WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Badminton - zasady. Na czym polega gra w badmintona?

19 August 2020

Badminton to gra dla dwóch lub czterech osób. W zależności od wariantu gry zawodnicy mają do dyspozycji ograniczoną wielkość kortu. Poznaj podstawowe zasady w badmintona. Dowiedz się, jak i skąd serwować oraz jak powinno wyglądać boisko do gry w badmintona.

Badminton – zasady gry

W badmintonie mecz trwa do dwóch wygranych setów. Jeden set to 21 punktów. Jeśli dojdzie do remisu, to zawodnicy rozgrywają trzeciego seta. Jeśli wynik wynosi 20:20, gra się do dwóch punktów przewagi. Gra zaczyna się serwem. To, kto serwuje jako pierwszy jest wynikiem losowania. W kolejnych setach serwuje ta osoba, która wygrała poprzedniego seta.

Zasady serwisu w badmintonie:

• gracz serwujący nie może oderwać stóp od boiska,
  • rakieta do badmintona musi znajdować się poniżej dłoni gracza,
  • lotka do badmintona musi znajdować się poniżej talii serwującej,
  • osoba serwująca i gracz odbierający mają stać po przekątnej w polu do gry,
  • lotka może dotknąć siatki, jeśli wpadnie na pole przeciwnika – zdobywamy punkt, jeśli nie przejdzie przez siatkę lub trafi w out, to przeciwnik zdobywa punkt.

Gracze rozmieszczeni są na swoich polach po przeciwnych stronach boiska. Podczas serwu muszą stać po prawej stronie – jeśli mają zerową lub parzystą liczbę punktów. Gdy gracz serwujący posiada nieparzystą liczbę punktów, musi serwować z lewej strony boiska. Punkt zdobywany jest w sytuacji, w której przeciwnik nie odbije lotki bądź gdy popełni błąd. Za błąd uznawane jest wylądowanie lotki na polu oraz dotknięcie ziemi poza boiskiem.

Boisko do badmintona – wymiary

Kort do badmintona to prostokąt o wymiarach 13,40 na 6,10 metra. Siatka do badmintona powinna znajdować się równo na środku boiska i wisieć na wysokości 155 cm (górne brzegi siatki przy słupkach), natomiast na środku kortu górny brzeg siatki powinien znajdować się na wysokości 152 cm. Sama siatka musi być wykonana z ciemnego sznurka i posiadać bardzo konkretne wymiary oczek, czyli nie mniej niż 15 mm i nie więcej niż 20 mm.

Boisko do gry obejmuje cały kort – jego zakres wyznaczają linie. Powinny być łatwo dostrzegalne, najlepiej białe albo żółte. W grach pojedynczych wyłączone są boczne korytarze. To wąskie przestrzenie z każdej strony boiska. Pole serwisowe na boisku w grze podwójnej znajduje się na połówce kortu bez pola przy siatce i tylnego korytarza. Natomiast pole serwisowe w grze pojedynczej obejmuje połowę kortu bez pola czy siatce i bocznego korytarza.

Jak zawodnik musi się przygotować do gry w badmintona?

Przede wszystkim musi znać wytyczne gry ustalone przez Międzynarodową Federację Badmintona (IBF). To właśnie ta organizacja orzeka, czy używane rakiety czy lotki do badmintona są zgodne ze specyfikacją i czy można je dopuścić do gry. Niezbędna będzie profesjonalna odzież do badmintona, w przypadku oficjalnych rozgrywek może się na niej znaleźć logo sponsorów.

Przed meczem warto sprawdzić stan rakiety, a jeśli jest taka potrzeba, można wymienić owijki do rakiety na nowe. Tak jak w każdym sporcie, musimy dbać o kondycję i sprawność. Badminton to sport, który wymaga szybkości reakcji i refleksu.