WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Test masek antysmogowych Broyx Sport 500 i Sport 700

07 listopad 2019
#PORADY
#SPRZĘT

W ofercie Decathlon posiadamy dwa modele masek antysmogowych. Model Sport 500 oraz Sport 700. Każdy z nich składa się z maski z dwoma filtrami, w tym jednym zapasowym. Zatem jaką maskę wybrać, aby zabezpieczyć się przed smogiem i zanieczyszczaniami w trakcie aktywności fizycznej i nie tylko?


Maska antysmogowa i antyalergiczna SPORT 700

Materiałem głównym jest neopren, który w swojej budowie posiada malutkie pęcherzyki powietrza, które odpowiadają za lekkość i elastyczność maski. Materiał ten pomaga w lepszym dopasowaniu do twarzy, co jest istotnym parametrem przy zakupie maski antysmogowej. Jeśli mamy wrażliwą skórę twarzy, maska neoprenowa będzie dla nas idealnym wyborem. Materiał ten nie podrażnia skóry. Najważniejszą cechą neoprenu są jego właściwości izolacyjne, które zatrzymują temperaturę wewnątrz, co jest szczególnie wykorzystywane przy produkcji pianek do pływania. Niestety wpływa to na słabe odprowadzanie potu. Podczas biegania, dwutlenek węgla z parą wodną i potem jest usuwany za pomocą dwóch zaworków w masce. Dodatkowo, w masce znajdują się małe otworki wentylacyjne, jednak przewiewność jest na tyle niska, że przy większym wysiłku fizycznym możemy poczuć dyskomfort w postaci ciepła oraz mokrej części twarzy. Dla rowerzystów, którzy przemieszczają się po mieście lub wychodzą na lekką przejażdżkę, maska jest doskonałym rozwiązaniem na zimowe chłodne dni, ponieważ będzie chronić przed mroźnym wiatrem i niską temperaturą.

Fot 1. Broyx

Wybierając maskę o bardziej przewiewnym materiale, musimy mieć świadomość, że jej ochrona przed zanieczyszczeniami jest mniejsza. Dlatego zanim kupimy maskę, należy się zastanowić dokładnie, do jakiego typu wysiłku fizycznego maska będzie nam potrzebna.

Za jeszcze lepsze dopasowanie maski odpowiada rzep z odblaskiem, który znajduje się z tyłu głowy. Należy go zaczepić tak, aby maksymalnie docisnąć maskę do głowy. Za stabilność odpowiadają wycięte otwory na uszy, tak aby podczas aktywności fizycznej maska opierała się nam na uszach. W wewnętrznej części maski na wysokości nosa, znajduje się bardzo miękka gąbeczka, która dopasowuje się do kształtu naszej twarzy, zapobiegając przy tym otarciom i wgnieceniom. Maski na twarzy nie czuć praktycznie. Jest lekka, nigdzie nie ociera, a jedyną oznaką, że mamy na sobie maskę, jest trudniejsze oddychanie.

Maska istnieje w dwóch rozmiarach M i L. Na stronie www.decathlon.pl, producent dokładnie podaje wymiary i wagę każdego z rozmiarów. Ja natomiast odniosę się do rozmiaru M, ponieważ taki miałam okazję testować. Zdecydowanie maska ze względu na swoją wielkość nie nada się dla dzieci i drobnych osób poniżej 60kg, ponieważ nie będzie ona przylegać na wysokości brody, powodując tym samym dostawanie się nieprzefiltrowanego powietrza do płuc.

Fot 2. Broyx

Maska posiada podstawowe certyfikaty, które pozwalają na korzystanie z niej jako ochrony przed zanieczyszczaniami: EN149:2001+A1:2009 w klasie FFP1 NR oraz znak CE.

Maska antysmogowa i antyalergiczna SPORT 500

W opisie tej maski skupię się głównie na różnicach. W odróżnieniu do maski Sport 700, maska ta jest zbudowana z ażurowej włókniny poliestrowej, która jest dużo bardziej oddychającym materiałem w porównaniu do neoprenu. Podczas moich testów, dużo lepiej wypadła maska Sport 500 pod względem usuwania ciepła spod maski. Dyskomfort był dużo mniejszy, a łatwość w oddychaniu pozwoliła mi na zwiększenie prędkości. Jednak w zimniejsze dni maska ta mniej ochroni naszą twarz przed chłodnym wiatrem np. podczas jazdy na rowerze w porównaniu z maską Sport 700.

W tym modelu brak jest otworów na uszy, przez co stabilizacja maski na twarzy jest gorsza. Materiał, z którego jest wykonana maska ma gorszą elastyczność niż maska neoprenowa, co wpływa na dopasowanie maski do twarzy. Mimo umieszczenia przez producenta w wewnętrznej części maski na wysokości nosa miękkiej gąbeczki, gdy zacisnęłam zbyt mocno maskę poczułam dyskomfort w postaci uciskania na wysokości szczytu nosa. W masce neoprenowej nie było tego problemu.

Fot 3. Broyx

I na sam koniec po aktywności fizycznej nie musimy się martwić o problem zbyt długiego schnięcia masek, ponieważ poliester podobnie jak neopren należą do szybkoschnących materiałów.

Filtry Broyx do masek SPORT 500 i SPORT 700

Filtry pasują do każdej z masek firmy Broyx. 4-warstowy filtr, starczy na około 20 godzin użytkowania. Warstwy w filtrze chronią przed pyłami zawieszonymi w atmosferze tj.: PM 10, PM 2,5, PM 1, PM 0,2 oraz zanieczyszczeniami np. spalinowymi. Dla alergików dobrą informacją jest to, że filtr nie przepuszcza pyłków, grzybów i pleśni oraz roztocz. Warstwa z węglem aktywnym zapobiega dostawaniu się brzydkich zapachów do maski. Filtry oraz zaworki są wymienne i sprzedawane w sklepach stacjonarnie lub online. Są tanie, dzięki czemu oprócz zdrowia zachowamy więcej pieniędzy w kieszeni.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem maski antysmogowej i antyalergicznej?

Aleksandra Kaczmarek Decathlon Franowo
Na Decablogu postaram się poruszyć wszystkie ważne kwestie, z którymi spotyka się początkujący lekkoatleta. Jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chciałbyś wymienić się ze mną biegowym doświadczeniem pisz na adres: aleksandra.kaczmarek@decathlon.com lub odwiedź mnie na Franowie!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na Decablogu postaram się poruszyć wszystkie ważne kwestie, z którymi spotyka się początkujący lekkoatleta. Jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chciałbyś wymienić się ze mną biegowym doświadczeniem pisz na adres: aleksandra.kaczmarek@decathlon.com lub odwiedź mnie na Franowie!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu