WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Plecak do biegania - jaki wybrać?

16 październik 2019
#SPRZĘT

Nie podaje się w wątpliwość konieczności – czy choćby praktycznego aspektu – zabierania ze sobą plecaka na górskie wycieczki. Oczywiste jest, że na tego typu wyjścia, trwające niejednokrotnie długie godziny, trzeba wziąć ze sobą zapas jedzenia, płynów, ubrania czy akcesoria, które pomogą nam poradzić sobie z trudnymi górskimi warunkami oraz zmienną pogodą. Nic zatem dziwnego, że także regulaminy biegów górskich jasno podkreślają konieczność posiadania plecaka biegowego lub kamizelki, w których schowamy inne wymagane regulaminem elementy wyposażenia.


Plecak do biegania w terenie – na co zwrócić uwagę?

Biegi górskie charakteryzują się nie tylko przewyższeniami terenu o wiele większymi niż inne formy biegu, ale też często kilometrażem wybiegającym znacznie ponad dystans maratoński, a co się z tym wiąże, również o wiele dłuższym czasem trwania. Stąd potrzeba zabrania ze sobą wielu elementów podyktowanych regulaminem, ale i zdrowym rozsądkiem. No bo przecież regulamin nie musi mówić o zapasie płynów pozwalającym zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, gdy za oknem temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, a planowany czas biegu to np. 9 godzin – wtedy to zdrowy rozsądek dyktuje taką potrzebę. Plecak biegowy stanowi zatem nieodłączny element ekwipunku niemalże każdego biegacza trailowego.

Fot 1. Materiał własny | Plecak biegowy to podstawowy element wyposażenia biegacza

Warto natomiast podkreślić, że nie każdy plecak jest dobry dla każdego biegacza i warto taki zakup dokładnie przemyśleć.

Plecak 5 l

Podstawowa wersja plecaka biegowego. Jego pojemność, choć mała w porównaniu z pozostałymi opcjami, pozwala na zabranie naprawdę sporego ekwipunku. Z powodzeniem można do niego schować kurtkę, dokumenty, pieniądze, apteczkę, softflask, skarpety na zmianę, lekarstwa, kluczyki i inne drobne przedmioty. Plecak dodatkowo zawiera bukłak, który umożliwia zabranie ze sobą 1 litra płynu transportowanego dobrze znaną rurką zawieszoną na klatce piersiowej biegacza. Tak naprawdę główny minus tego plecaka paradoksalnie stanowi również jego zaletę. Jego mała pojemność oznacza także kompaktowe rozmiary, co jest ogromnym plusem dla biegaczy o drobniejszej budowie ciała lub tych, którzy preferują zabieranie podstawowego minimum.

Fot 2. Materiał własny | Plecaki występują w różnych pojemościach. To, jaki wybierzesz, definiują Twoje potrzeby

Osobiście jednak uważam, że główny mankament plecaka tkwi w sposobie jego pakowania. Mianowicie przedmioty należy wkładać od góry przez otwór w górnej części plecaka. Uniemożliwia to niestety szybkie dotarcie do szukanego przedmiotu przy spakowaniu większej ilości sprzętu. Nie znaczy to jednak, że plecak nie jest funkcjonalny! Z powodzeniem sprawdza się nawet podczas biegów ultra, a jego mała waga pomaga w zaliczaniu kolejnych życiówek.

Plecak 10 l

Jest to rozbudowana wersja plecaka pięciolitrowego. Posiada specjalne kieszenie na softflaski 500 ml, a dodatkowo z przodu regulowany jest trzema paskami, co sprawia, że jeszcze łatwiej dopasować go do ciała. Największą zaletą w porównaniu z mniejszą wersją jest sposób ładowania. Plecak ma zamek błyskawiczny z tyłu, dzięki któremu możemy w łatwy i szybki sposób dostać się do jego wnętrza, by włożyć lub wyciągnąć interesujący nas przedmiot nawet przy relatywnie mocno wypchanym plecaku. 6 kieszonek pozwala na zabranie ze sobą zapasu jedzenia w łatwo dostępnych miejscach, aby móc szybko sięgnąć po baton czy żel energetyczny podczas biegu. Wersja 10 l, podobnie jak i mniejsza, umożliwia również wzięcie ze sobą kijów biegowych, jednak sposób ich montowania nie każdemu przypadnie do gustu. Tym, co również odróżnia plecak 10-litrowy od wersji mniejszej, jest zdecydowanie mniejsza regulacja boczna, dlatego plecak ten dobrze jest przymierzyć przed zakupem. Ta opcja sprawdzi się głównie u biegaczy, którzy nastawiają się na długie dystanse i są w stanie zapłacić nieco więcej za znacznie większy komfort użytkowania.

Plecak 15 l

Nowość ze stajni Kalenji, a zarazem plecak dla najbardziej wymagających. W porównaniu z dwoma mniejszymi modelami wersja 15 l to zupełnie inna konstrukcja z bukłakiem o dwukrotnie większej pojemności. To plecak, który pozwala na zabranie absolutnie wszystkiego, co tylko może się przydać podczas długodystansowego biegu w trudnych warunkach, a przy tym nie stanowi on minitorby podróżnej montowanej na plecach. Jak na swoje rozmiary i pojemność plecak jest wyjątkowo wygodny, a naprawdę spore możliwości regulacji pozwalają idealnie dostosować go do ciała, ale również błyskawicznie korygować to ustawienie wraz z opróżnianiem bukłaka czy bidonów. Mnogość kieszonek umożliwia zabranie jedzenia, napojów, kluczy czy innych przydatnych przedmiotów, a małe kieszenie na froncie są na tyle pojemne i elastyczne, że z łatwością mieszczą nawet w pełni zabudowaną kamerę sportową. Bardzo ciekawym patentem jest zamontowanie rurki bukłaka na małym, ale silnym magnesie, dzięki czemu po każdorazowym użyciu rurki wystarczy przyłożyć ją do piersi, by pozostała na swoim miejscu. Niestety mankamentem tego rozwiązania jest fakt, że wspomniany magnes bardzo łatwo zgubić. Innym świetnym rozwiązaniem, które Kalenji wreszcie zdecydowało się wprowadzić do swojego produktu, jest pokaźna kieszeń na piersi mieszcząca nawet duże telefony.

Fot 3. Materiał własny | Plecaki występują w wersjach odpowiednich zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn

Kieszeń jest zamykana na zamek i mimo że jest on uszczelniony, to niestety wilgoć potrafi dostać się do wnętrza kieszonki od strony ciała. Niemniej możliwość trzymania telefonu w tak łatwo dostępnym miejscu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo plecak ma sporą komorę otwieraną na zamek błyskawiczny, ale i dwie dodatkowe kieszenie z tyłu, dzięki czemu łatwo możemy rozdzielić mniejsze przedmioty, by nie mieszały się w głównej komorze, co oczywiście ułatwia ich szybkie odszukanie w plecaku. Wersja 15 l stanowi rozwiązanie niemalże idealne pod względem pakowności, a stosunek ceny do możliwości jest nad wyraz korzystny.

Więc jaki plecak do biegania w terenie wybrać?

Decydując się na zakup plecaka biegowego, powinniśmy zwrócić uwagę na możliwości, jakie oferuje, ale również na nasze potrzeby. Osoba biegająca trail od czasu do czasu lub próbująca swoich sił w mniejszych biegach trailowych zdecydowanie nie ma potrzeby inwestowania w największe wersje plecaków. Natomiast biegacz podejmujący wyzwanie biegu długiego lub w trudnych czy zmieniających się warunkach zdecydowanie nie powinien łasić się na opcje mniejsze. W końcowej ocenie powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem oraz zasadą, że zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze. Jeśli więc wiemy, że sprzęt, który ma nam to bezpieczeństwo zapewnić, nie zmieści się w małym plecaku, to nie szukajmy drogi na skróty, tylko zaopatrzmy się w taki plecak, który pozwoli nam wrócić z biegu cało do domu.

Marcin Rakowski Decathlon Rybnik
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Rybnik – chętnie doradzę Wam w kwestii sprzętu biegowego, a także przekażę wskazówki treningowe w kwestii biegów terenowych. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: marcin.rakowski@decathlon.com. Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Rybnik – chętnie doradzę Wam w kwestii sprzętu biegowego, a także przekażę wskazówki treningowe w kwestii biegów terenowych. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: marcin.rakowski@decathlon.com. Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, BIEGANIE, BIEGANIE W TERENIE

Tętno a spalanie tłuszczu. Jakie tętno do spalania tłuszczu podczas biegania?

Tętno a spalanie tłuszczu. Jakie tętno do spalania tłuszczu podczas biegania?
BIEGANIE W TERENIE

Jak wybrać buty do biegania po lesie? Wszystko o butach do lasu

Jak wybrać buty do biegania po lesie? Wszystko o butach do lasu
BIEGANIE, BIEGANIE W TERENIE

Nawadnianie podczas biegania. Przegląd dostępnych akcesoriów

Nawadnianie podczas biegania. Przegląd dostępnych akcesoriów

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu