Jak myć i dbać o menażkę? - Wszystko dla sportu
top
30 maja 2019
17

Menażka – czy to najprostsza aluminiowa, czy to z powłoką antyadhezyjną, czy to wykonana z anodowanego aluminium – stanowi niezbędny element wyposażenia turystycznego. Warto więc o nią zadbać, aby służyła Ci jak najdłużej w czasie wędrówek po górskich szlakach. Oto kilka pomysłów i sposobów na utrzymanie jej w dobrym stanie!

 

Wyczyść menażkę piaskiem z rzeki

 

Jeśli korzystasz z klasycznej, aluminiowej menażki, nie ma ryzyka porysowania powłoki antyadhezyjnej w trakcie czyszczenia. Na czym polega nasz sposób? Otóż podchodzimy do rzeki (trzeba o tym pomyśleć, wybierając miejsce na obozowisko), przepłukujemy z grubsza menażkę, a następnie wrzucamy do niej garść piasku rzecznego i wlewamy odrobinę wody. Zamykamy menażkę i potrząsamy nią, obracając jednocześnie. Piasek powoduje, że resztki jedzenia, które przywarły do dna i ścianek garnka, stopniowo odklejają się od nich. Nie potrzebujemy żadnego środka do mycia naczyń!

 

Fot 1. Materiał własny | Pamiętaj, żeby dokładnie wyczyścić menażkę

 

UWAGA! W przypadku menażki z powłoką antyadhezyjną sprawy mają się inaczej: piasek mógłby porysować powłokę.

Do zeskrobania części resztek jedzenia można także użyć plastikowych sztućców, a do wyszorowania jej wnętrza wykorzystać kawałek drewna, zerwaną trawę lub liście.

Pomyśleliśmy również o prostym rozwiązaniu, które ułatwi życie turysty.

 

Wykonaj specjalną gąbeczkę do mycia powierzchni pokrytych delikatną powłoką

 

Potrzebne Ci będą do tego:
-Gąbka przeznaczona do mycia powierzchni, takich jak płyty witroceramiczne
-Nożyczki
-Pisak
-Kawałek sznurka

  

Odetnij kawałek gąbki (około 3×4 cm), zaznacz u góry punkt pisakiem, zrób w tym miejscu otwór i przeciągnij przez niego podwójnie kawałek sznurka.
Szorstka powierzchnia pozwoli Ci wyczyścić menażkę, nie niszcząc jej. 
Po umyciu menażki wypłucz gąbeczkę i pozostaw do wyschnięcia. Dzięki sznurkowi będziesz mógł przyczepić ją do plecaka: wyschnie w trakcie wędrówki.

 

Fot 2. Materiał własny | Jedzenie na kempingu? Korzystaj z menażki

Przygotuj płatki mydlane, aby idealnie umyć naczynia

 

O ile ekologiczne, wielofunkcyjne płatki mydlane mogą być używane do mycia menażki, ich waga może odstraszyć miłośników trekkingu. Dlaczego więc nie skorzystać z pudełka po cukierkach TicTac, które przydaje się również w kuchni?

Potrzebne Ci będą do tego:
-Puste opakowanie po cukierkach TicTac
-Nóż
-Mydło biodegradowalne (prawdziwe mydło marsylskie, mydło z Aleppo lub czarne mydło), aby nie zanieczyszczać wody i gleby

 

Fot 3. Materiał własny | Płatki mydlane pomogą wyczyścić menażkę. Zadbaj o to, by nie zajmowały wiele miejsca!

 

Przy pomocy noża pokrój mydło na płatki i wsyp je do pudełka po cukierkach, które łatwo będzie ze sobą zabrać. Płatki te doskonale nadają się również do usuwania plam z tłuszczu i do prania.

Co zrobić z resztkami fondue, które przywarły do dna menażki?

 

Podczas zimowego biwaku, gdy na ziemi leży śnieg, fajnie jest przyrządzić fondue na kuchence turystycznej. Oczywiście na dnie menażki zawsze pozostaną resztki sera. Najlepiej jest wtedy zacząć od zeskrobania ich z grubsza plastikowymi sztućcami, po czym napełnić menażkę śniegiem i zostawić na noc. Następnego dnia rano zobaczysz, że śnieg i lód spowodowały odklejenie się resztek fondue, dzięki czemu łatwo będzie wyczyścić menażkę.

 

Ze starego polaru zrób ręczniczek do zabezpieczenia menażki

 

Osiągniesz w ten sposób dwa cele: będziesz miał niewielkich rozmiarów wielofunkcyjny ręcznik, a jednocześnie “ochraniacz” zabezpieczający menażkę przed zarysowaniami, które mogą powstać w wyniku ocierania kartusza z gazem o wnętrze menażki. 

 

Fot 4. Materiał własny | Jest wiele sposobó na utrzymanie menażki w czystości. Wszystkie sprawią, że będziesz mógł się cieszyć komfortem na biwaku!

 

Ręczniczek musi otaczać kartusz z gazem i mieścić się w zamkniętej menażce. Nie może więc być za duży. 

Do menażki dla 1 osoby przygotowaliśmy ręczniczek o wymiarach 40 x 23 cm.

 

Potrzebne Ci będą:
-Stary polar albo skrawek materiału,
-Nożyczki,
-Menażka,
-Kartusz z gazem kompatybilny z kuchenką, której używasz.

Zaczynamy!

-Zdejmij pokrywkę z menażki.
-Połóż materiał na menażce i przytnij jego brzegi tak, by przykrywał całkowicie ścianki menażki.
-Połóż kartusz na materiale i wsuń do menażki.
-Gdy kartusz znajdzie się na dnie menażki, owiń go materiałem. Następnie przytnij materiał w taki sposób, by dobrze chronił kartusz i nie przeszkadzał w zamknięciu pokrywki.

Mamy nadzieję, że nasze pomysły okażą się pomocne w Waszym działaniu na kempingu! 🙂

 


Udostępnij:
Oceń artykuł:
4 (80%) 1 vote