WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Buty do biegania Kiprun. Sprawdź, które wybrać!

10 luty 2020
#SPRZĘT

Planujesz wybrać się do Decathlon i kupić nowe buty na zbliżający się sezon? Wchodzisz do sklepu lub zaglądasz na stronę internetową decathlon.pl, a tam jeszcze większa oferta, w porównaniu z tym co widziałeś jesienią? Mnóstwo kolorów, kształtów, rodzajów, że aż ciężko się połapać. A przecież chciałbyś tylko dobre buty do biegania. Poniżej znajdziesz potrzebne informacje na temat większości butów z serii Kalenji KIPRUN, które przydadzą Ci się w podjęciu ostatecznej decyzji zakupowej.


Nowością w sklepach stacjonarnych i internetowych są buty KIPRUN KD PLUS. Są to buty, które pojawiły się niecały miesiąc temu w sklepach. Jakbym miała je porównać do któregoś modelu buta Kalenji, to wybrałabym model KALENJI KIPRUN KS LIGHT, mimo że nazwą bardziej nawiązują do KIPRUN KD LIGHT.

Buty do biegania – amortyzacja

Patrząc na tabelę wyżej 3 modele butów posiadają taką samą amortyzację: pierścień K-ring pod piętą oraz piankę Kalensole, które zwiększają komfort i nadają miękkość podczas biegu. Pianka Kalensole odpowiada także za większą dynamikę butów. Dynamikę i szybkość odbicia nadaje także system Up’ bar, który jest wyłącznie w modelach KIPRUN KD LIGHT oraz KIPRUN FAST.

Fot 1. Materiał własny

Kolejna cecha, która łączy buty to system K-only, który znajduje się po wewnętrznej stronie buta, z boku pianki, na wysokości śródstopia. Jest to po prostu twardsza pianka o długości około 2-3 cm, która zapobiega nadmiernemu kierowaniu stopy do środka, czyli pronacji. W bucie KIPRUN KD LIGHT tego systemu nie ma, jednak but jest na tyle twardy i sztywny, że nikomu nie powinna pogłębiać się pronacja.

Buty do biegania – podeszwa

Drop, czyli różnicę wysokości pomiędzy tyłem a przodem buta, znajdziemy w butach Kalenji w wersji 8 i 10 mm. Większa wartość dropu nadaje większą dynamikę, jednak biegając w KIPRUN KD PLUS oraz KD LIGHT nie odczułam żadnej różnicy. Na zdjęciu produktu KIPRUN KD PLUS można zobaczyć, że but ma bardzo szeroką, wręcz wystającą zza buta piankę. Nigdy wcześniej nie biegałam w takich butach i wręcz bałam się, że taka konstrukcja może mi przeszkadzać podczas treningu. Jednak podczas biegania poczułam niezwykłą stabilność oraz miękkość na wysokości pięty. Na treningach na nierównym terenie, moje nogi mają tendencję do przekręcania stopy na bok, za co zawsze winiłam buty, uważając, że mają zbyt wysoką podeszwę. Ten dodatek pianki w okolicach pięty w butach KIPRUN KD PLUS sprawia, że stawiam pewniejsze kroki i z czystym sercem mogę je polecić każdemu kto szuka stabilnych butów.

Fot 2. Materiał własny

Co do samej podeszwy, to w KIPRUN KD i KS LIGHT, po przebiegnięciu około 300-400 km na podeszwie po wewnętrznej stronie pięty, zaczęła ścierać mi się dość mocno pianka, ponieważ czarna antypoślizgowa guma znajduje się w tych butach na śródstopiu i jest mocno okrojona na pięcie. W KIPRUN KD PLUS czarna guma, odpowiadająca za przyczepność jest wyżej umieszczona przez co, podeszwa na pewno zetrze się po dużo dłuższym czasie. W KIPRUN FAST guma okala całą podeszwę, standardowo poza środkiem.

Buty do biegania – komfort

Jestem kobietą, więc dla mnie ważne jest, aby but był miękki. W tabeli posortowałam buty, od najbardziej miękkich, czyli KIPRUN FAST do najmniej miękkich, czyli KIPRUN KD LIGHT. Nie chodzi tu tylko o piankę i sam system amortyzacji, ale także o wnętrze buta. W KIPRUN FAST pianka napchana jest wszędzie- na języku, po wewnętrznej stronie pięty czy wokół kostki. Zwiększa to niestety wagę buta, jednak na wybieganiach takie buty to złoto. Inaczej skonstruowane są buty KIPRUN KS i KD LIGHT, które nie mają prawie wcale pianki.

Fot 3. Materiał własny

Na języku jest sam materiał, a wnętrze buta jest dosyć twarde. Jednak nie oznacza to, że buty są niewygodne! Takie buty bardzo łatwo dopasować do stopy oraz łatwiej dowiązać buta tak, by się nie rozwiązywały sznurówki co 4 km. Butami pośrednim miedzy wymienionymi wcześniej modelami są buty KIPRUN KD PLUS, które pianki wewnątrz mają w sam raz. Świetnym rozwiązaniem w tych butach jest także doszyty język, który nie ma możliwości przesuwać się podczas biegu. Ogólnie buty są bardzo dobrze uszyte, nigdzie nie obcierają i wyglądają zjawiskowo dobrze.

Fot 4. Materiał własny

To jakie buty wybrać?

Tyle informacji i dalej nie wiesz, który buty wybrać? Jeśli szukasz butów na wybiegania, które mają być bardzo wygodne i miękkie, to polecam Ci KIPRUN FAST. Natomiast, jeśli marzą Ci się szybkie buty, jesteś dosyć lekki i potrzebujesz obuwia na szybszy i krótszy trening, to powinieneś wybrać KIPRUN KD LIGHT. Jeżeli szukasz butów bardziej uniwersalnych, w których masz zamiar robić zakresy lub niedzielne wybieganie, to polecam KIPRUN KS LIGHT lub z większą stabilnością KIPRUN KD PLUS.

Aleksandra Kaczmarek Decathlon Franowo
Na Decablogu postaram się poruszyć wszystkie ważne kwestie, z którymi spotyka się początkujący lekkoatleta. Jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chciałbyś wymienić się ze mną biegowym doświadczeniem pisz na adres: aleksandra.kaczmarek@decathlon.com lub odwiedź mnie na Franowie!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na Decablogu postaram się poruszyć wszystkie ważne kwestie, z którymi spotyka się początkujący lekkoatleta. Jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chciałbyś wymienić się ze mną biegowym doświadczeniem pisz na adres: aleksandra.kaczmarek@decathlon.com lub odwiedź mnie na Franowie!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu