WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

MT Cushion Evadict - test butów terenowych dla biegaczy!

11 wrzesień 2020
#SPRZĘT

Marka Evadict przygotowała dla biegaczy nowy, dostosowany do ich potrzeb model butów trailowych. Tym razem to MT Cushion, czyli model komfortowy i pozwalający na dynamiczny bieg. Przeprowadziliśmy test butów do biegania i sprawdziliśmy, czy odpowiedzią na pytania “jakie buty trailowe” jest MT Cushion! 


MT Cushion Evadict – nowe buty terenowe dla biegaczy!

Jakiś czas temu marka Evadict uraczyła swoich odbiorców minimalistycznym modelem Race Ultra, który znalazł swoje grono zwolenników, ale niektórym nie przypadł do gustu ze względu na swoją dynamiczną i niemal pozbawioną amortyzacji konstrukcję. By zadowolić tych biegaczy, którzy sięgają po modele zapewniające większy komfort biegania, marka postanowiła zaoferować zupełnie nowy model butów do biegania w terenie MT Cushion Evadict. Czy „poduszkowiec” od Evadict sprawdza się w warunkach terenowych? Pora to sprawdzić.

Test butów do biegania MT Cushion Evadict dla biegaczy trailowych

Pierwszym co rzuca się w oczy jest konstrukcja buta. Nieco oversize’owy design przywodzi na myśl buty marki Hoka i nie bez powodu. Model MT Cushion również oferuję sporą amortyzację, którą zapewnia pianka Kalensole zastosowana pod całym butem. Paleta kolorystyczna jest raczej oszczędna, co jednak wpisuje się w obecne trendy projektowania butów trailowych. W moim odczuciu but wygląda dobrze, a nawet bardzo dobrze w porównaniu z niektórymi „przekombinowanymi” modelami. Świetnie wkomponowane elementy odblaskowe dopełniają całości.

Pierwsze wrażenie po założeniu buta może być nieco dziwne dla tych biegaczy, którzy do tej pory biegali w butach z mniejszą amortyzacją. Wrażenie stąpania niemalże po poduszkach mija jednak dość szybko i przyzwyczajamy się, że miękkość pod stopami jest tak naprawdę naszym sprzymierzeńcem. Pomimo sporej amortyzacji but nie pozwala zapomnieć o podłożu, co jest pewnym ewenementem, ponieważ zazwyczaj częściowe odcięcie biegacza od podłoża jest niejako wpisane w charakterystykę butów z porównywalną amortyzacją. Tutaj jednak nie ma mowy o stawianiu stopy „na czuja”. Każdy kamień, gałązka, czy nierówność są dobrze wyczuwalne, ale dzięki zastosowanej piance nie skutkują nadmiernym dyskomfortem, zwłaszcza podczas długich biegów.

Czy buty trailowe MT Cushion mają dobrą przyczepność?

Przyczepność w biegach górskich to podstawa. Marka Evadict w modelu MT Cushion zastosowała  szerokie kołki o długości 5 mm, dzięki którym przyczepność buta do podłoża jest bardzo dobra. Osobiście przetestowałem buty na niemalże każdej nawierzchni spotykanej podczas biegów trailowych (z uwagi na porę roku, nie udało mi się znaleźć śniegu i lodu) i pomimo moich usilnych starań, but zachował przyczepność na każdej z nich.

Głęboki suchy piasek, błoto, gałęzie, liście, mokry piaszczysty grunt, ubite ścieżki, a nawet żwirowe i kamieniste dukty leśne nie stanowiły absolutnie żadnego problemu. Z takimi przeszkodami, model MT Cushion radzi sobie wzorcowo. Spokojnie można brać go na starty w biegach ekstremalnych.

Buty biegowe trailowe – na co należy zwrócić uwagę przy MT Cushion?

Niemniej jednak pewnym mankamentem może okazać się konstrukcja cholewki. Przeglądając opinie na temat tego modelu, natrafiłem na informacje jakoby wewnętrzna część cholewki uciskała na stopę w rezultacie powodują spory dyskomfort. Osobiście, również doświadczyłem tego uczucia, jednak okazało się, że odrobinę lżejsze dowiązanie sznurowadeł zupełnie zniwelowało wspomniany efekt. Przed zakupem warto sprawdzić czy aby nasza stopa nie będzie należała do grupy tych, które nie tolerują tejże cholewki, by potem podczas biegu nie musieć się zmagać z bolesnym uciskiem.

Kolejnym elementem konstrukcyjnym, który znajdzie swoich zwolenników, jak i przeciwników jest drop. W modelu MT Cushion wynosi on zaledwie 4 mm i po raz kolejny pokazuje, że marka podchodzi do kwestii techniczności swoich produktów bardzo poważnie. Dynamiczny drop może okazać się dla niektórych pewnym wyzwaniem, jednak w połączeniu z sporą amortyzacją daje on naprawdę ciekawe efekty. Pod żadnym pozorem nie jest to tak dynamiczny but jak wspomniany Race Ultra, ale dzięki obniżonemu dropowi potrafi pokazać niezły pazur i na stopach wprawionego biegacza będzie stanowił naprawdę potężną broń.

Jakie buty trailowe – czy model MT Cushion jest dobrym wyborem?

Nowy model butów Evadict zasługuje na uwagę również dlatego, że może stanowić nie tylko świetną opcję dla osób szukających solidnego wsparcia w postaci mocnej amortyzacji, ale również dla tych, którzy z każdym biegiem walczą o wyniki i chcą sukcesywnie zwiększać tempo biegu, ponieważ obniżony drop pozwala na naprawdę dynamiczne bieganie. 

Agresywny bieżnik potrafi solidnie wgryźć się w podłoże, a porządne trzymanie nie pozwala stopie na niekontrolowane ruchy w lewo i prawo. Gdyby opisać model MT Cushion jednym słowem to zdecydowanie byłoby to słowo „komfort”. Ale gdyby pokusić się o rozwinięcie tego opisu to akompaniować mu powinno słowo „dynamika”, ponieważ nie jest to w najmniejszym stopniu but toporny. Choć na pierwszy rzut oka, może wydawać się, że jest to typowa „cegła” to nic bardziej mylnego. But nie tylko ma obniżony drop i dynamiczną konstrukcję, ale do tego jest zdecydowanie lżejszy od lwiej części popularnych modeli, ważąc jedynie 280 gram w rozmiarze 42.

Czy można polecić MT Cushion jako dobre buty terenowe do biegania? Tak!

Patrząc na ostatnie poczynania marki Evadict jestem ciekaw, jakim kolejnym butem postanowi nas uraczyć. Ostatnie dwa modele, choć zupełnie od siebie inne, oferują w stu procentach techniczne podejście do tematu dostarczając rozwiązania oczekiwane przez daną grupę docelową. 

Przed moją parą MT Cushion ostateczny test w postaci górskiego biegu ultra, o który jestem jednak zupełnie spokojny pod względem obuwia, ponieważ to jak buty zachowywały się przez ostatnie kilkaset kilometrów nie pozostawia złudzeń, że jest to póki co najbardziej dopracowany, techniczny, a przede wszystkim wygodny model butów ze stajni Evadict!

Marcin Rakowski Decathlon Rybnik
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Rybnik – chętnie doradzę Wam w kwestii sprzętu biegowego, a także przekażę wskazówki treningowe w kwestii biegów terenowych. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: marcin.rakowski@decathlon.com. Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Rybnik – chętnie doradzę Wam w kwestii sprzętu biegowego, a także przekażę wskazówki treningowe w kwestii biegów terenowych. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: marcin.rakowski@decathlon.com. Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, DIETETYKA

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?
BIEGANIE

Slow jogging - na czym polega ta technika i jakie daje efekty?

Slow jogging - na czym polega ta technika i jakie daje efekty?
BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu