WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Maska antysmogowa z dobrym filtrem. Która chroni najlepiej przed zanieczyszczeniami?

07 listopad 2019
#PORADY
#SPRZĘT

W ofercie Decathlon posiadamy dwa modele masek antysmogowych. Model Sport 500 oraz Sport 700. Każdy z nich składa się z maski z dwoma filtrami, w tym jednym zapasowym. Zatem jaką maskę wybrać, aby zabezpieczyć się przed smogiem, pyłem PM2,5 i PM10 czy innymi zanieczyszczaniami (nawet wirusami) w trakcie aktywności fizycznej? Sprawdźmy!

Maska antysmogowa i antyalergiczna SPORT 700

Materiałem głównym jest neopren, który w swojej budowie posiada malutkie pęcherzyki powietrza. Odpowiadają one za lekkość i elastyczność maski. Materiał ten pomaga w lepszym dopasowaniu do twarzy, co jest istotnym parametrem przy zakupie maski antysmogowej. Jeśli mamy wrażliwą skórę twarzy, maska neoprenowa będzie dla nas idealnym wyborem. Materiał ten nie podrażnia skóry. Najważniejszą cechą neoprenu są jego właściwości izolacyjne, które zatrzymują temperaturę wewnątrz. Jest to szczególnie wykorzystywane przy produkcji pianek do pływania.

Niestety wpływa to na słabe odprowadzanie potu. Podczas biegania, dwutlenek węgla z parą wodną i potem jest usuwany za pomocą dwóch zaworków. Dodatkowo, w masce znajdują się małe otworki wentylacyjne. Jednak przepływ powietrza jest na tyle niski, że przy większym wysiłku fizycznym możemy poczuć dyskomfort (w postaci ciepła oraz mokrej części twarzy). Dla rowerzystów, którzy przemieszczają się po mieście lub wychodzą na lekką przejażdżkę, maska jest doskonałym rozwiązaniem na zimowe chłodne dni. Będzie chronić nie tylko przed zanieczyszczeniami powietrza, ale i przed mroźnym wiatrem i niską temperaturą.

Wybierając maskę o bardziej przewiewnym materiale, musimy mieć świadomość, że jej ochrona przed zanieczyszczeniami jest mniejsza. Dlatego zanim kupimy maskę, należy się zastanowić dokładnie, do jakiego typu wysiłku fizycznego będzie nam potrzebna.

Za jeszcze lepsze dopasowanie maski odpowiada rzep z odblaskiem, który znajduje się z tyłu głowy. Należy go zaczepić tak, aby maksymalnie docisnąć ją do głowy. Za stabilność i mocowanie odpowiadają wycięte otwory na uszy, tak aby podczas aktywności fizycznej, maska opierała się właśnie na nich. W wewnętrznej części maski na wysokości nosa, znajduje się bardzo miękka gąbeczka, która dopasowuje się do kształtu naszej twarzy, zapobiegając przy tym otarciom i wgnieceniom. Maski na twarzy nie czuć praktycznie. Jest lekka, nigdzie nie ociera, a jedyną oznaką, że mamy ją na sobie, jest trudniejsze oddychanie.

Maska istnieje w dwóch rozmiarach M i L. Na stronie www.decathlon.pl, producent dokładnie podaje wymiary i wagę każdego z rozmiarów. Ja natomiast odniosę się do rozmiaru M, ponieważ taki miałam okazję testować. Zdecydowanie maska ta, ze względu na swoją wielkość, nie nada się dla dzieci i drobnych osób poniżej 60 kg. Nie będzie ona przylegać na wysokości brody, powodując tym samym dostawanie się nieprzefiltrowanego powietrza do płuc.

Maska posiada podstawowe certyfikaty, które pozwalają na korzystanie z niej, jako ochrony przed zanieczyszczaniami: EN149:2001+A1:2009 w klasie FFP1 NR oraz znak CE. Jest to oczywiście niższa skuteczność filtracji niż w przypadku maski w klasie FFP2, FFP3 czy N99 czy HEPA.

Fot 1. Broyx

Maska antysmogowa i antyalergiczna SPORT 500

W opisie tej maski skupię się głównie na różnicach. W odróżnieniu do maski Sport 700, zbudowana jest z ażurowej włókniny poliestrowej, która jest dużo bardziej oddychającym materiałem w porównaniu do neoprenu. Podczas moich testów, dużo lepiej wypadła maska Sport 500 pod względem usuwania ciepła spod maski. Dyskomfort był dużo mniejszy, a łatwość w oddychaniu pozwoliła mi na zwiększenie prędkości. Jednak w zimniejsze dni, maska ta mniej ochroni naszą twarz przed chłodnym wiatrem np. podczas jazdy na rowerze, w porównaniu z maską Sport 700.

Fot 2. Broyx

W tym modelu brak jest otworów na uszy, przez co stabilizacja maski na twarzy jest gorsza. Materiał, z którego jest wykonana ma też gorszą elastyczność niż maska neoprenowa, co wpływa na jej dopasowanie do twarzy. Mimo umieszczenia przez producenta w jej wewnętrznej części, na wysokości nosa, miękkiej gąbeczki – gdy zacisnęłam zbyt mocno maskę, poczułam dyskomfort (w postaci uciskania na wysokości szczytu nosa). W masce neoprenowej nie było tego problemu. Maska powinna oczywiście przylegać do twarzy bezboleśnie.

A na sam koniec – po aktywności fizycznej nie musimy się martwić o problem zbyt długiego schnięcia masek, ponieważ poliester podobnie jak neopren należą do szybkoschnących materiałów.

Filtry Broyx do masek SPORT 500 i SPORT 700

Filtry pasują do każdej z masek firmy Broyx. 4-warstowy filtr starczy na około 20 godzin użytkowania. Warstwy w filtrze chronią przed pyłami zawieszonymi w atmosferze tj.: PM10 i PM2,5, PM1, PM0,2 oraz zanieczyszczeniami, np. spalinami. Dla alergików dobrą informacją jest to, że filtr przeciwpyłowy nie przepuszcza też pyłków, grzybów oraz roztoczy. Warstwa z węglem aktywnym zapobiega dostawaniu się brzydkich zapachów do maski. Filtry oraz zawory są wymienne i sprzedawane w sklepach stacjonarnie lub online. Są tanie, dzięki czemu oprócz zdrowia i wnikania szkodliwych substancji do naszych dróg oddechowych, zachowamy więcej pieniędzy w kieszeni.

Fot 3. Broyx

Na co zwrócić uwagę przed zakupem maski antysmogowej i antyalergicznej?

Aleksandra Kaczmarek Decathlon Franowo
Na Decablogu postaram się poruszyć wszystkie ważne kwestie, z którymi spotyka się początkujący lekkoatleta. Jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chciałbyś wymienić się ze mną biegowym doświadczeniem pisz na adres: aleksandra.kaczmarek@decathlon.com lub odwiedź mnie na Franowie!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na Decablogu postaram się poruszyć wszystkie ważne kwestie, z którymi spotyka się początkujący lekkoatleta. Jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chciałbyś wymienić się ze mną biegowym doświadczeniem pisz na adres: aleksandra.kaczmarek@decathlon.com lub odwiedź mnie na Franowie!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu