Jak mogę schudnąć, uprawiając sport? - Wszystko dla sportu
top
19 marca 2019
24

Według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) co trzeci człowiek na świecie ma nadwagę. Wiąże się ona z wieloma zagrożeniami dla zdrowia: artretyzmem, chorobami układu krążenia, cukrzycą… W połączeniu ze zdrowym stylem życia aktywność fizyczna i sport są zdecydowanie zalecane, by przywrócić metabolizm na właściwe tory.

Pływanie: sport w łagodnym wydaniu

 

Jasne, ale od czego zacząć? „Ogólnie zalecam, by w miarę możliwości łączyć sporty uprawiane wewnątrz z ruchem na świeżym powietrzu” – mówi instruktorka sportu i zdrowia. „Myślę, że na początek pływanie jest doskonałą aktywnością dla osób z nadwagą – w wodzie człowiek waży tylko 20% faktycznej masy ciała. Podczas pływania używa się wszystkich mięśni i spala mnóstwo energii. Ponadto angażuje ono wszystkie grupy mięśniowe, odciążając stawy”.

 

decathlon pływanie
Fot 1. Materiał własny | Podczas pływania używa się wszystkich mięśni i spala mnóstwo energii

Nordic walking: między fitness walking a bieganiem

 

Jako aktywność outdoorową  zalecamy nordic walking, który jest bardziej wymagający dla górnych partii ciała niż tradycyjne chodzenie. Instruktorka tej dyscypliny, podkreśla ów fakt. „Nordic walking spala o 40% więcej energii niż tradycyjne chodzenie. Naturalne ruchy balansowania ciałem są zaakcentowane, zwłaszcza w jego górnych partiach. Ćwiczy się więc ramiona, mięśnie klatki piersiowej i brzucha. Efekty stają się widoczne bardzo szybko. Dla osób początkujących lub powracających do sportu nordic walking może też być krokiem w kierunku biegania”.

 

decathlon new feel
Fot 2. Materiał własny | Nordic walking działa na wiele partii mięsni, angażuje ramiona, mięsnie brzucha i klatki piersiowej

Jazda na rowerze: świetna na brzuch!

 

Kolarstwo to kolejna polecana aktywność na świeżym powietrzu. „Nie zawsze to czujesz, ale podczas jazdy na rowerze naturalnie pracują Ci nie tylko dolne partie ciała, pośladki i uda, lecz również mięśnie brzucha, by utrzymać równowagę na rowerze” – wyjaśnia instruktorka. Gdy zdecydujesz się zgubić dwa, pięć lub dziesięć kilogramów, najważniejsza jest dbałość o zdrowie, byś czuł się dobrze w swoim ciele i umyśle.

 

decathlon b'twin
Fot 3. Materiał własny | Jazda na rowerze, to aktywnośc, która wzmocni Twoje mięśnie i pozwoli Ci zrzucić zbędne kilogramy

 

A jak to jest u Ciebie: jakie sporty uprawiasz, by schudnąć? Podziel się z nami swoim doświadczeniem! 🙂


Udostępnij:
Oceń artykuł:
5 (100%) 2 votes