Gdzie biegać w Krakowie – przegląd tras biegowych - Wszystko dla sportu
top
5 lipca 2019
0

Kraków, pomimo że jest miastem turystycznym z wieloma atrakcjami, posiada dobrze rozwiniętą siatkę ścieżek biegowych lub po prostu terenów, na których można zrobić odpowiedni trening. Każdy znajdzie coś dla siebie, od tych początkujących, którzy poszukują łatwych oświetlonych terenów do rozpoczęcia biegania, po tych zaawansowanych, którzy już wiedzą czego chcą. 

 

Znajdzie się też miejsce dla biegacza ulicznego, jak i tego górskiego, który nie ma czasu pojechać w wyższe góry.

Błonia

 

Znajdujące się w centrum Krakowa Błonie oferują asfaltową pętlę o długości ok 3600m i nieznacznym przewyższeniu. To właśnie tutaj możemy sprawdzać swoją formę co tydzień, w sobotę, na cyklu biegów Parkrun na dystansie 5km. Jest to trasa ze startem znajdującym się niedaleko Muzeum Narodowego, a metą na końcu prostej przed Cichym Kącikiem. Na asfalcie dodatkowo zaznaczone są start i meta oraz poszczególne kilometry, co może ułatwić trening, jeśli nie możemy uczestniczyć w zawodach lub chcemy po prostu wykonać wartościowy trening po płaskim.

 

bieganie Kraków
Fot 1. https://www.parkrun.pl/krakow/trasa/ | Błonia

 

Park Lotników Polskich

 

Park Lotników Polskich znajduje się pomiędzy Tauron Areną i AWF Kraków oraz Aleją Pokoju i Aleją Jana Pawła II. W terenie parku znajdują się 2 wymierzone trasy, niebieska – pętla duża licząca 3,28km oraz żółta – pętla mała o długości 1km. Start obydwu pętli zlokalizowany jest przy fontannie od strony Al. Jana Pawła II. Trasa dłuższa prowadzi wokół parku lotników, podłoże na tej trasie jest asfaltowo-ziemno-szutrowe, a znaczniki ustawione są co 0,5km. Jest to dobra pętla dla osób, które  wykonują trening, w którym potrzebujemy mieć wyliczony dokładnie dystans. Trasa krótka posiada znaczniki co 0,1km, co może być sporym ułatwieniem przy pilnowaniu określonych krótszych odcinków.

 

bieganie Kraków
Fot 2. Google maps | Park Lotników

Bulwary wiślane

 

Długa trasa, ponieważ w całości można zrobić nawet 6,5km od ujścia rzeki Rudawy do Wisły do wiaduktu przy Galerii Plaza. Bardzo często oblegana ścieżka, nie tylko przez biegaczy, lecz także przez turystów. Prowadzi ona bowiem w bliskiej okolicy Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Smoka Wawelskiego, co może być dużym utrudnieniem jeśli chcemy wykonać trening w weekend lub wieczorną porą. Aby pobiegać bez niepotrzebnych „przepychanek”, lub lawirowania między rodzinami z wózkami musimy się zdecydować na bieganie rano, lub późnym wieczorem. Możemy także zdecydować się na „skrócenie” trasy i startować w okolicy kładki Ojca Bernatka i biegać w kierunku wschodnim lub oczywiście zaczynać z przeciwnej strony.

 

bieganie Kraków
Fot 3.  Google maps | Bulwary wiślane 

Lasek Wolski

 

To tutaj możemy wykonać świetny trening crossowy, wycieczkę biegową lub trening siłowy. Teren charakteryzuje się dużymi przewyższeniami i dużą ilością ścieżek, asfaltowych, szutrowych lub tych prawie dziewiczych, które przygotują nas dobrze do biegów terenowych. Są to ścieżki o różnym stopniu zaawansowania i każdy znajdzie coś dla siebie.

Najwyższym punktem jest kopiec Piłsudskiego o wysokości 384 m n.p.m. a „początek” lasu znajduje się ok 220m n.p.m. co pokazuje jak duże przewyższenia możemy zrobić praktycznie w środku miasta.

 

bieganie Kraków
Fot 4. https://mapa-turystyczna.pl | Lasek Wolski

 

Dobrą formą treningu i sprawdzianem jest cykl zawodów Grand Prix Krakowa w biegach górskich http://krakowbiega.pl/, od listopada do marca biegi odbywają się co miesiąc. Sprawdzać się można na dystansach od 3,7km do 23,2km (940m przewyższenia) po oznakowanych trasach ramię w ramię z setkami innych zawodników. Niestety na te biegi trzeba czekać do zimy, nic nie przeszkadza jednak aby wyjść dzisiaj i zmęczyć się w zacienionym lesie wzorując się na trasach i szykując formę do startów na jesień.

 

bieganie Kraków
Fot 5. krakowbiega.pl | Lasek Wolski

 

Na szczęście w tym roku 10.08 organizowany jest „Nocny bieg premium” na trasach 5,7km, 11,6km oraz 23,2km. Trasy te same co w zimę jednak bieg przeprowadzony będzie w nocy, start około godziny 22. Najwyższa pora, aby odwiedzić lasek już teraz i przygotować się fizycznie do nowego przeżycia, jakim niewątpliwie będzie taki bieg http://krakowbiega.pl/?page_id=1987

Sikornik

 

Sikornik to las sąsiadujący z Laskiem Wolskim, biegać możemy w okolicy drugiego kopca – Kopca Kościuszki. Do dyspozycji mamy tutaj mniejszą ilość ścieżek, jednak po przebiegnięciu się kilka razy możemy obmyślić fajną pętlę crossową z dużą ilością przewyższeń.

 

bieganie Kraków
Fot 6. https://mapa-turystyczna.pl | Sikornik

 

Bardzo dobrą opcją do treningu jest odcinek aleją Jerzego Waszyngtona od pętli Salwator do drogi Wodociągowej pod kopcem. Jest to podbieg o długości ok 1,6km i różnicy wysokości prawie 80m.

 

bieganie Kraków
Fot 7. https://mapa-turystyczna.pl | Aleja Jerzego Waszyngtona od pętli Salwator do drogi Wodociągowej

 

Jak widać Kraków oferuje dużą różnorodność terenów do biegania. Możemy wykonać sporo treningów po terenach płaskich (bulwary, błonia), pobiegać w parku (park Lotników) a także wykonać solidną robotę fizyczną w lasku Wolskim i na Sikorniku.

 

A jakie są Twoje ulubione trasy biegowe w Krakowie?

Autor: Krzysztof Rzeńca


Udostępnij:
Oceń artykuł:
5 (100%) 1 vote