WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Dynamiczne bieganie? Sprawdź Kalenji Kiprun KD Light!

03 wrzesień 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Niedawno w sprzedaży pojawiły się dwie nowe propozycje butów do biegania po utwardzonej nawierzchni od marki Kalenji. Dzisiaj na warsztat biorę jedną z nich – Kalenji Kiprun KD Light w wersji dla mężczyzn.

Jako zawodnik trenujący codziennie i szukający nieustannie poprawy swoich możliwości i osiągów, oprócz spokojnego biegania w swoim harmonogramie planuję krótsze, szybsze jednostki treningowe. Tam też przesuwają się granice i pojawia się forma na zawody. Do wykonywania takich treningów niezbędne są przede wszystkim buty, które będą wspierać dynamiczne bieganie. W tym też segmencie znajdują się Kalenji Kiprun KD Light.

Fot 1. Adrian Żakowski | W butach poszukuję przede wszystkim dynamikip>

Jak wygląda amortyzacja?

Za amortyzację odpowiada dobrze już znana z poprzednich modeli pianka Kalensole. Co najważniejsze dla biegacza, but ten jest stosunkowo lekki (256 g w rozmiarze 43) i dosyć sztywny. Już od pierwszych biegów czułem, że poziom amortyzacji w KD Light nie jest wysoki i stawia się tutaj zdecydowanie na dynamikę przetaczania stopy.

W odróżnieniu od dotychczasowych butów treningowych Kiprun (z wyjątkiem startowego Ultralight) mamy tutaj obniżony do 8 mm drop. Powoduje to konieczność bardziej naturalnego przetaczania stopy po podłożu, z większym naciskiem na śródstopie. Dla mnie takie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę. Dzięki temu w KD Light biega mi się bardzo swobodnie, krok jest dłuższy, bardziej dynamiczny niż w butach ze standardowym dropem 10 mm. To jeden z niewielu butów, w którym bez problemu mogę zrobić od początku do końca praktycznie każdy trening. Od biegów ciągłych w II zakresie intensywności, przez popularne „tysiące”, zabawy biegowe, a kończąc nawet na jednostkach szybkościowych 20 x 200 m. Jeśli chodzi o dynamikę, to do KD Light nie można mieć żadnych zastrzeżeń.

Fot 2. Jacek Zieliński | Drop obniżony do 8 mm drop. Powoduje to konieczność bardziej naturalnego przetaczania stopy po podłożu, z większym naciskiem na śródstopie

A co z podeszwą?

Zastrzeżenia mam jednak do podeszwy. O ile nowy układ przypominający oponę samochodową i materiały zastosowane na śródstopiu oraz pod piętą mają większą przyczepność niż np. zeszłoroczny model Fast, o tyle nie do końca trafionym pomysłem jest moim zdaniem zastosowanie miękkiej pianki pomiędzy przodem a tyłem podeszwy buta. Stosunkowo szybko się wyciera, lepszym rozwiązaniem byłoby chyba zastosowanie gumy na całej długości podeszwy buta.

Podczas testu dużym plusem okazała się bardzo wygodna, bezszwowa cholewka. Dobrze dopasowała się do mojej stopy. Dobrym rozwiązaniem jest również miękki zapiętek oraz materiał okalający tył stopy. Nie można się przyczepić do poziomu oddychalności cholewki, stoi na satysfakcjonującym poziomie.

Fot 3. Adrian Żakowski | Zastrzeżenia mam do podeszwy

Potrzebujesz wygody? Biegaj szybciej!

W Kiprun KD Light pokonałem już łącznie prawie 400 km. Przy obniżonej wadze buta oraz sztywniejszej piance czy wymuszaniu odbicia bliżej śródstopia, żywotność buta przy zachowaniu tych samych właściwości jest mniejsza, niż w typowych butach treningowych do „klepania” kilometrów. Delikatne zmiany w strukturze widać w moim przypadku na podeszwie, w okolicy śródstopia (wycieranie się podeszwy w tym miejscu świadczy o tym, że buty dobrze spełniają swoje zadanie). W KD Light biegałem również dłuższe jednostki i wybiegania około 15-17 km. Wniosek – im wyższa prędkość, tym wygodniej, na spokojnych, wolnych biegach regeneracyjnych lepiej spisywały się KS Light.

Fot 4. Adrian Żakowski | Dla wielu biegaczy model KD Light może okazać się odpowiednią startówką

W mojej opinii Kalenji Kiprun KD Light sprawdzi się bardzo dobrze u biegaczy poszukujących prędkości na treningach, czy na szybsze jednostki oraz osób, które lubią biegać bardziej ze śródstopia. Ciężsi biegacze, dla których Ultralight jest butem ze zbyt małą amortyzacją, mogą KD Light potraktować jako bardzo dobrą propozycję na but startowy.

Podsumowując – z treningów w KD Light jestem bardzo zadowolony, zdecydowanie spełniły moje oczekiwania. Pragnę dostrzec jeszcze jedną zaletę – buty kosztują zaledwie 279,99 zł, co przy zastosowanych materiałach oraz jakości wykonania jest bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Dane techniczne Kalenji Kiprun KD Light:

Waga w rozmiarze 43: 256 g

Spadek pięta/palce: 8 mm

Przeznaczenie: treningowo-startowe

Nawierzchnia: asfalt

Autor: Adrian Żakowski. Ambitny pasjonat biegania z Poznania, legitymujący się rekordami życiowymi 32:30 na 10 km oraz 1:10:59 w półmaratonie. Na co dzień można mnie spotkać w Decathlon Poznań Franowo. Moje poczynania możesz śledzić na FB: Dogonić czołówkę.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu