹDZIECTWO

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu