Jak wybrać skarpety turystyczne? - Wszystko dla sportu
11 lipca 2017
0

Wyboru skarpet turystycznych dokonujemy w oparciu o 4 kryteria, którymi są: rodzaj aktywności, czas marszu, pora roku oraz wysokość butów. Zapoznaj się ze wskazówkami, które dla Ciebie opracowałam i przygotuj się na wędrówkę 🙂

RODZAJ AKTYWNOŚCI

Równiny czy góry?

Podczas wędrówek po równinach liczy się przede wszystkim komfort. Znajdź materiał i splot, które najbardziej Ci odpowiadają. Niektóre skarpety umożliwiają lepsze dopasowanie: dzięki rozróżnieniu na prawą i lewą stopę lepiej układają się na czubkach palców. Wybierz skarpety posiadające jak najmniej szwów.

 

Ograniczenie ocierania

Jeśli wybierasz się na wędrówkę po górach, powinieneś pomyśleć o ograniczeniu ocierania, aby zapobiec powstawaniu pęcherzy. Sprawdź, czy skarpety mają na pięcie i na palcach specjalne włókna ograniczające ocieranie. Niektóre skarpety posiadają system “drugiej skóry”, który pozwala zmniejszyć ryzyko otarć. Zapoznaj się z naszymi sposobami na uniknięcie pęcherzy.

CZAS MARSZU

Im dłuższe wędrówki, tym lepszej oddychalności potrzebujesz. Część skarpet charakteryzuje się przewiewnym splotem, który ułatwia odprowadzenie wilgoci bez uszczerbku dla komfortu.

 

(Długa wędrówka = ponad 3 godziny marszu).

PORA ROKU

Ponieważ temperatura powietrza zmienia się w zależności od pory roku, masz wybór między skarpetami „na zimne dni”, „na ciepłe dni” oraz „na umiarkowane temperatury”, czyli takimi, które nadają się zarówno na letnie, jak i na zimowe wędrówki.

WYSOKOŚĆ BUTÓW

Skarpety zawsze powinny być dłuższe od cholewki butów lub co najmniej tej samej długości co ona, aby uniknąć ocierania przy kostce.

 

 

A Ty? Jakie skarpety wolisz: długie czy krótkie? Daj znać

w komentarzu! 🙂

Daria


Udostępnij:
Oceń artykuł:
5 (100%) 2 votes