WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Evadict Race Light - test butów do biegania w terenie

09 czerwiec 2021
#SPRZĘT

W ofercie Decathlon niedawno pojawił się nowy model, który producent dedykuje biegaczom stawiającym na wyniki w biegach trailowy – Evadict Race Light. Sprawdźcie moje wrażenia z testu.

Gdy w ubiegłym roku rozpocząłem testowanie modelu MT Cushion, szybko zorientowałem się, że jest to but niemalże szyty na miarę moich potrzeb. Nie należę do szybkich biegaczy i choć lubię pokonywać nieco dłuższe dystanse, to jednak daleko mi do osób plasujących się w górnych partiach stawki podczas zawodów. Tym samym MT Cushion perfekcyjnie spełniał moje oczekiwania względem buta trailowego, zapewniając mi sporo amortyzacji, bardzo dobrą przyczepność oraz stabilność podczas biegu trwającego długie godziny. Niemniej jednak zdawałem sobie sprawę, że podobnie do większości butów trailowych oferowanych przez Decathlon, MT Cushion był adresowany dla tych, którzy przekładają komfort nad dynamikę i podobnie jak ja wolą pokonać trasę biegu w komfortowym tempie. Co jednak z pozostałymi biegaczami, którzy oczekują minimalizmu i dynamiki? Właśnie dla nich powstał Evadict Race Light.

Evadict Race Light – model, który cieszy oko

Co rzuca się od razu w oczy to ciekawy design buta. Podobnie do wspomnianego MT Cushion, model Race Light wydaje się wpasowywać idealnie w najnowsze trendy prezentując niemalże monochromatyczną i minimalistyczną cholewkę w dość ciekawym niebieskim kolorze. Specyficzny niesymetryczny język wygląda ciekawie a głęboka kieszonka na sznurówki przykrywa je niemalże w całości, przy okazji zapewniając, że nie zahaczą się np. o krzaki czy gałązki. Poprawiona cholewka oraz zapiętek ograniczają podrażnienia oraz ryzyko obtarć. To wszystko sprawia, że but jest wyjątkowo smukły i na nodze nie wygląda przytłaczająco. Buty trailowe mają to do siebie, że często wyglądają topornie i przypominają buty trekkingowi a nie dynamiczne obuwie do szybkiego pokonywania kilometrów. W przypadku modelu Race Light jest zupełnie inaczej – ten but najzwyczajniej w świecie może się podobać! 

race_light_evadict_recenzja

Evadict Race Light – wyróżniki modelu

Model Race Light różni się zasadniczo od swoich poprzedników. Przede wszystkim jest o wiele bardziej „zgrabny”. Jest to but wyjątkowo dobrze dopasowujący się do stopy i opinający ją dość ściśle. Dlatego też jest on dedykowany raczej dla biegaczy o wąskiej stopie, ponieważ pozostali mogą odczuwać pewien dyskomfort wynikający ze zbyt ciasnej cholewki. Zastosowana siateczka Matryx® również świadczy o walorach tego modelu. Ten opatentowany materiał jest elastyczny, ale jednocześnie bardzo wytrzymały, co sprawia, że nie straszne mu rozdarcia, a jego oddychalność oraz odprowadzanie wilgoci są na naprawdę wysokim poziomie. O ile w Model MT Trail czy MT Cushion mamy wrażenie, że na stopach nosimy pancerne buty, tak w modelu Race Light czujemy się niemalże jak nosząc wysokiej jakości skarpetkę ze sporym bieżnikiem. 

A skoro o bieżniku już mowa, to warto przyjrzeć się mu nieco dokładniej. Kołki o wysokości 5mm wgryzają się w podłoże z łatwością i zapewniają naprawdę świetną przyczepność. Muszę przyznać, że byłem pod sporym wrażeniem tego, z jaką łatwością i pewnością jestem w stanie zmieniać kierunek biegu nie tracąc przy tym stabilności. Oczywiście ma to również związek z zastosowaniem dość sztywnej podeszwy, dzięki której wprost idealnie czujemy podłoże ale bez dyskomfortu związanego z wbijającymi się w stopę kamieniami. Kontrola, jaką daje ten but, jest naprawdę fantastyczna i zapewnia poczucie pewności nawet w bardzo trudnym terenie.

buty_do_biegania_w_terenie

W tym przypadku najzwyczajniej w świecie zagrały wszystkie elementy – dopasowana cholewka, świetna podeszwa i agresywny bieżnik. Te wszystkie elementy sprawiły, że model Race Light pozwala na niesamowicie precyzyjne a jednocześnie komfortowe czucie podłoża. Jeśli dołożymy do tego system Up’Bar zastosowany w podeszwie, którego rolą jest jej dodatkowe usztywnienie i ułatwienie dynamicznego wybicia, piórkową wagę obuwia oraz bardzo mały drop na poziomie 4mm, to otrzymujemy but, który na odpowiednich nogach staje się prawdziwą bestią.

Evadict Race Light – dla kogo?

Przede wszystkim dla biegaczy, którzy chcą podkręcić tempo i poprawić swoje wyniki, ale również dla tych, którzy walczą o czołowe miejsca na zawodach. Nieważne czy już biegamy szybko, czy taka wizja jawi się nam dopiero na horyzoncie. Z Race Ultra z całą pewnością wyniesiemy nasze tempo na zupełnie nowy poziom. To naprawdę dynamiczny but, który zapewnia fantastyczne trzymanie się podłoża. Żwawe treningi w terenie z Race Light na nogach to prawdziwa przyjemność. 

Według producenta but nadaje się do biegów na dystansach do 40km i muszę się z tym w pełni zgodzić. Choć z pewnością znajdą się i tacy, którzy w takim bucie z chęcią zaliczą górską „setkę” to jednak Race Light swój prawdziwy pazur pokaże na dystansach pozwalających na bardzo dynamiczne bieganie od startu aż po linię mety.

Evadict Race Light świetnie uzupełnia gamę butów trailowych oferowanych przez Decathlon. I o ile biegacze tacy jak ja już od dawna mogli znaleźć tam but odpowiedni dla siebie, tak teraz ci naprawdę szybcy nie muszą już iść na kompromis wybierając rozwiązania nie do końca spełniające ich oczekiwania. Sezon biegowy w pełni, a trasy zawodów czekają na ich zdobycie – teraz to już nie pytanie, czy uda się je pokonać, tylko jak szybko da się to zrobić!

Marcin Rakowski Decathlon Rybnik
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Rybnik – chętnie doradzę Wam w kwestii sprzętu biegowego, a także przekażę wskazówki treningowe w kwestii biegów terenowych. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: marcin.rakowski@decathlon.com. Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Rybnik – chętnie doradzę Wam w kwestii sprzętu biegowego, a także przekażę wskazówki treningowe w kwestii biegów terenowych. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: marcin.rakowski@decathlon.com. Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu