WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rowerem przez Japonię? Czemu nie!

19 lipiec 2017

Chyba każdy z nas ma czasem ochotę zrobić coś szalonego 🙂 Może to być spróbowanie sportu ekstremalnego, ale też wyprawa do zupełnie innego kraju i pokonanie wieeeelu kilometrów na przykład… na rowerze. Zobacz, co ma w planie Artur, śledź jego wyprawę razem z nami i spróbuj sam wskoczyć na rower przy najbliższej okazji. Jeśli nie od razu chcesz się porywać na zwiedzanie w ten sposób nowego kontynentu, to może skusisz się na trasę przez wybrzeże albo na jedną z inspirujących wypraw, o których wcześniej pisałam?

A teraz… poznajcie Artura i jego plan na trasę!

KIM JESTEM – I JAKI JEST CEL MOJEJ WYPRAWY?

Mam na imię Artur. Jestem aktywnym sportowcem amatorem: od 20 lat trenuję judo (posiadam stopień mistrzowski – 1 DAN), ukończyłem 17 maratonów (42,195 km) oraz 21 półmartonów (21,097 km), startuję w zawodach judo oraz typu adventure race.

Fascynuje mnie kultura, architektura, przyroda i kuchnia Japonii. Dotychczas trzykrotnie odwiedziłem Kraj Kwitnącej Wiśni – niestety za każdym razem wizyta była zaledwie tygodniowa. Moim marzeniem jest zorganizowanie dłuższego wyjazdu, który poza kluczowym wyzwaniem – przejechaniem dystansu prawie 3 tysięcy kilometrów na rowerze – pozwoli z bliska przyjrzeć się mieszkańcom i różnym obszarom Kraju Wschodzącego Słońca. Wyjazd rowerowy traktuję jako kolejne wyzwanie sportowe, dzięki któremu będę miał możliwość lepszego poznania kultury Japonii.

UDZIAŁ FIRMY DECATHLON I MARKI B’TWIN

Partnerem technicznym mojego wyjazdu jest Decathlon/B’TWIN. Trasę wyjazdu pokonam na rowerze trekkingowym B’TWIN Riverside 900. Już od początku czerwca przygotowuję się do wyjazdu na wspomnianym rowerze. To idealny wybór na tego typu podróż – stosunkowo duże koła, opony pozwalające na szybką jazdę po szosie, ale w razie potrzeby również możliwość jazdy po ścieżkach nieutwardzonych.

Rower jest też względnie lekki – a na takiej trasie każdy gram ma znaczenie. Jestem odpowiednio wyposażony na tego rodzaju wycieczkę. Zachęcam do przetestowania roweru – to sprzęt w wyjątkowo przystępnej cenie, jednocześnie posiadający odpowiednie parametry do organizowania wypraw rowerowych.

RELACJA Z PRZYGOTOWAŃ I WYPRAWY

Opis przygotowań, wyposażenia, treningów przed wyjazdem, a także przebieg samej wycieczki będę relacjonował na blogu Decathlon. Po bardziej szczegółowe informacje zapraszam na fanpage inicjatywy: https://www.facebook.com/wjudodzenarowerze/ .

TRASA WYPRAWY

Do przejechania na rowerze z bagażem będę miał prawie 3 tys. kilometrów. To tyle ile dzieli Warszawę i Madryt! 🙂 

Wyzwaniem będzie to, że prawie 70% powierzchni kraju stanowią góry. Największe wyspy Japonii to: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Przejadę przez 3 z nich.

 

Wystartuję ze stolicy tej pierwszej – Sapporo (miasta, w którym Wojciech Fortuna zdobył pierwszy medal zimowych igrzysk olimpijskich w 1972 r.). To będzie najbardziej oddalony na północ punkt mojej wycieczki. Pierwszy 1000 km będę musiał pokonać, korzystając z dróg lokalnych. Później będę mógł korzystać z wygodnych i dobrze oznaczonych ścieżek rowerowych.
Kolejno będę odwiedzał największe miasta Japonii: Tokio, Osakę (oba miasta położone na wyspie Honsiu).
Ostatnim punktem mojej wycieczki w Japonii będzie Fukuoka (wyspa Kiusiu).
Wszystkie wymienione wyspy japońskie połączone są przeprawami drogowymi lub tunelami podmorskimi.
Z Japonii do Korei przemieszczę się promem na trasie Fukuoka-Pusan. Pusan, miasto na południowym końcu Półwyspu Koreańskiego, połączone jest ścieżką rowerową ze stolicą Korei – Seulem. Seul jest ostatnim punktem wyprawy.

Na trasie mojej wycieczki będę trenował judo – sport, z którym jestem związany od dziecka, a który powstał właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni.

TERMIN ORAZ POGODA PODCZAS WYPRAWY

Wyjazd odbędzie się w terminie 28 sierpnia – 6 października. Pogoda w Japonii w tym czasie jest bardzo zróżnicowana w zależności od tego, na jakiej szerokości geograficznej się znajdujemy. Na północy Japonii (czyli na wyspie Hokkaido, z której rozpocznę swoją wycieczkę) lato jest zbliżone do warunków atmosferycznych panujących w Polsce na przełomie lipca i sierpnia. Prawdopodobnie będzie to najprzyjemniejsza część wyprawy pod tym względem. Pogoda będzie moim sprzymierzeńcem – będę mógł jechać na rowerze o każdej porze dnia.

 

Niestety im dalej na południe, tym pogoda będzie coraz mniej znośna. W centralnej części wyprawy (na szerokości geograficznej Tokio i Osaki) na początku września temperatura w ciągu dnia może dochodzić nawet do 35 stopni, a wilgotność powietrza w ekstremalnych momentach może sięgać 90%… Jazda na rowerze w takich warunkach nie należy do bezpiecznych, a już na pewno przyjemnych. W tej części wyjazdu będę mocno śledził prognozy pogody. W ekstremalnych sytuacjach będę musiał zdecydować się na jazdę wczesnym rankiem i późnym wieczorem, robiąc przerwy w okolicach południa na ucieczkę do klimatyzowanych pomieszczeń.

W czasie takich przerw będę się chłodził zimną zieloną herbatą, która jest tam dostępna na każdym kroku i świetnie gasi pragnienie.

To jednak nie koniec wyzwań! W sierpniu i we wrześniu Japonię nawiedzają tajfuny. Nie jestem w stanie tego zaplanować ani przewidzieć, ale tajfun może mi nieco pokrzyżować plan, zmuszając do przeczekania niekorzystnych warunków pogodowych. Walka z tajfunem na rowerze raczej skazana jest na niepowodzenie.

Ostatnia prosta mojej wyprawy znajduje się na Półwyspie Koreańskim. Tutaj podobnie jak na początku wycieczki pogoda nie powinna mnie zaskoczyć, a warunki pogodowe będą podobne do panujących w tym samym czasie w Polsce.

A Ty jaki masz pomysł na wyprawę rowerową w najbliższym czasie?

Podziel się w komentarzu!

Artur


Autorem powyższego tekstu jest pan Artur, klient Decathlon.

Dominika Niemyska Decathlon Warszawa Okęcie
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszwie – chętnie doradzę Wam w w kwestii kilku sportów: kolarstwa, triathlonu, sportów wodnych i sportów siłowych. Ponadto, interesuję się też fizjoterapią i jestem trenerem personalnym. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: dominika.niemyska@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszwie – chętnie doradzę Wam w w kwestii kilku sportów: kolarstwa, triathlonu, sportów wodnych i sportów siłowych. Ponadto, interesuję się też fizjoterapią i jestem trenerem personalnym. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: dominika.niemyska@decathlon.com. Do zobaczenia!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu