Sposoby na ból pleców - jaki sport wybrać? - Wszystko dla sportu
top
10 marca 2019
244

Ból pleców to przypadłość naszych czasów. Prawie wszyscy znamy kogoś, kto cierpi na bóle kręgosłupa. Może i Ty sam masz tę dolegliwość. Dla miłośników sportu nie ma nic bardziej frustrującego niż zarzucenie ulubionej formy aktywności z powodu bólu pleców czy lumbago.

 

Jest jednak mnóstwo sportów, które mogą pomóc osobom z bólem pleców. Przyjrzyjmy się tym dyscyplinom oraz kilku ćwiczeniom, które sprzyjają wzmocnieniu tej konkretnej części ciała.

Najlepsze sporty dla pleców

 

Zamiast łykać tony leków, by móc dalej uprawiać sport, który szkodzi Twoim plecom, lepiej czasem stawić czoła faktom i poszukać innej aktywności. Na szczęście jest wiele opcji, a sporty, którym się za chwilę przyjrzymy, dadzą Ci możliwość kontynuacji treningów.

 

Decathlon
Fot 1. Materiał własny | Nordic walking umożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu

 

Nordic walking

Nie jest to pierwsza aktywność, która przychodzi do głowy na myśl o sporcie, ale nordic walking ma wiele zalet: wyjście na świeże powietrze, spalanie tłuszczu trzewnego, ujędrnianie mięśni nóg i ramion dzięki kijom itd. Robiąc więcej mniejszych kroczków zamiast długich kroków, ochronisz kręgosłup w najlepszy możliwy sposób.

Jazda na rowerze i pływanie

W przypadku obu tych aktywności ciało nie dotyka ziemi. Obydwie są świetne dla kręgosłupa, który nie jest poddawany żadnym wstrząsom ani naciskom. Pływanie pomaga również budować mięśnie pleców – zwłaszcza kraul i styl grzbietowy.

 

Decathlon
Fot 2. Materiał własny | Pływanie pomaga budować mięśnie pleców

 

Pilates

Wybierz łagodną formę uprawiania sportu z metodą Pilatesa. Stworzony, aby ćwiczyć mięśnie głębokie całego ciała, pilates doskonale zadba o Twoje plecy, jednocześnie je wzmacniając.

Jak wzmocnić swoje plecy i dbać o nie poprzez sport

 

Poza wymienionymi wyżej sportami jest jeszcze kilka innych sposobów, by zadbać o plecy i zredukować rozmaite dolegliwości bólowe. A najlepiej jest zapobiegać!

Mięśnie posturalne

Rozbudowując mięśnie posturalne, wzmocnisz mięśnie głębokie brzucha, zapewniając swoim plecom odczuwalną ulgę.

 

Decathlon
Fot 3. Materiał własny | Uprawiając pilates i jogę ćwiczysz mięśnie głębokie całego ciała

 

Rozciąganie

Często zapominamy o ćwiczeniach rozciągających po treningu, a tymczasem pomagają one chronić mięśnie i znacznie redukują ból, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Twoje plecy będą Ci wdzięczne!

Wyginanie pleców w łuk

Koty mają słuszność. Wyginając plecy w obie strony, utrzymasz ich elastyczność i powstrzymasz ból.

 

Stosując się do moich porad, stopniowo pozbędziesz się bólu pleców. Jeżeli ból jest uporczywy, zgłoś się do lekarza. A jeśli masz swoje sportowe wskazówki, jak walczyć z bólem pleców, prosimy – podziel się z nami.


Udostępnij:
Oceń artykuł:
4.8 (96%) 5 votes