Jak przygotować sprzęt narciarski do następnej zimy? - Wszystko dla sportu
top
17 maja 2019
0

Zima już na dobre powiedziała pas, ale nie każdy jeszcze schował głęboko swój sprzęt narciarski i odzież. Jak przechowywać narty, buty i ubrania narciarskie? Oto kilka wskazówek.

 

Narty

 

Jeśli odkładamy narty do piwnicy, powinny być one odpowiednio do tego przygotowane. Narty oraz wiązania trzeba wyczyścić. W przypadku gdy przewoziliśmy sprzęt na dachu samochodu, powinniśmy poświęcić większą uwagę na oczyszczenie wiązań. Sól drogowa oraz inne zanieczyszczenia negatywnie wpływają na nasze wiązania. Na temat luzowania sprężyn w wiązaniach można znaleźć różne opinie.  Myślę, że warto to zrobić w wiązaniach, które mamy od kilku sezonów. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest sprawdzenie, na początku sezonu, rzeczywistej siły wypięcia wiązań w serwisie na specjalnej maszynie. Niektóre serwisy Decathlon są wyposażone w taką maszyną do sprawdzania wiązań marki Wintersteiger.

 

decathlon serwis
Fot 1. Materiał własny | Smarowanie nart na ciepło

 

Przyszła zima nas nie zaskoczy, jeśli schowaliśmy naostrzone oraz posmarowane narty. Krawędzie nart ostrzymy tak jak zawsze. Natomiast narty smarujemy smarem na ciepło przy użyciu żelazka. Nadmiaru smaru nie zdejmujemy cykliną, tylko pozostawiamy na ślizgu. Dzięki temu narty będą zabezpieczone, a ślizg lepiej odżywiony.

 

Buty narciarskie

 

Buty narciarskie oczywiście powinny być wysuszone i odłożone w suche miejsce. Aby dobrze wysuszyć buty,  najlepiej wyjąć linery  wewnętrzne oraz wkładki ze skorupy buta. Drugą istotną rzeczą jest to, aby klamry butów narciarskich były zapięte. Dzięki temu tworzywo, z którego wykonane są buty nie odkształcą się.

 

wedz'e
Fot 2. Materiał własny | Zadbaj o swoje buty po sezonie, tak abyś mógł cieszyć się nimi przez długie lata

 

Odzież techniczna

 

Oprócz sprzętu istotną rzeczą w ekwipunku narciarskim jest odzież. Warto wiedzieć, jak pielęgnować  odzież techniczną, czyli taką która posiada membranę. Najlepiej, jeśli odzież narciarska zostanie przed schowaniem wyprana i wysuszona. Odzież z membraną najlepiej prać w odpowiednich preparatach, które są przystosowane do prania odzieży technicznej.  W sklepach Decathlon możemy znaleźć produkty marki Nikwax, które charakteryzują się bardzo dobrą jakością. Produkty te powstały na bazie wody oraz nie zawierają fluorokarbonów (PFC), dzięki czemu są produktami ekologicznymi o bardzo dobrych właściwościach.

 

decathlon
Fot 3. Materiał własny | W naszej ofercie znajdziesz produkty do pielęgnacji ubrań technicznych

 

Jak wyprać odzież techniczną?

 

Pranie odzieży technicznej składa się z dwóch etapów. Czyszczenia oraz impregnacji. Głównym zadaniem czyszczenia odzieży jest usunięcie zabrudzeń, natomiast impregnacja służy do odnowienie powłoki hydrofobowej, czyli powłoki odpychającej wodę. Dzięki powłoce hydrofobowej materiał nie nasiąka wodą, tylko krople wody po nim spływają. Ważne jest, aby nie stosować zwykłych proszków do prania lub płynów do płukania. Takie detergenty niszczą właściwości odzieży technicznej.

 

A jak Wasz sprzęt? Zadbaliście o niego po ostatnim sezonie? 🙂 

Urszula Horeczy
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Bielsko-Biała – chętnie podpowiem Ci nie tylko na temat sprzętu narciarskiego, ale również doradzę w kwestii odpowiedniego treningu . Będę starała się zaszczepić w Was zainteresowanie do innych form narciarstwa, takich jak skitour lub freeride. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: urszula.horeczy@decathlon.com Do zobaczenia na stoku!
Zadaj pytanie

Udostępnij:
Oceń artykuł: