WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Szukasz startówek? Zobacz recenzję Kalenji Kiprun Fast!

18 marzec 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Biegowe rekordy życiowe wymagają ciężkich treningów, zarówno tych dłuższych jak i tych intensywniejszych. Temat obuwia do biegania i jego doboru jest tym z kategorii “temat rzeka”.

Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Wam o butach Kalenji Kiprun Fast odpowiednich do biegania po utwardzonej nawierzchni. Na potrzeby tego testu pokonałem w nich około 800 km.

Zobacz wideo, w którym Adrian opowiada o teście butów Kalenji Kiprun Fast:

Jestem wymagającym biegaczem, gdyż pasjonując się bieganiem od nieco ponad pięciu lat trenuję praktycznie codziennie bez względu na panujące warunki. Mogę z dumą pochwalić się rekordem życiowym na dystansie dziesięciu kilometrów: 32 minuty i 33 sekundy.  

Fot 1. Materiał własny | Kalenji Kiprun Fast jest bardzo lekki

Za amortyzację w Kalenji Kiprun Fast odpowiada pianka Kalensole. Do amortyzacji i wygody przy kontakcie z podłożem nie mam większych zastrzeżeń. Zwrócić uwagę można na sporą sprężystość pianki pod piętą, co dla osób biegających bardzo mocno “z pięty” niekoniecznie musi być zaletą. But waży w rozmiarze 43 280 gramów.

Gdzie biegać w Kalenji Kiprun Fast?

Dużym plusem jest przyczepna podeszwa, która w moim przypadku sprawdza się zarówno na terenie asfaltowym, nawierzchni tartanowej  jak i ubitej ścieżce leśnej.

Szczególną cechą tego modelu jest system Up Bar, który wspiera dynamiczne wybicie ze śródstopia przy szybszym biegu. Zdecydowanie wygodniej biegało mi się na wyższych prędkościach niż przy wolnym, spokojnym biegu. Wynika to zapewne również ze specyfiki mojego kroku biegowego.

Dodatkowo, w edycji 2019 poprawiono cholewkę, która jest trwalsza od zeszłorocznej edycji buta Kalenji Kiprun Fast.

Fot 2. Materiał własny | Oddychalność buta Kalenji Kiprun Fast zapewnia komfort nawet na najbardziej wymagającym treningu!

W moim przypadku Kalenji Kiprun Fast zdecydowanie lepiej sprawdza się na mocniejszych treningach, gdzie oczekuje od buta dynamiki. Biegam w nich przede wszystkim zabawy biegowe oraz szybsze biegi ciągłe. Oddychalność tego buta zapewnia komfort nawet na treningach o najwyższej intensywności.

Kiprun Fast zdecydowanie bardziej do gustu przypadnie osobom z nieprzesadnie szeroką stopą. But jest stosunkowo wąski w najwęższym miejscu i warto przymierzyć, i sprawdzić jak to wygląda w przypadku naszej stopy. Sam osobiście nie zaobserwowałem problemów z tym związanych.  

But sprawdzi się dobrze jako treningowy, przeznaczony na szybsze, bardziej dynamiczne jednostki. Posłuży również w przypadku startu w półmaratonie lub maratonie. Będzie również rozsądną opcją dla cięższych biegaczy i potrzebujących amortyzacji jako obuwie startowe na 5km i 10km.  

Podsumowanie Kalenji Kiprun Fast

Wymienione cechy w recenzowanym obuwiu możemy nabyć za 249.99 zł. W zamian za oferowane korzyści jest to bardzo niewiele, ciężko znaleźć na biegowym rynku but o podobnej specyfikacji za tak małe pieniądze. Jest to niewątpliwie zaleta Kalenji Kiprun Fast.

Kilka słów podsumowania ode mnie:

Zalety:

+ dobra amortyzacja,

+ wsparcie dynamiki wybicia,

+ przyczepność,

+ dobry stosunek cena/jakość,

Wady:

  • stosunkowo wąski but,
  • miękko pod piętą.

Dane techniczne:

Waga: 280g w rozmiarze 43 męski,

Spadek pięta/palce: 10mm,

Przeznaczenie: treningowe/startowe,

Systemy: KOnly, K-Ring, Up-Bar,

Dostępne rozmiary: 36-42 damski, 39 do 47 męski,

Cena: 249.99 zł.

Autor: Adrian Żakowski

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu