kobieta biegnąca po śniegu w odzieży do biegania z rękawiczkami na dłoniach

W czym biegać zimą żeby się nie rozchorować?

Jak się ubrać na bieganie zimą aby się nie rozchorować? Sprawdź jak się przygotować do zimowych treningów aby były one efektywne i bezpieczne

Na dworze mróz, ale ty nie chcesz rezygnować z treningu? W takim razie przyda ci się informacja o tym, w czym biegać zimą! Strój do biegania zimą musi chronić przed mrozem, wiatrem oraz opadami deszczu i śniegu. Jednocześnie nie może powodować przegrzania i zbytniej potliwości. Dlatego aby biegać zimą, należy mieć ciepłe, ale oddychające ubranie oraz rękawiczki, ochronę głowy i szyi, a także odpowiednie buty. Dowiedz się więcej o stroju do biegania zimą!

Dlaczego bieganie zimą wymaga odpowiedniego stroju?

Każdy biegacz ma swoje podejście do biegania. Dla niektórych trening może odbywać się niemal w każdych warunkach – również w w niskiej temperaturze. Nieważne, czy pada deszcz czy na dworze jest bardzo mroźno, oni zawsze z chęcią wyjdą pobiegać. Są też biegacze, dla których minus 10 stopni Celsjusza jest temperaturą graniczną. Jeśli jest choć o jeden stopień zimniej, rezygnują z treningu biegowego na zewnątrz i wybierają alternatywną metodę ćwiczeń – bieżnię domową albo siłownię.

Bieganie zimą to więc kwestia wyboru i odpowiedniego podejścia. Jeśli decydujemy się na trening o tej porze roku, powinniśmy wiedzieć, jak wybrać strój do biegania. Musimy sobie zapewnić komfort termiczny – dopasować odzież do panujących warunków atmosferycznych. Odpowiednia odzież do biegania na świeżym powietrzu:

zapewni komfort treningu w niskich temperaturach,

pozwoli nam budować lepszą kondycję bez ryzyka przeziębienia – to wymagająca aktywność fizyczna,

zadba o nasze bezpieczeństwo w czasie biegania (dobre buty zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się na śliskiej, oblodzonej nawierzchni),

zwiększy naszą widoczność na górskich ścieżkach i trasach (wmontowane w nią elementy odblaskowe to świetne rozwiązanie na jesienno-zimową szarówkę),

sprawi, że bieganie zimą będzie nam się kojarzyło z przyjemnością, a nie walką z mrozem.

kobieta w bieliźnie termoaktywnej

Zasada pierwsza stroju do biegania na zimę: warstwy!

Jeśli na co dzień jest nam zimno, ubieramy się “na cebulkę”. Ta zasada sprawdza się także w bieganiu. Do treningu biegowego na mrozie w Polsce wystarczą nam trzy warstwy. Podczas aktywności w trudniejszych warunkach (niektórzy biegacze specjalnie sprawdzają swoje siły w naprawdę ciężkich realiach zimowych) można liczbę warstw dowolnie powiększać.

Podstawowy strój do biegania zimą wygląda następująco:

Bielizna termoaktywna – lekka, ciepła, odprowadzająca pot na zewnątrz. Zapewnia komfort termiczny i idealnie sprawdzi się, jeśli chodzi o zimowe bieganie. W przypadku bielizny termoaktywnej zastosowanie mają zastosowanie mają najczęściej takie materiały jak wełna naturalna i połączenie włókien syntetycznych. To powinna być pierwsza warstwa odzieży do biegania zimą.

Długie legginsy i bluzka termoaktywna z długim rękawem. Można też wybrać bluzkę z krótkim rękawem oraz cienką bluzę typu long sleeve, czyli bluzę z rękawami przedłużonymi po to, aby chronić dłonie przed mrozem (materiał ma miejsce na kciuka). Ważne: i tak warto mieć rękawiczki. Bieganie zimą bez odpowiedniej ochrony dłoni wiąże się z ryzykiem wychłodzenia czy nawet odmrożenia rąk. W cieplejsze zimowe dni można z nich zrezygnować, ale przy niskich temperaturach to pozycja obowiązkowa.

Kamizelka i/lub kurtka do biegania. W zależności od warunków pogodowych powinniśmy wybrać wiatrówkę albo kurtkę przeciwdeszczową. Zaawansowani biegacze mają zazwyczaj dwa rodzaje kurtek i kilka wariantów pozostałej odzieży biegowej (na każdą pogodę), jednak biegacze początkujący mogą postawić na jedną, dobrze dopasowaną kurtkę. Oczywiście należy je dobrać stosowanie do panującej temperatury.

Jeśli podczas treningu będzie nam za ciepło, zawsze możemy rozpiąć lub zdjąć wybraną warstwę. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić. Dotyczy to zwłaszcza ochrony szyi, głowy i kostek. Zimową porą łatwo o przeziębienie, szczególnie jeśli wieje mroźny wiatr. Przy dużej intensywności treningu ciało szybko się nagrzewa, pojawia się pot. Dlatego rozpięcie się nie zawsze jest dobrą decyzją. Zawsze miej na uwadze intensywność wysiłku i stan organizmu.

kobieta w rękawiczkach i bluzie do biegania

Zasada druga odzieży do biegania zimą: ciepło, ale oddychająco!

Wszystkie warstwy powinny nas ogrzewać, ale jednocześnie muszą dobrze odprowadzać pot i nadmiar wilgoci. Jeśli pocimy się w wybranej bluzie albo kurtce, to zwiększa to ryzyka przeziębienia. Szczególnie mocno zwróćmy uwagę, czy nasza bielizna termoaktywna – czyli pierwsza i najważniejsza warstwa – dobrze odprowadza pot. Najlepsza odzież do biegania zimą (warstwa wewnętrzna) po skończonym treningu pozostaje sucha lub tylko lekko wilgotna!

Dodatkowe elementy ważne podczas biegania zimą

Ważnym elementem stroju treningowego są skarpetki do biegania. Te na zimę powinny być długie – sięgające za kostkę, a w wyjątkowo mroźne dni grubsze skarpety np. z dodakiem wełny merynos.

Przed niską temperaturą chronić także musimy głowę, więc tutaj bardzo ważne jest odpowiednie nakrycie głowy.

Buty do biegania zimą muszą mieć bardziej agresywny bieżnik niż te, w których biegamy w innych porach roku. Dzięki temu zwiększamy swoją przyczepność. Jeżeli nie posiadasz takich butów to możesz zaopatrzyć się w nakładki antypoślizgowe, które na pewno wspomogą trening. Pamiętaj także, że przy treningach górskich niezbędne juz będą raczki biegowe.

Dodatkowo, jeśli jesteśmy z drużyny oddychającej przez usta podczas biegania (oddychanie podczas biegania to temat-rzeka), zadbajmy o to, aby do naszych płuc wpadało choć trochę ogrzane powietrze. Pomocna będzie chusta wielofunkcyjna Kalenji, kominiarka albo zwykły szalik.

Jeśli planujesz długie wybieganie to warto zabrać więcej rzeczy i zapakować je do plecaka biegowego.

Przeczytaj także

mężczyzna i kobieta biegnący zimą w czapkach i strojach do biegania

Jak się ubrać na bieganie zimą? Czy zimowy trening jest bezpieczny?

Czy bieganie zimą jest bezpieczne? Jak dobrać strój do biegania w zimę? Czy można biegać po śniegu? Sprawdź jak powinien wyglądać zimowy trening.

Jesienny trening - w czym biegać jesienią?

Jesienny trening - w czym biegać jesienią?

Dlaczego warto biegać jesienią? Jak ubrać się na trening biegowy w niskiej temperaturze? Czy kurtka jest obowiązkowa? Sprawdź w naszym poradniku.

mężczyźni biegnący w kurtkach do biegania

Bieganie w deszczu - o czym pamiętać, jak trenować? [PORADNIK]

Pada deszcz a Ty boisz się przemoczenia i chcesz zrezygnować z treningu? Nie musisz! Sprawdź nasze wskazówki dotyczące tego, jak biegać w deszczu.

kobieta biegnąca w legginsach i staniku sportowym

Jaka bielizna do biegania będzie najlepsza? Jaką wybrać?

Jaka bielizna do biegania będzie najlepsza? Dobrze dobrana zapewnia komfort podczas aktywności fizycznej, "oddycha" i odprowadza wilgoć biegacza.