WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Czy warto biegać? Poznaj 5 powodów, dla których warto zacząć biegać

12 kwiecień 2022
#PORADY

Bieganie to najprostszy sposób za zachowanie bądź polepszenie zdrowia, szczupłej sylwetki i doskonałego samopoczucia. Co do tego chyba nie ma już wątpliwości. Jednak jest to ogromne uproszczenie. Czy warto biegać? Sprawdź, co daje bieganie!

5 powodów, dla których warto zacząć biegać

Zobacz wideo, w którym Ania opowiada o tym, co daje jej bieganie. Jest pasjonatką treningu biegowego pracującą w Decathlon Poznań Franowo. Bardzo dobrze usłyszeć to wszystko od zapalonej biegaczki!

1. Regularne bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na serce. 

Siedzący tryb życia to jeden z powodów powszechnych chorób serca. Do najważniejszych działań profilaktycznych w ich zapobieganiu należy aktywność fizyczna. Wynika to przede wszystkim z obniżenia ciśnienia krwi i tętna spoczynkowego. Bieganie pomaga też zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę czy zapadnięcia na inne powszechne choroby cywilizacyjne.

2. Bieganie redukuje zbędne kilogramy.

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z tym sportem robi to ze względu na chęć schudnięcia. Dzięki odpowiedniemu planowi treningowemu można zgubić zbędne kilogramy bez niezdrowego głodzenia się. Z tej zalety biegania skorzystają również osoby, które obawiają się nadwagi związanej z wiekiem. Wysiłek fizyczny jest niezbędny do utrzymania szczupłej sylwetki, a trudno o prostszy środek niż przyjemna przebieżka.

3. Bieganie wzmacnia mięśnie.

Mimo iż biegacze nie wyglądają jak kulturyści, słyną z niezwykle wytrzymałych i elastycznych mięśni. Bieganie to sport, dzięki któremu pracuje całe ciało. Jednocześnie rozwijają się nogi, pośladki, ramiona czy brzuch. Zapewnia kompleksowy trening, a jedyną inwestycją na start są buty do biegania!

4. Bieganie poprawia wydolność organizmu i kondycję.

Lepsza wydolność to nie tylko lepsza kondycja i wytrzymałość, ale przede wszystkim poprawa funkcjonowania całego układu oddechowego. Ryzyko zachorowania na choroby z nim związane z roku na rok wzrasta przez powszechny smog. Zanieczyszczonego powietrza nie naprawi się w pojedynkę. Jak najbardziej można jednak obniżyć jego niekorzystny wpływ na płuca dzięki bieganiu!

5. Bieganie redukuje stres i zmniejsza ryzyko depresji.

Dla wielu zapracowanych trening to jedyna chwila na odmóżdżenie i zresetowanie się. Odcięcie od problemów i kłopotów to jednak niejedyna zaleta. Bieganie jest sportem polecanym przez psychologów i psychiatrów jako prosty i tani środek profilaktyczny zmniejszający ryzyko depresji. To wynik działania serotoniny, której poziom podczas biegu wyraźnie wzrasta. Podobnie działają też endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu