mężczyzna i kobieta biegnący w kamizelkach do biegania i butach trailowych

Buty do biegania po górach: jakie trailowe obuwie wybrać?

Buty do biegania po górach powinny być odpowiednio dopasowane. Najlepsze trailowe obuwie do biegania w terenie to takie, które ma dobrą amortyzację.

Biegi górskie to dyscyplina sportowa, która w Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością. Dotyczy to zarówno profesjonalnych biegaczy, jak i amatorów. Przede wszystkim ma na to wpływ wyjątkowe ukształtowanie terenu. W Polsce dostępnych jest wiele obszarów górskich, o zróżnicowanej wysokości. Jednak nieregularna powierzchnia, kamienie czy skały, wymagają zaopatrzenia się w odpowiednie buty do biegania po górach. Profesjonalne obuwie zapewnia bowiem komfort i bezpieczeństwo w tracie treningów na szlaku. Jakie zatem warunki powinny spełniać profesjonalne buty do biegania po górach?

Najlepsze buty do biegania po górach – podstawowe cechy dobrego obuwia

Buty do biegania po górach dedykowane są osobom, które na co dzień trenują w terenie, pokonując dystanse na trasach o zróżnicowanej nawierzchni. Wygodne i stabilne obuwie terenowe nie są zatem opcjonalnym luksusem, ale absolutną koniecznością dla wszystkich biegaczy górskich, niezależnie od długości i intensywności pokonywanych odcinków.  Ponadto jest to typ obuwia, który cechuje się stabilnością i wytrzymałością. Dlatego posiadając odpowiednie parametry, buty trailowe sprawdzą się z powodzeniem również na miękkich drogach pozbawionych asfaltu, a także na trasach nizinnych.

mężczyźni biegnący w butach do biegania po górach

Oprócz stabilności i dobrej przyczepności do podłoża, profesjonalne buty do biegania po górach, powinny się charakteryzować:

odpowiednią budową podeszwy – dostosowaną do typu i długości trasy; 

dobrą wentylacją;

możliwością szybkiego schnięcia – zapewnia  komfort niezależnie od temperatury lub warunków na trasie;

odpowiednio dostosowana wysokość dropu – różnicy pomiędzy wysokością pięty i palców, która ma wpływ na amortyzację kończyn;
zabezpieczenie palców – szczególnie istotne przy poruszaniu się w skałach i na nierównych trasach.

Dobre buty do biegania w górach – jak dobrać model do nawierzchni dla początkujących?

Największą różnicą pomiędzy butami do biegania po górach a modelami standardowymi, jest konstrukcja podeszwy oraz rozbudowany bieżnik. Z tego względu, decydując się na zakup tego typu obuwia, warto dostosować je do rodzaju pokonywanych tras.

Wśród wielu dostępnych modeli znaleźć można m.in.:

Buty do biegania po górach na trasach szosowych – charakteryzują się uzbrojoną strukturą podeszwy. To oznacza, że posiadają rzadko rozmieszczone, głębokie wypustki o miękkiej budowie. Tak zaprojektowana podeszwa jest łatwa w czyszczeniu oraz zapewnia komfort i bezpieczeństwo w tracie biegania po drogach szosowych, nawet w błocie lub śniegu.

Buty do biegania po górach na skalnych szlakach – najczęściej posiadają bieżnik o gęściej usadowionych wypustkach, które są osadzone dość płytko. Natomiast mieszanina materiałów, z jakich są produkowane buty, powinna być bardziej miękka, niż w przypadku modeli standardowych. Daje to efekt, jakby podeszwa dostosowywała się do skał. Ponadto niezwykle istotna jest również osłona na palce w postaci gumowego otoku. Jej zadaniem jest zabezpieczenie stopy przed nadmiernym przemieszczaniem się w bucie. To pozwala na ochronę palców przed obijaniem się o przód buta w trakcie zbiegów.

Uniwersalne buty do biegania po górach – są to obecnie popularne na rynku modele, przeznaczone głównie do biegania po nawierzchniach mieszanych. Ich głównym zadaniem jest dostosowanie parametrów technologicznych buta, zapewniając wydajną przyczepność do skał oraz skuteczne odbicie na ścieżkach szosowych. Dedykowane są biegaczom długodystansowym, którzy pokonują wiele kilometrów w zróżnicowanym terenie górskim. Jednak aby uniwersalne buty do biegania po górach, mogły w pełni sprawować należną im funkcję, należy dostosować wypustki na podeszwie. Powinny cechować się średnią wielkością i znajdować się w regularnej odległości od siebie.

Podeszwa, odpowiedni bieżnik, cholewka, amortyzacja, drop – na co warto zwrócić uwagę?

Na bezpieczeństwo i komfort użytkowania butów do biegania po górach skalistych, ma wpływ bardzo wiele czynników. Treningi w terenie są dużo bardziej wymagające pod względem przygotowań oraz zapewnienia sobie odpowiedniego bezpieczeństwa. Właściwie dostosowana podeszwa i bieżnik z pewnością pomagają sprostać wyzwaniom, jakie stawia nierówne ugruntowanie górskiego terenu.

Jest jednak jeszcze kilka kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie profesjonalnych butów trailowych. Należą do nich m.in.:

Odpowiednie wiązanie – podstawowym zadaniem tego rodzaju obuwia jest przytrzymywanie stopy w odpowiedniej pozycji. Jest to szczególnie ważne np. w trakcie zbiegów. W takiej sytuacji niewystarczająco szczelne wiązanie może spowodować, że palce zaczną uderzać o przednią część buta, obciążając je, a w konsekwencji prowadząc do kontuzji lub uszkodzeń. Ponadto odpowiednie wiązanie daje gwarancję, że stopa nie zaklinuje się w skale, lub nie ugrzęźnie w błocie na leśnej ścieżce. W takich sytuacjach, najlepiej sprawdzi się wiązanie na zaciąganie, które umożliwia sprawne dociągnięcie wiązania w dowolnej chwili, a także szybką zmianę skarpet – niezwykle przydatna cecha w trakcie ultra maratonów.

Język buta – bardzo  funkcjonalnym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnych modelach obuwia sportowego, jest połączenie języka z cholewką. Ten rodzaj technologii nosi nazwę Endofit, a jej prekursorem jest marka Salomon. Połączenie języka z cholewką tworzy w bucie tzw. pół skarpetę. W praktyce jest to okalający stopę rękaw, wszyty w środek buta. Dzięki niemu stopa pozostaje w tej samej pozycji w trakcie zbiegów, nie przesuwając się. Taka konstrukcja umożliwia ochronę palców, które nie uderzają nadmiernie o przód buta.

Drop – stosunek wysokości położenia pięty względem śródstopia w obuwiu. Pełni on funkcję amortyzującą piętę, a także wspomaga biegaczy, którzy jeszcze nie udoskonalili techniki biegu z lądowaniem na śródstopiu. Ponadto odpowiednio dobrany drop, daje podparcie dla pięty, ułatwiając przy tym szybkie przemieszczanie się w terenie. Dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem po górach, rekomenduje się zakup obuwia z dropem od 6 do 12 mm. Natomiast w przypadku doświadczonych biegaczy górskich, którzy opanowali podstawową technikę biegową, zaleca się użytkowanie obuwia z dropem poniżej 5 mm.

Jakie buty na miękkie podłoże?

Szukając odpowiednich butów biegowych, należy pamiętać, że w Polsce obszary te cechują się ogromnym zróżnicowaniem terenu. Nie wszystkie górskie krainy charakteryzują się skalistymi szlakami, prowadzącymi na niebotyczne wysokości. W Bieszczadach i Beskidzie Śląskim dominującą partią ukształtowania terenu są liczne ścieżki leśne i drogi szutrowe. Wówczas warto zaopatrzyć się w buty do biegania po górach na miękkim podłożu. W procesie wyboru odpowiedniego obuwia, dostosowanego do tego typu warunków, ogromną rolę odgrywa bieżnik.

kobieta i mężczyzna biegnący w kamizelkach do biegania

Bieżnik w butach do biegania po górach czy lesie na miękkim podłożu posiada rzadko rozmieszczone, wysokie klocki, mierzące około 6-8 mm. Przybierają one różne formy, np. trójkątów czy logotypu danego producenta. Umożliwia to bieg na miękkim podłożu, bez nadmiernego zapadania się, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, np. w trakcie zimy. Luźne rozmieszczenie klocków sprawia, że buty nie nabierają obciążenia przez gromadzące się błoto w bieżniku. Pozwala to biegaczowi na zachowanie lekkości i płynności kroku podczas treningu, nie spowalniając go swoim ciężarem.

Ponadto miękka podeszwa i stabilna konstrukcja obuwia, gwarantuje stopom odpowiednią elastyczność. Dzięki temu użytkownik bez problemu może wybić się w tracie biegu, nawet na grząskim czy miękkim podłożu.

Odpowiedni dobór obuwia do twardego podłoża

Twardym podłożem często określana jest trasa, posiadająca w swojej strukturze dużą liczbę kamieni, skał, czy korzeni drzew. Jest to ona jeszcze bardziej wymagająca pod względem przygotowania i posiadania właściwego obuwia. Kontakt stopy z litym kamieniem w trakcie biegania może skutkować poważną kontuzją. Przykładowym obszarem na terenie Polski, na którym dominuje twarde ukształtowanie terenu górskiego, są przede wszystkim Tatry i Sudety.

Planując trening w górach skalistych, warto wybrać obuwie, które posiada na podeszwie klocki o dużej średnicy. Najczęściej wypustki są bardzo gęsto rozmieszczone, zapewniając duże tarcie pomiędzy skałami a stopą biegacza. Tak skonstruowany bieżnik zapewnia bezpieczeństwo, utrzymując właściwą stabilizację.

Warto również zdecydować się na dobre buty do biegania po górach, które wykazują dużą odporność na ścieranie. Jest to niezwykle istotna cecha, zwłaszcza w trakcie kontaktu ze skałami. Aby osiągnąć taki efekt, należy wybierać obuwie produkowane z najlepszej mieszanki gum, które będą zwiększać przyczepność nóg do kamieni.

Zobacz także

kobieta z plecakiem w legginsach biega w górach

Bieganie po górach – jak zacząć trenować do biegów górskich?

Chcesz spróbować biegania w górach? Sprawdź porady dotyczące tego, jak zacząć biegać po górach, jak przygotować się do pierwszego biegu górskiego.

kobieta w stroju sportowym uprawia jogging

Jakie buty do biegania po lesie? Wszystko o butach do lasu | Decablog

Wybierz swoje buty do biegania w terenie i ciesz się radością z biegania w lesie. Wejdź i poznaj nasze TOPowe propozycje na Decablog!

mężczyźni i kobieta biegną po ulicy w butach i strojach do biegania

Co daje bieganie ? Jakie są korzyści dla zdrowia?

Co daje bieganie? Regularny trening pozwala spalać kalorie, obniża stres, polepsza samopoczucie. Bieganie i sport to zdrowie. Tłumaczymy dlaczego.