WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

TOP 8 sposobów, by odbyć jesienny trening biegowy

20 listopad 2019

Liście z drzew opadły, pozostawiając gołe gałęzie i smutny krajobraz za oknem. Po przestawieniu czasu dzień zaczyna się bardzo wcześnie, a zmierzch zapada już o godzinie 16. Za oknem jest szaro, pochmurnie i prawie nikt z nas, wracając do domu po pracy czy uczelni, nie ma ochoty, aby się zmotywować i wyjść na trening. Późną jesienią, kiedy żegnamy złotą polską jesień, często doświadczamy depresyjnego nastroju i braku chęci do robienia czegokolwiek.


Dodatkowo zwykle koniec października i początek listopada to tygodnie zaraz po długim roztrenowaniu, a więc nasza forma biegowa jest zazwyczaj poniżej naszych oczekiwań. Na trening nie chce się nam wychodzić, bo za zimno, bo za ciemno, bo jesteśmy za słabi. Jak zatem znaleźć w sobie motywację, aby nie stracić tak ważnego okresu przygotowawczego i regularnie trenować?

Fot 1. Materiał własny | Co zrobić, by regularnie biegać jesienią?

Każdy z nas ma w życiu obowiązki, których – jakkolwiekby się chciało – nie da się ominąć. Jedni do późnego popołudnia siedzą na uczelni, a inni w pracy. Do tego jeszcze trzeba zrobić zakupy na obiad, nie wspominając o jego gotowaniu. Trening biegowy zazwyczaj robimy jako ostatni, aby w spokoju i bez stresu oddać się przyjemności i dać się ponieść prędkości. Jednak czasami zmęczenie, pogoda i ciemność za oknem sprawiają, że nie mamy motywacji, aby wyjść jeszcze na bieganie.

Sama przeszłam przez taki okres, dlatego podzielę się z Wami moimi 8 sposobami na wyjście na trening.

1. Jeśli to możliwe, wychodzę na trening z samego rana przed pracą lub uczelnią.

Dzień zaczyna się bardzo wcześnie, więc nie muszę się martwić, że będę biegać po ciemku. Generalnie staram się unikać ciemności. Często zimowym porankom sprzyja piękna, bezchmurna pogoda ze słoneczkiem, które pobudza nas do działania. Wychodząc rano na trening, przez całą resztę dnia nie musimy myśleć o tym, jak bardzo nam się nie chce biegać, co wpływa na nasze lepsze samopoczucie.

Fot 2. Materiał własny | Trening z samego rana wpływa na lepsze samopoczucie!

2. Kupiłam sobie czołówkę do biegania.

Dzięki takiemu zakupowi, wychodząc wieczorem, widzę, co mam pod nogami, oraz czuję się bezpieczniejsza na drogach lub w parku. W końcu przestałam wmawiać sobie przed treningiem, że jest ciemno i boję się biegać. Z czołówek Kalenji mogę polecić model ONNIGHT 250, który daje mocne światło i jest ładowany kablem USB, co jest niezwykle wygodne. Jeśli ktoś z Was nie lubi mieć lampki na czole, dobrą alternatywą jest model RUN LIGHT 250 KALENJI. Jest to lampka na szelkach, którą zakładamy na klatkę piersiową. Ten model dodatkowo ma z tyłu czerwone, migające światełko, więc oprócz oświetlania drogi sprawia, że jesteśmy bardziej widoczni w trakcie biegania.

3. Staram się wychodzić na trening zaraz po uczelni lub pracy.

Jeśli nie mogę wyjść na trening z samego rana, to organizuję sobie dzień tak, aby zrobić go od razu przed powrotem do domu. Robię to, bo wiem, że gdy wrócę nawet na chwilkę, to nieczyste siły kanapy, gorącej herbaty i telewizora zmuszą mnie do pozostania w domu, a wtedy już nie wyjdę biegać i będę mieć wyrzuty sumienia do następnego dnia.

4. Gdy jest naprawdę zła pogoda, idę zrobić wybieganie na bieżni elektrycznej na siłowni.

Czasami jest tak wielki mróz lub mocny wiatr, że szkoda męczyć się w takich warunkach i lepiej się ponudzić, biegając w miejscu na bieżni, w klimatyzowanej sali.

5. Często chodzę na spotkania biegowe organizowane przez różnych biegaczy.

W każdym mieście istnieją grupy biegowe, które spotykają się regularnie parę razy w tygodniu i wychodzą na wybiegania. Kiedy nie chcę biegać sama, to dołączam do takiej grupy i trening sam się robi. Tutaj, w Poznaniu, działają np. Turbo Gazele czy Hernik Team. Nie wspominam nawet o moich znajomych z treningów, na których zawsze mogę liczyć podczas długich rozbiegań.

Fot 3. Materiał własny | W grupie raźniej!

6. Mocniejsze akcenty biegowe robię podczas bezpłatnych zawodów dla biegaczy.

Często w większych miastach organizowane są bezpłatne zawody z pomiarem czasu, w których może wziąć udział każdy biegacz. Poziom jest różny, podobnie jak liczba ludzi biorących udział w takich biegach. Jednak kiedy chcę pobiegać jakiś szybszy zakres, zawsze podczas takich zawodów znajdę biegacza, który biega w moim tempie. Kiedy kończę swój trening, po prostu zbiegam z trasy lub truchtam do linii mety. W Poznaniu dla przykładu wymienię biegi: Decathlon Cytadela by Night lub Park Run.

7. Zainwestowałam w ciepłe i oddychające ubrania do biegania.

W kolekcji zimowej Kalenji znajdziecie ubrania uszyte z materiałów, które mają za zadanie trzymać ciepło i chronić nas przed wiatrem oraz mrozem, co wpływa pozytywnie na nasz komfort termiczny podczas treningu. Więcej szczegółów znajdziecie w moim następnym artykule na temat zimowej kolekcji Kalenji do biegania.

Fot 4. Materiał własny | Należy pamiętać, by na jesienne bieganie ubrać się odpowiednio do pogody

8. Sumiennie prowadzę dzienniczek treningowy.

Pozwala mi to na dokładne monitorowanie treningów, określanie kilometrażu oraz porównywanie wyników z tego roku względem zeszłych lat. To wszystko sprawia, że trenując, myślę o sobie zeszłorocznej jak o największym przeciwniku, którego trzeba pokonać na każdym treningu.

Każdy sposób, który wymieniłam, pozwoli nam na kształtowanie charakteru i zacięcia sportowego, które przyda się już w następnym sezonie startowym. Jednak pamiętajcie, że uczucie, które towarzyszy nam podczas biegania, powinno być naszą największą motywacją. Dajcie znać w komentarzach, jakie Wy macie sposoby na motywację do treningu w chłodne dni!

Aleksandra Kaczmarek Decathlon Franowo
Na Decablogu postaram się poruszyć wszystkie ważne kwestie, z którymi spotyka się początkujący lekkoatleta. Jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chciałbyś wymienić się ze mną biegowym doświadczeniem pisz na adres: aleksandra.kaczmarek@decathlon.com lub odwiedź mnie na Franowie!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na Decablogu postaram się poruszyć wszystkie ważne kwestie, z którymi spotyka się początkujący lekkoatleta. Jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chciałbyś wymienić się ze mną biegowym doświadczeniem pisz na adres: aleksandra.kaczmarek@decathlon.com lub odwiedź mnie na Franowie!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu