Sport dla dziecka: wybór odpowiedniej aktywności fizycznej - Wszystko dla sportu
top
3 września 2018
4

Istnieje całe mnóstwo aktywności przeznaczonych dla dzieci. Kiedy jednak Twój maluch mówi „tak!” każdej z nich, trudno jest zdecydować się na coś konkretnego… Oto kilka pomysłów.

 

Dziecko i sport to często bardzo dobrana para. Sport to też idealny sposób na ukierunkowanie dziecięcej energii. Gimnastyka, judo, gry zespołowe, pływanie, jazda konna… Każde dziecko ma swoje talenty i upodobania i z pewnością znajdzie coś, co mu podpasuje. Zapewne nie możesz się doczekać, aż Twoja pociecha zacznie szaleć na macie do judo albo w basenie. Jak wcześnie jednak możesz zacząć zapoznawać malucha z urokami sportu?

 

taniec
Fot 1. Materiał własny | Pozwój swojemu dziecku znaleźć ulubioną aktywność fizyczną 

Woda: naturalne środowisko niemowląt

 

     Już od 4. miesiąca życia (choć pływalnie mogą mieć różne ograniczenia wiekowe) maluszki mogą uczęszczać na zajęcia z pływania dla niemowląt. W basenach jest zazwyczaj wydzielona strefa oraz określony czas poświęcany dzieciom i ich rodzicom. Spotkałam się z osteopatką Caroline Bonnière, która wychwala zalety aktywności maluchów w wodzie: „Specjalne zajęcia z pływania dla niemowląt pielęgnują relację rodziców z dzieckiem i pomagają szkrabom zwiększać świadomość własnego ciała. Poruszając się w wodzie, poznają one możliwości swoich rąk, nóg, stawów. Nie jest to tak naprawdę sport, lecz doskonały sposób na rozwijanie umiejętności motorycznych i propriocepcji”.

 

decathon
Fot 2. Materiał własny | Zajęcia z pływania wspomagają rozwój fizyczny Twojej pociechy, dając mnóstwo pozytywnej energii

 

Sporty dla maluchów: do wyboru, do koloru

 

     Taki sam cel przyświeca zajęciom z gimnastyki dla maluchów, kierowanym do dzieci powyżej 2. roku życia. „Dzieci biegają, skaczą, czołgają się, wspinają. Tego typu zajęcia polegają głównie na pokonywaniu torów przeszkód. To świetny sposób na przygotowanie dzieci do uprawiania innych dyscyplin w przyszłości; maluchy uczą się także rozumieć, jak funkcjonuje ich ciało”. Do aktywności dla dzieci powyżej 3. roku życia włączane są już różnorodne dyscypliny: tenis, gry zespołowe, judo, jazda na kucykach i wiele innych. Wyboru dokonaj na podstawie upodobań swoich pociech.

 

 

decathlon
Fot 3. Materiał własny | Jedyną zasadą jest przjemność z podejmowania kolejnych sportowych wyzwań 

 

 

Jakie aktywności uprawiają Twoje dzieci? Jakie dostrzegasz zalety? Czekamy na Twoją historię! 🙂 

 


Udostępnij:
Oceń artykuł: