WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o biegach górskich

25 lipiec 2019
#PORADY

Nie da się ukryć, że ostatnie lata, to prawdziwa rewolucja w biegach trailowych. Dyscyplina ta przeżywa rozkwit i z roku na rok biegów terenowych przybywa. Najczęściej trail kojarzy się z bieganiem w górach, ale nie należy zapominać że może to być las, łąka czy pustynia. To zdrowa alternatywa dla twardej, asfaltowej nawierzchni. Nic tak nie odpręża, jak możliwość kontaktu z naturą, podziwiania pięknych widoków oraz pokonywania własnych słabości.

Choć mogłoby się wydawać, że biegi w terenie to wymysł współczesnych czasów, to rzeczywistość jest zupełnie odmienna. Wiele z nich wywodzi się z rajdów przygodowych i może pochwalić się kilkunastoletnią tradycją. Wśród najstarszych biegów w Polsce można wyróżnić  Sudecką Setkę, która wystartowała w 1989 roku i trwa nieprzerwanie do dziś oraz Biegi Śnieżnickie (w tym roku gospodarz Mistrzostw Polski w biegach alpejskich).

Rodzaje biegów górskich

Skupmy się przede wszystkim na górach, bo to w nich coraz częściej i coraz chętniej biegają Polacy. Rozróżniamy kilka formuł biegów górskich:

biegi alpejskie – tylko pod górę,

biegi w stylu anglosaskim – pod górę i w dół – te są najbardziej popularne,

skyrunning – biegi, które odbywają się w na dużych wysokościach (zazwyczaj powyżej 2000 m. n.p.m.), dlatego trudno szukać ich w Polsce – dzielą się one na dystans sky (do 50 kilometrów), ultra (powyżej 50 kilometrów) oraz vertical (tylko pod górę).

decathlon kalenji

Fot 1. Krzysztof Karpiński  | Polacy coraz częściej decydują się na bieganie w górach

Czy ultra to na pewno każdy dystans powyżej maratonu?

Najbardziej dyskusyjny w biegach górskich jest podział i nazewnictwo. Brakuje organizacji, która jednoznacznie dzieli dystanse na krótkie, średnie i ultra. Ciekawostką jest, że każdego roku odbywają się w naszym kraju mistrzostwa i zazwyczaj toczą się przy tej okazji dyskusje. W tym roku Mistrzostwa Polski na dystansie ultra odbędą się w ramach Ultramaratonu Karkonoskiego, którego długość wynosi 59 kilometrów (dla porównania we wcześniejszych latach te mistrzostwa rozgrywały się na dłuższych dystansach, np. 2016 rok – Bieg 7 Dolin w Krynicy – 100 km czy rok 2017 Niepokorny Mnich – 96 km w Szczawnicy). Oficjalnie pieczę nad trailem w Polsce sprawuje PZLA.  A pracy na tej płaszczyźnie jest naprawdę dużo. Sprawdzając portal biegigorskie.pl możesz znaleźć aż 180 imprez biegowych (tylko góry), w ramach którym można wybrać jedną z ok. 380 opcji. Nieźle, prawda?

decathlon kalenji

Fot 2. Krzysztof Karpiński  | BUTY DO BIEGANIA KIPRUN TRAIL TR DAMSKIE KALENJI

A wiesz jaki bieg jest najdłuższy w Polsce?

To Beskidy Ultra Trail Challenge (BUT Challenge) – ok. 319 kilometrów (+/- 19 000). Tak, dobrze widzisz.

Wachlarz biegowych możliwości

Organizatorzy, w związku ze wzrostem konkurencji, rywalizują o różnorodność atrakcji, aby przyciągnąć uczestników. Trzeba pamiętać, że to nie atrakcje są ważne, ale walka z własnymi słabościami i trasą. Coraz mniej już w Polsce biegów, w których człowiek zdany jest praktycznie na siebie, np. Chudy Wawrzyniec, gdzie na trasie 50+ znajduje się tylko jeden punkt żywieniowy. Czy to dobrze? Czy to źle? Pozostawię to pytanie bez odpowiedzi. Coraz częściej organizowane są też kilkudniowe festiwale, podczas których możemy wybrać dystans dopasowany do biegowych możliwości. W Polsce jedne z najpopularniejszych to  Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku Zdrój (dystanse do wyboru od 10 do 240 kilometrów + biegi dla dzieci), czy Festiwal Biegowy w Krynicy (dystanse do wyboru od 1 mili do 117 kilometrów + biegi towarzyszące).

decathlon kalenji

Fot 3. Krzysztof Karpiński  |  Biegając w górach nieustannie walczysz ze swoimi słabościami i trudnościami trasy

Jakie jest najczęściej zadawane pytanie na grupach biegowych?

Cechą wspólną wszystkich biegów górskich są regulaminy. Dlaczego o nich wspominam? Najczęściej zadawane współcześnie pytanie na grupach biegowych w social mediach to pytanie o możliwość przepisania pakietu na innego zawodnika. Regulaminy to świętość, a stosowanie się do nich to obowiązek każdego biegacza. To zapiski, które wspierają nasze bezpieczeństwo i określają zasady biegów, a szczególnie limity.

decathlon kalenji

Fot 4. Krzysztof Karpiński  |  Pamiętaj o regulaminie biegowym, to on zapewnia nam bezpieczeństwo na trasie

Po co te limity? Na ten temat również stoczono już wiele dyskusji.  Biegi górskie odbywają się zazwyczaj w trudnych warunkach. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – trenująca nieregularnie osoba może (choć z nie będzie to łatwością) przebiec/przejść w górach 20 kilometrów, ale bieg ultra może stanowić problem. Aby uniknąć narażania zawodników na kilkugodzinne zmagania, organizatorzy ustalają limity godzinowe na poszczególnych kilometrach, ich przekroczenie jest równoznaczne z zakończeniem rywalizacji. Ja sama w swojej biegowej historii miałam przyjemność spróbować jak smakuje limit i zakończenie rywalizacji przed linią mety. Zdecydowanie najbardziej polecam regularne treningi i bieg ze spokojną głową bez martwienia się o godzinę.

decathlon kalenji

Fot 5. Krzysztof Karpiński  |  Limity stworzono w trosce o zdrowie zawodników i ich przygotowanie fizyczne

A co oznaczają tajemniczo brzmiące skróty – DNF i DNQ ?

DNF – did not finish – taki zapis obok nazwiska zawodnika oznacza, że nie ukończył on rywalizacji. Często mówi się, że ilość DNF świadczy o stopniu trudności zawodów, ale moim zdaniem świadczy raczej o stopniu nieprzygotowania zawodników.

DNQ – did not qualify – bieg nieukończony z powodu dyskwalifikacji. Coraz częściej w Polsce i na świecie zdarzają się przypadki dyskwalifikacji zawodników. Najczęstszą przyczyną jest śmiecenie na trasie zawodów. Regulaminy jasno określają kary za ich złamanie i często są one bardzo dotkliwe.

decathlon kalenji

Fot 6. Krzysztof Karpiński  | Biegi górskie z każdym rokiem zyskują na popularności, a grono ich sympatyków rośnie

Biegi trailowe to temat rzeka. Coraz częściej się o nich pisze i mówi, ale ciągle nie został (i na pewno jeszcze długo nie zostanie) wyczerpany. Z przyjemnością zmierzę się z innym punktem widzenia i podyskutuję – jeżeli masz pytania odezwij się do mnie.

Znajdziesz mnie w mediach społecznościowych na stronie Projekt Ultra.

AUTOR: Marta Pałucka

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE W TERENIE

Jak wybrać buty do biegania po lesie? Wszystko o butach do lasu

Jak wybrać buty do biegania po lesie? Wszystko o butach do lasu
BIEGANIE, BIEGANIE W TERENIE

Nawadnianie podczas biegania. Przegląd dostępnych akcesoriów

Nawadnianie podczas biegania. Przegląd dostępnych akcesoriów
SPORT, BIEGANIE, BIEGANIE W TERENIE

Tętno a spalanie tłuszczu. Jakie tętno do spalania tłuszczu podczas biegania?

Tętno a spalanie tłuszczu. Jakie tętno do spalania tłuszczu podczas biegania?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu