WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Bieganie w wietrzną pogodę. Jak to robić?

09 October 2021
#PORADY

Wietrzna pogoda nie jest powodem dla którego mielibyśmy rezygnować z treningu. Jeśli zadbamy o dobry strój do biegania oraz odpowiednie przygotowanie, możemy biegać nawet w wietrzny dzień. I to bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Zdobędziemy za to mnóstwo korzyści zdrowotnych, w tym dla sylwetki! Bieganie w wietrzną pogodę, nawet gdy spada temperatura, naprawdę się opłaca.

Spis treści:

  1. Dlaczego bieganie w wietrzną pogodę jest trudne?
  2. Strój do biegania w wietrzną pogodę. Jak się ubrać do biegania?
  3. Jak biegać w wietrzny dzień i kiedy odpuścić trening?
  4. Co daje bieganie w wietrzne dni?

Dlaczego bieganie w wietrzną pogodę jest trudne?

Kiedy biegniesz musisz pokonać siłę grawitacji, żeby przemieszczać się do przodu – co pochłania większość twoich sił. Opór powietrza natomiast jest tak mały, nawet przy prędkościach startowych, że można go pominąć w rozważaniach. To dobra wiadomość, jako że sylwetka biegacza nie jest zbyt aerodynamiczna: spora powierzchnia jest zwrócona w przód, co oznacza, że ciało nie przecina gładko powietrza.

Sprawy komplikują się jednak, gdy zaczyna mocniej wiać. Wietrzna pogoda znacznie utrudnia trening i zmusza biegacza do większego wysiłku. Często też zmniejsza komfort ćwiczeń. Zwłaszcza podczas biegu prosto pod wiatr. Jednak, kiedy wieje z boku, nie jest dużo lepiej. Boczny podmuchy mogą wytrącić z równowagi. Wiatr pomaga tylko wtedy, gdy wieje w plecy, ale te korzyści nie równoważą wad biegu pod wiatr.

Bieganie w wietrzny dzień może nas spowalniać. Jeśli przebiegniesz 10-kilometrową pętlę, kiedy wieje, to uzyskasz gorszy czas niż w bezwietrzną pogodę. Musisz zaakceptować nieco wolniejsze tempo i ufać swoim odczuciom. Jeżeli korzystasz z pomiaru tętna, będzie Ci łatwiej dostosować tempo biegu. Tętno da Ci informacje o poziomie wysiłku, niezależne od prędkości. Bieganie w wietrzną pogodę jest trudniejsze niż bieganie w bardziej optymalnych warunkach, ale daje mnóstwo korzyści. Dlatego przez pogodę nie warto rezygnować z planu treningowego. Wystarczy odpowiednio się do niego przygotować – analogicznie jak do biegania zimą.

Strój do biegania w wietrzną pogodę. Jak się ubrać do biegania?

Wiatr potęguje uczucie chłodu, które jednak można je zminimalizować, ubierając się ciepło. Lepiej będzie założyć kilka warstw odzieży (najlepiej termicznej) niż jedną, choćby była bardzo gruba. Ubranie „na cebulkę” pozwala unieruchomić powietrze (które staje się wtedy świetnym izolatorem cieplnym) między warstwami materiału. Pamiętajmy, aby unikać bawełny, która nie odprowadza wilgoci na zewnątrz. Odzież Kalenji pozwala zastosować zasadę 4 warstw, które zapewnią komfort cieplny:

  • warstwa spodnia (bazowa, bielizna),
  • oddychająca koszulka odprowadzająca pot,
  • warstwa izolacyjna,
  • na wierzch – kurtka do biegania (wiatrówka) lub odpowiednia bluza do biegania.

W wietrzną pogodę nie można zapomnieć o czapce i szaliku (lub kominiarce do biegania) oraz rękawiczkach do biegania. To standardowy komplet biegowy, przeznaczony zwłaszcza na zimy wiatr. Przez ręce, stopy i głowę najłatwiej tracimy ciepło, zwłaszcza trenując na silnym wietrze a nawet mrozie. Warto rozważyć nałożenie okularów sportowych, które ochronią nasze oczy przez drobinkami piasku unoszonymi w powietrzu. Twarz warto posmarować warstwą ochronnego kremu, a usta można zabezpieczyć pomadką ochronną. Pamiętajmy oczywiście o butach do biegania i spodniach lub legginsach. Dół naszego ciała wychładza się wolniej, więc nogi nie muszą być chronione tak bardzo, jak inne partie ciała. Dla bezpieczeństwa przydadzą się oczywiście odblaski.

kurtka do biegania wiatrowka

Jak biegać w wietrzny dzień i kiedy odpuścić trening?

Trening biegowy w wietrzny dzień różni się od biegania w innych, spokojniejszych warunkach. Przede wszystkim sprawdźmy najpierw, czy pogoda naprawdę jest odpowiednia. Umiarkowany, a nawet silny wiatr nie powinny być zagrożeniem. Ale ten bardzo silny jest już niebezpieczny. W takich przypadkach lepiej zostać w domu albo wybrać trening na bieżni.

Jeśli jednak chcemy trenować w wietrzną pogodę, to przed wyjściem na trening warto rozgrzać się w domu. Można też wypić ciepły napój z imbirem, miodem i cytryną, co rozgrzeje nas od środka na czas treningu. Sam bieg należy dostosować do warunków pogodowych. Skrócenie kroku i zwiększenie kadencji (częstotliwości stawiania kroków) pomoże zachować równowagę, którą zaburzają podmuchy wiatru. Jeśli obniżysz środek ciężkości ciała, będziesz na nie mniej narażony.

Jeśli biegasz w towarzystwie, naturalnie dobrze będzie skryć się na tyłach grupy. Jednak w bieganiu terenowym, a szczególnie w biegach górskich, wiatr jest często elementem wyzwania. Zadbaj o to, by mieć dookoła siebie dość miejsca w trudnych fragmentach trasy, w razie gdyby niespodziewany podmuch wytrącił cię z równowagi.

Planując treningi nie krępuj się dostosowywać zarówno trasy biegu, jak i przebiegu sesji do prędkości i kierunku wiania. Jeśli wieje bardzo mocno, wybieraj raczej osłonięte miejsca, takie jak las albo drogi czy alejki wysadzane drzewami czy krzewami. Staraj się zawsze kończyć trening z wiatrem – łatwiej się wtedy biegnie, zarówno z psychologicznego, jak i czysto fizycznego punktu widzenia. Możesz też wykorzystać wiatr zupełnie inaczej i specjalnie biec pod wiatr! Interwały wykonywane pod wiatr wymagają wysiłku, podobnego do sesji podbiegów i zbiegów. Zakończenie długiego wybiegania odcinkiem pod wiatr pomaga z kolei sprawdzić umiejętności utrzymania mocnego tempa na finiszu zawodów.

bieganie w wietrzne dni

Co daje bieganie w wietrzne dni?

Korzyści z biegania w trudnych warunkach są nie do przecenienia. Takie treningi kształtują siłę charakteru i pokazują, że nie należy się poddawać tylko dlatego, że coś idzie nie po naszej myśli. Bieganie w wietrzną pogodę daje jeszcze więcej korzyści dla sylwetki niż zwykły trening. Walcząc z wiatrem, angażujemy więcej mięśni.

Samo bieganie poprawia kondycję, przyspiesza odchudzanie i wytwarza endorfiny odpowiadające za dobre samopoczucie. Regularne treningi mogą pozwolić na nawiązanie nowych, ciekawych znajomości z innymi biegaczami. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko zacząć biegać.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?

Bieganie na czczo czy po śniadaniu - który trening jest lepszy?
BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu