WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki smartwatch dla sportowców wybrać? Recenzja Huawei Watch GT 2 Pro

08 styczeń 2021
#SPRZĘT

Jesteś sportowcem i zastanawiasz się, jaki smartwatch wybrać? Który zegarek treningowy będzie spełniał twoje oczekiwania zarówno w życiu codziennym, jak i podczas biegania? Być może będzie to Huawei Watch GT 2 Pro – smartwatch dedykowany dla sportowców każdego rodzaju, czyli i do biegania, i na siłownię. Sprawdź recenzję Huawei Watch GT 2 Pro, a będziesz od razu wiedzieć, jaki smartwatch kupić!

Huawei Watch GT 2 Pro – recenzja smartwatcha dla sportowców

Każda aktywna osoba prędzej czy później poszukuje urządzenia, które zmierzy jej codzienną aktywność, a przy okazji będzie się elegancko prezentować. Chcesz obliczyć swoje tempo biegu albo poznać ilość spalonych kalorii i tętno podczas wysiłku? Z pomocą przychodzi Huawei Watch GT 2 Pro. Jak sprawdził się podczas testów? Zapraszam do recenzji.

Do napisania recenzji Huawei Watch GT 2 Pro – najwyższego modelu zegarka w ofercie chińskiego giganta elektroniki, przystępuję po ponad miesiącu intensywnych testów. Urządzenie głównie użytkowałem pod kątem aktywności sportowej. Towarzyszył mi podczas biegania, ale również sprawdziłem jego możliwości w czasie jazdy na rowerze czy treningu siłowego.

Watch GT 2 Pro – smartwatch do biegania i do koszuli

Watch GT 2 Pro koniecznie należy umieścić w segmencie zegarków sportowych/smartwatchy. Obsługa odbywa się głównie za pomocą dotykowego ekranu, w nawigacji pomagają tylko dwa przyciski umieszczone z prawej strony koperty. Sam ekran, wykonany w technologii AMOLED, jest niezwykle czytelny, kolory są nasycone, nie ma problemu z widocznością zarówno w ciemnościach jak i w intensywnym słońcu. Dodatkowo jako ochronę wyświetlacza zegarka umieszczono szkło szafirowe.

Mimo wielu rozmaitych prób oraz kilku upadków nie udało mnie się uszkodzić koperty ani ekranu. Na uwagę zasługuje również świetnej jakości wykonanie koperty zegarka, zastosowano tutaj tytan, spód urządzenia natomiast jest ceramiczny.

Jednoznacznie mogę stwierdzić – urządzenie jest bardzo eleganckie i widać, że ma się do czynienia z urządzeniem klasy premium. Zegarek jest też bardzo lekki, w ciągu dnia nie ciążył mi w żaden sposób, można wręcz zapomnieć o jego obecności na nadgarstku. Osobiście testowałem wersję z paskiem z fluoroelastomeru, w moim odczuciu jest bardzo elastyczny i sprawia wrażenie wytrzymałego.

Fot 1. Aleksandra Kaczmarek

Jaki smartwatch dla sportowców wybrać, aby długo wytrzymywał?

Urządzenie posiada bardzo mocny akumulator, producent deklaruje do 30h nieprzerwanej pracy przy włączonym trybie GPS. Deklaracja ta pokrywa się z moimi obserwacjami podczas testów, bateria wytrzymuje naprawdę długo i spełni oczekiwania nawet najbardziej zapominalskich. Wynik ten bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Zegarek z funkcją odtwarzania muzyki pracuje około 6h w trybie GPS.

Dodatkowo możemy ładować urządzenie indukcyjnie. Sam proces ładowania jest bardzo krótki, w ciągu kilkunastu minut możemy podładować urządzenie i korzystać z niego przez kolejne godziny. Watch GT 2 Pro całodobowo monitoruje naszą aktywność (kroki, tętno, pomiar stresu czy wysycenie krwi tlenem). Pulsoksymetr wylicza ile czerwonych krwinek jest natlenionych (są one jaśniejsze). Generalnie sporo ciekawych informacji można wynieść z analizy naszego snu przez urządzenie.

Urządzenie wykrywa poszczególne fazy naszego snu, a także momenty, w których był on efektywny lub nie. To przydatna opcja, zwłaszcza dla osób mających problemy z odpowiednią regeneracją czy stresem. Aplikacja sama podpowiada nam wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób poprawić nasze parametry snu.

Fot 2. Aleksandra Kaczmarek

Jaki smartwatch dla sportowców, którzy cenią wiele funkcji w jednym?

Zegarek działa oczywiście bez konieczności trzymania telefonu w pobliżu, natomiast pełnię swoich możliwości pokazuje dopiero po sparowaniu z telefonem poprzez aplikację Huawei Zdrowie. Możemy odczytywać powiadomienia z telefonu, odbierać połączenia i… rozmawiać za pośrednictwem GT 2 Pro, ponieważ urządzenie posiada wbudowany głośnik oraz mikrofon. Jakość rozmowy jest zadowalająca i pozwala przekazać rozmówcy informacje bez potrzeby sięgania po telefon.

Niestety użytkownicy iOS nie będą w stanie skorzystać ze sporej ilości funkcji (m.in. sterowanie muzyką) – dlatego jeżeli jesteś posiadaczem systemu Apple to muzyki za pośrednictwem Watch GT 2 Pro nie uświadczysz. W urządzeniu dostępne na muzykę są około 2 GB pamięci. To wystarczająco, jednak należy pamiętać, że przesyłać pliki muzyczne można jedynie za pośrednictwem aplikacji Zdrowie w łączności bluetooth, niestety nie da się podłączyć zegarka do komputera i zrzucić plików bezpośrednio do urządzenia.

Jak sprawdzają się pomiary w smartwatchu dla sportowców Watch GT 2 Pro?

Watch GT 2 Pro posiada nadgarstkowy pomiar tętna, co jest obecnie swego rodzaju standardem. Niestety producent nie daje możliwości połączenia urządzenia z pasem napiersiowym, jesteśmy niejako skazani na pomiar tętna z nadgarstka. Możliwość połączenia pasa HR znajduje się tylko w aplikacji i dla wybranych urządzeń, natomiast nie udało mi się w żaden sposób połączyć dwóch bardzo popularnych pasów. Brak możliwości korzystania z bardziej dokładnego pomiaru z pasów napiersiowych uważam za obecnie największą wadę Watch GT 2 Pro, pozostaje mieć nadzieję, że producent wprowadzi taką możliwość.

Sam pomiar tętna podczas biegania i innych aktywności z nadgarstka jest na odpowiednim poziomie, natomiast nie będzie radził sobie tak dobrze jak pas napiersiowy, jeśli chodzi o szybkie zmiany tętna czy pracę w trudniejszych warunkach jak np. ujemne temperatury.

W smartwatchu nie ma też opcji płatności znanej z niektórych urządzeń. Nie mam żadnych zastrzeżeń dotyczących jakości rejestrowanego sygnału GPS, generalnie urządzenie potrafi zgubić się w gęstej zabudowie czy też na stadionie, ale w granicach ogólnie przyjętych i podobnych jak w konkurencyjnych urządzeniach. W takich przypadkach Huawei Watch GT2 ma tendencję raczej do skracania dystansu. Samo wyszukiwanie satelitów odbywa się dosyć szybko, nie miałem problemów ze zbyt długim oczekiwaniem na znalezienie satelitów, nawet wśród poznańskich osiedli.

Co można zmierzyć za pomocą smartwatcha do biegania i na siłownię?

Zmierzyć możemy ponad 100 różnych aktywności sportowych, w tym tak egzotyczne jak taniec brzucha czy stepowanie. Tryby aktywności są liczne, aczkolwiek dość proste. W żadnym z trybów GPS nie znajdziemy specjalistycznych funkcji pomiarowych, a raczej te podstawowe, jak dystans, średnie tempo czy aktualne tętno. Jako biegacza bardzo zasmucił mnie brak średniego tempa aktualnego okrążenia. [EDIT: W najnowszej aktualizacji na początku 2021 roku dodano tę funkcję.] To moim zdaniem spore niedopatrzenie, mam nadzieję, że zostanie wprowadzona aktualizacja dodająca taką funkcję. Swoją drogą, podczas mojego użytkowania urządzenia miało miejsce sporo aktualizacji, widać, że producent cały czas udoskonala software urządzenia.

Na plus na pewno jest obecność trybów narciarskich. Generalnie w kwestii sportowej zegarek świetnie sprawdzi się u osób wszechstronnie aktywnych, niekoniecznie koncentrujących się na jednej dyscyplinie oraz osób, które nie potrzebują zbyt szczegółowych opcji w statystykach i trybach aktywności. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zmiany wyświetlanych aktualnie statystyk poprzez ekran dotykowy, bez zatrzymywania aktywności.

Smartwatch dla sportowców a ułatwienia Huawei Watch GT 2 Pro

Urządzenie ma również wbudowane “kursy biegowe”. Dla osób rozpoczynających przygodę z bieganiem to świetna możliwość zapoznania się ze sposobem trenowania, gdzie zegarek poprowadzi nas “za rączkę” po treningach interwałowych. Nie odnotowałem jednak możliwości wprowadzenia samemu czasów interwałów.

Największą zaletą produktu Huawei jest w mojej opinii jego relacja ceny do jakości. Za niewiele ponad 1000 zł otrzymujemy urządzenie, które posiada bardzo mocną baterię, dużą ilość funkcji i sposobów mierzenia naszej aktywności oraz świetne wykonanie zewnętrzne (tytan+szafir!).

Czy Huawei Watch GT 2 Pro to smartwatch dla sportowców?

Podsumowując, Huawei Watch GT 2 Pro to solidny smartwatch, w mojej opinii przeznaczony jest dla wszechstronnie aktywnych osób, poszukujących solidnie skonstruowanego inteligentnego zegarka, który zmierzy ich aktywności, pomoże odtworzyć muzykę czy sprawdzić powiadomienia z telefonu.

Sprawdzi się w wymagającym środowisku z racji trudnych do uszkodzenia materiałów z jakich został wykonany.

Zalety:

 • mocna bateria – 30h aktywności w trybie GPS, ok. 6h GPS+muzyka,
 • ponad 100 dostępnych rodzajów aktywności,
 • wbudowany głośnik oraz mikrofon,
 • czytelny wyświetlacz AMOLED,
 • materiały – tytan na kopercie oraz szkiełko szafirowe,
 • elegancki wygląd,
 • lekkość,
 • świetny stosunek cena/jakość.

Wady:

 • mało opcji treningowych w samych aktywnościach,
 • brak możliwości podłączenia pasa napiersiowego do pomiaru tętna,
 • wyłączone opcje muzyczne dla iOS,
 • zgrywanie muzyki wyłącznie przez bluetooth,
 • aplikacja Zdrowie miewa problemy.

Huawei Watch GT 2 Pro to dobra odpowiedź na pytanie, jaki smartwatch wybrać na siłownię i do biegania. Ten zegarek treningowy powinien się dobrze sprawdzać! To jedno z akcesoriów do biegania i treningów, które bardzo ułatwia życie sportowca.

Adrian Żakowski – pasjonat biegania pracujący w Decathlon Franowo, z rekordami życiowymi 15:40 na 5km czy 1:10:59 w półmaratonie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu