WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Biegi na orientację - coś dla duszy, coś dla ciała

22 czerwiec 2018
#PORADY

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda połączenie wysiłku fizycznego z wysiłkiem intelektualnym? Taką możliwość daje bieg na orientację. Jest to nieolimpijska dyscyplina sportowa wywodząca się ze Skandynawii, w której jest ona uznawana za sport narodowy!

Słów kilka o historii biegów…

Kolebką sportu jest wspomniana przeze mnie wyżej Skandynawia w której bieg na orientacje ma wieloletnią tradycję. Co roku odbywają się tu największe zawody na świecie – Jukola, w których bierze udział kilkanaście tysięcy osób! Pierwsze zawody zostały rozegrane w 1897r. w miejscowości Bergen (Norwegia) na dystansie 19,5 km, jedynie z trzema punktami kontrolnymi na trasie.  Od tego czasu bieg na orientacje bardzo się rozwinął, jednak główne jego zasady pozostały niezmienne.

Na czym polegają biegi na orientację ?

Bieg na orientacje polega na pokonaniu wyznaczonej trasy w jak najkrótszym czasie, posługując się mapą i kompasem. Trasę wyznaczają w terenie punkty kontrolne, których lokalizacja oznaczona jest na mapie kółkami, start trójkątem, meta podwójnym kółkiem. Zawodnicy potwierdzają pokonanie trasy przy pomocy specjalnego chipa elektronicznego, który w ułamku sekundy rejestruje obecność zawodnika na poszczególnych punktach kontrolnych i zapisuje międzyczasy z nich wszystkich.

Zawodnik na starcie dostaje specjalną, bardzo dokładną mapę terenu – zaznaczone są na niej wszystkie elementy terenu, którym odpowiadają przypisane do nich specjalne symbole. Skala mapy określa stosunek wielkości elementów na mapie do ich rzeczywistych wymiarów  w terenie. Na zawodach rozgrywanych w terenach miejskich zazwyczaj mapy wykonane są w skali 1:4000, co oznacza, że 1cm na mapie odpowiada odległości 40m w rzeczywistości, w lasach i innych terenach 1:10000 to 1cm jest równy 100m w terenie.

bieg na orientację

Fot 1. http://unts.waw.pl/ | Mapa terenu dla każdego uczestnika biegu

bieg na orientację

Fot 2. http://unts.waw.pl/ | Legenda do mapy terenu, którą dostaje każdy uczestnik biegu

Rodzaje biegów na orientację

W orientacji sportowej rozróżniamy kilka rodzajów biegów w zależności od dystansu:

1.Bieg sprinterski

Najczęściej odbywa się on w parku lub wśród miejskich uliczek. Długość trasy to zazwyczaj około 3-4km, co powinno dać czas między 12-15 minut. Bieg wymaga od zawodników przede wszystkim bardzo dobrego przygotowania fizycznego, ale również niezwykłej spostrzegawczości i szybkiego myślenia aby wybierać jak najlepszą drogę dotarcia do punktu czyli tzw. wariant.

2.Bieg średniodystansowy

Kolejnym rodzajem jest bieg średniodystansowy w środowisku biegaczy nazywany „middle”.  Jego dystans to około 6-8 km, czyli między 30 a 35 minut. Tutaj liczy się umiejętność koncentracji i precyzja w biegu „wejścia” na punkt. Nawet najmniejszy błąd może wyeliminować zawodnika ze stawki najlepszych.

3.Bieg długodystansowy

Dystans nazywany biegiem klasycznym lub też długodystansowym wacha się od 12 do 18km i przez najlepszych jest pokonywany w około 90 minut. Tzw. klasyk charakteryzuje się długimi przebiegami, oraz wymaga od zawodników bardzo dużej wytrzymałości fizycznej jak i utrzymania skupienia do ostatnich minut tak długiego biegu.

Fot 3. Krzysztof Rzeńca | Sportowcy biorący udział w zawodach powinni wykazywać się umiejętnością koncentracji i precyzji w bieganiu

Biegi na orientację zyskują na popularności 

Dzięki swojej specyfice bieg na orientację staje sie coraz bardziej popularny. W Polsce jest około 80 klubów i kilka tysięcy biegaczy na orientację. Zarówno w dużych miastach takich jak Kraków, Łódź, Warszawa, Wrocław czy Poznań, jak i w wielu małych miasteczkach i wsiach, czynnie działają kluby sportowe związane z orientacja sportową. Zawody odbywają się na całym świecie, dzięki temu można połączyć sport z podróżowaniem, np. do Czech gdzie BnO jest dużo bardziej rozpowszechnione niż w Polsce lub nawet do Portugalii, w której wczesną wiosną odbywają się jedne z bardziej znanych zawodów Portugal O-Meeting, jak i także sześciodniowe zawody O-Ringen w Szwecji, gdzie startuje ok 15 tys biegaczy.  W Polsce organem kierującym działaniami związanymi z orientacją sportową jest Polski Związek Orientacji Sportowej (PZOS), a międzynarodowym organem – International Orienteering Federation (IOF).

Biegi na orientację

Fot 4. http://mistrzowiewkrakowie.pl/index.php/pl/ | Mapa Krakowa 

Amatorsko czy zawodowo ?     

Sportowy świat orientalistów można podzielić na profesjonalnych zawodników, którzy są biegaczami na „pełny etat” i osiągają sukcesu na arenie międzynarodowej, reprezentując swój kraj oraz biegaczy amatorów, dla których sport ten jest pasją, sprawia im ogromną radość i daje satysfakcję. Polacy w swojej karierze zdobyli dotychczas kilkadziesiąt medali w najważniejszych zawodach rangi europejskiej i światowej.

A Wy jak poradzilibyście sobie z mapą w lesie? Chcecie się przekonać? W takim razie do zobaczenia na zawodach!

Zawody na orientację organizowane są w sezonie letnim prawie co tydzień, a w większych co miesiąc można wystartować na zawodach promujących biegi na orientację np: Warszawa – „Szybki Mózg” lub „Warszawa Nocą”, Wrocław – „Zielony Wrocław”, Poznań – „Poznaj Poznań”, Łódź – „Łódź Park Tour”, Kraków – „Kraków City Race Rozgrzewka”.

AUTOR: Krzysztof Rzeńca

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, BIEGANIE, BIEGANIE W TERENIE

Tętno a spalanie tłuszczu. Jakie tętno do spalania tłuszczu podczas biegania?

Tętno a spalanie tłuszczu. Jakie tętno do spalania tłuszczu podczas biegania?
BIEGANIE W TERENIE

Jak wybrać buty do biegania po lesie? Wszystko o butach do lasu

Jak wybrać buty do biegania po lesie? Wszystko o butach do lasu
BIEGANIE, BIEGANIE W TERENIE

Nawadnianie podczas biegania. Przegląd dostępnych akcesoriów

Nawadnianie podczas biegania. Przegląd dostępnych akcesoriów

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu