WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Czy można biegać codziennie?

16 kwiecień 2020
#PORADY

Czy codzienne bieganie jest zdrowe? Tak, w konkretnych przypadkach. Efekty codziennego biegania widać już po 2 tygodniach. Warto jednak uważać. Codzienne bieganie to najszybszy sposób na szybką redukcję wagi oraz zbudowanie wytrzymałości. Wiele osób chwali sobie trening biegowy każdego dnia. Nie brakuje jednak głosów, że codzienne bieganie jest niezdrowe. Jeśli doprowadzimy do przetrenowania organizmu, a w efekcie do kontuzji i urazów, to rzeczywiście może tak być. Wystarczy jednak biegać świadomie, aby codzienne bieganie było w pełni bezpieczne.


Codzienne bieganie? Tak, ale nie dla każdego

Zaczynasz treningi albo chcesz zwiększyć ich liczbę i zastanawiasz się nad bieganiem każdego dnia? Codzienne treningi biegowe mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jeśli treningi są intensywne, to nie dajemy naszemu organizmowi czasu na pełną regenerację i naturalną eliminację mikrourazów powstałych podczas biegania. Jednak jeśli treningi są lekkie, to nie ma żadnych przeciwwskazań do biegania każdego dnia.

Informacja ta nie dotyczy początkujących biegaczy. Dla nich zalecane jest bieganie maksymalnie cztery razy w tygodniu. Dopiero po przyzwyczajeniu organizmu do regularnego wysiłku można zwiększyć częstotliwość wybiegań.

Fot 1. Materiał własny

Korzyści codziennego biegania

Jeśli biegamy po to, aby spalać kalorie, to wyraźne efekty naszych działań dostrzeżemy pod miesięcy regularnych treningów. W przypadku codziennego biegania może to nastąpić już nawet po dwóch tygodniach. Jednak lekarze i zawodowi biegacze przestrzegają osoby początkujące przed codziennymi treningami. W tym przypadku codziennie bieganie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Każdy, kto dopiero zaczyna biegać, powinien postawić na wolne tempo biegu. Tłuszcz w organizmie spalany jest po 20 minutach od rozpoczęcia treningu. Jakie korzyści oprócz redukcji wagi może dać codzienne bieganie?

 • przyrost masy mięśniowej,
 • przyrost tzw. siły biegowej,
 • wzmocnienie pracy serca,
 • zwiększenie wydolności płuc,
 • usprawnienie pracy mózgu,
 • polepszenie jakości snu,
 • wzmocnienie układu kostnego,
 • obniżenie ciśnienia krwi.

Fot 2. Materiał własny

Zagrożenia wynikające z biegania każdego dnia

Co się może stać, jeśli się biegacz doprowadzi do przetrenowania? Na liście najczęstszych kontuzji biegacza znajdują się:

 • naderwanie mięśnia dwugłowego,
 • kontuzje i bóle kolan,
 • kontuzje i bóle kostek,
 • problemy z pasmem biodrowo-piszczelowym,
 • anemia.

Dlatego zawsze należy dostosować intensywność i częstotliwość treningów do swojej kondycji i samopoczucia. Jeśli w trakcie treningu czujemy, że zaczyna nas boleć kolano lub inna część ciała, natychmiast przerwijmy trening i dajmy sobie kilka dni odpoczynku. Takie problemy to znak, że biegamy za często lub w nieprawidłowy sposób.

Czy warto codziennie biegać?

Wiemy już, że można biegać codziennie. Pozostaje pytanie, czy warto? Niewątpliwie bieganie samo w sobie ma mnóstwo korzyści. Jeśli taki trening wykonywany jest każdego dnia, to mamy zapewniony szybki spadek masy ciała. Jednak codzienne bieganie wiąże się z zagrożeniami.

Każdy biegacz wie, że nawet najmniejsza kontuzja może go wykluczyć ze sportowego życia na minimum kilka tygodni. Można zapobiegać kontuzjom, ale codzienne bieganie znacznie zwiększa ryzyko urazów. Jeśli posiadamy wiedzę, jaka technika biegania jest bezpieczna oraz jak przygotować się do każdego treningu, to warto codziennie biegać. Nie jest to jednak konieczne, aby wyrobić formę. Początkującym biegaczom w zupełności wystarczą cztery treningi w ciągu tygodnia.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu