mężczyzna obejmujący dłońmi swoje kolano

Ból kolana przy bieganiu: przyczyna i leczenie kolana biegacza. Jak zapobiegać?

Ból kolana to przypadłość wielu biegaczy. Jakie są tego przyczyny? Jak zapobiegać bólowi kolan po bieganiu? Jakich błędów treningowych unikać? Sprawdź

Regularne bieganie wiąże się z wieloma korzyściami prozdrowotnymi. Począwszy od poprawy nastroju, wzmocnienia układu krążenia, a kończąc na zmniejszaniu ryzyka przedwczesnej śmierci. Niestety zdarza się, że intensywny ból w kolanie odbiera przyjemność z uprawiania tego sportu. Z tego względu duża liczba początkujących biegaczy, decyduje się na całkowite zaprzestanie tej praktyki – głównie z obawy o własne zdrowie. Co może zwiastować ból kolana przy bieganiu i jak się z nim rozprawić?

Ból kolana przy bieganiu – jak zareagować na ten symptom?

Ból w obrębie kolana podczas biegania nie jest problemem samym w sobie. Jest to jedynie symptom, który świadczy o niewłaściwej pracy organizmu lub konkretnej partii ciała wynikającej np. z błędów treningowych. Dlatego kluczowe znaczenie w tej sytuacji ma odpowiednie odczytanie sygnału wysyłanego przez ciało. Doświadczając tego rodzaju przypadłości, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Nawet najbardziej rzetelne informacje przeczytane w Internecie, nie są w stanie zastąpić profesjonalnej diagnozy wykwalifikowanego ortopedy czy fizjoterapeuty. Zawsze warto sprawdzać przyczynę dolegliwości, by uchronić przed koniecznością rehabilitacji czy stosowania leków przeciwzapalnych.

kobieta biegnąca w krótkich spodenkach i koszulce do biegania

W tego typu sytuacjach zaleca się wykonanie badania obrazowego – badanie palpacyjne u specjalisty lub badanie radiologiczne RTG które pomoże sprawdzić przyczynę bólu. Niewłaściwym jest bagatelizowanie tego typu symptomów. Pomimo regeneracyjnych możliwości organizmu człowieka, czasami dolegliwości bólowe wskazują na potrzebę interwencji medycznej, w celu powstrzymania pogłębiającego się urazu.  

Poza samym badaniem, istotne jest zwrócenie uwagi na kilka fundamentalnych aspektów, które w bywają pomijane w całym procesie. Wiedza o tym, jak zapobiegać bólowi kolana, pozwoli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym czasie.

Przyczyny bólu kolana po bieganiu

Chcąc skutecznie przeciwdziałać pojawianiu się bólu w kolanie przy bieganiu, warto przyjrzeć się kilku najczęstszym przyczynom tego zjawiska oraz ich poszczególnym objawom. Zdiagnozowanie przyczyny pozwoli lekarzowi wyjaśnić przyczynę urazu lub zapalenia i doradzić zastosowanie najodpowiedniejszego rozwiązania. Należą do nich m.in.:

„Kolano biegacza” – nazwa przypadłości odnosi się do jej częstego występowania u ludzi aktywnych fizycznie. Typowym objawem dla tej dolegliwości jest uczucie kłucia w bocznej części stawu kolanowego. Ból nasila się zwłaszcza w trakcie takich czynności jak wykonywanie przysiadów, jazda na rowerze czy nawet wchodzenie po schodach. Pojawia się ono w pobliżu pasma biodrowo-piszczelowego, które narażone jest na dużą ilość zgięć i wyprostów.

Uraz gęsiej stopki – sama gęsia stopka jest przyczepem trzech mięśni, który można znaleźć na kości piszczelowej. Uraz ten charakteryzuje się m.in. bólem występującym nieco poniżej kolana, w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej. Dyskomfort może być odczuwalny również w trakcie zmieniania pozycji (np. z siedzącej na stojącą). Uraz cechuje się obrzękiem w miejscu zapalnym, czy też większym niż zwykle napięciem mięśni znajdujących się w okolicach stawu kolanowego.

Uraz rzepki kolanowej – rzepka istotnie wpływa na właściwe funkcjonowanie całego kolana. Zlokalizowana jest z przodu stawu kolanowego. Wykazuje ona działanie ochronne w stosunku do kłykci udowej, a także zwiększa siłę mięśnia czworogłowego uda i poszerza jego kąt działania. Ponadto rzepka przenosi nadmierne obciążenia powstałe w wyniku dynamicznych aktywności (bieganie, skakanie itp.). Objawy wskazujące na wystąpienie urazu rzepki manifestują się w postaci uczucia bólu, trzasków w trakcie pracy rzepki, stanu zapalnego i narastającego bólu przy wchodzeniu po schodach.

Uszkodzenie łąkotki – łąkotka odpowiedzialna jest przede wszystkim za stabilność i amortyzację stawu kolanowego oraz właściwe rozłożenie siły nacisku na okoliczne stawy. W kolanie znajdują się dwie łąkotki – przyśrodkowa i boczna. Na ich potencjalne uszkodzenie może wskazywać przeszywający ból w kolanie podczas zginania, spuchnięta powierzchnia stawu kolanowego i ograniczona ruchomość w miejscu urazu.

kobieta kucająca w krótkich spodenkach i butach do biegania

Kolano biegacza – jak zapobiegać kontuzjom i urazom?

Wystąpienie bólu w kolanie przy bieganiu, nie zawsze musi oznaczać potrzebę całkowitego zaprzestania tej aktywności fizycznej. Jednak decydując się na kontynuowanie treningów biegowych, warto przyjrzeć się kilku czynnikom, które mogą  wpływać na stan kolan podczas biegu. Pomogą one zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów lub całkowicie je wyeliminować.

Do głównych czynników, które pozytywnie wpływają na stan kolan podczas biegania, należy m.in.:

Prawidłowa technika – zadbanie o ten istotny aspekt pomoże zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji oraz zniwelować ból, który często jest wynikiem stosowania niewłaściwej techniki biegowej. Do podstawowych zasad prawidłowego joggingu należy utrzymanie głowy prosto, rozluźnienie górnej części i poruszanie rękami równolegle do ciała. Warto również kontrolować postawę, utrzymując wyprostowane plecy, ciało lekko pochylone do przodu, a kolana prowadzone wysoko.

Odpowiednie obuwie – niezwykle często lekceważona przyczyna wielu dolegliwości bólowych. Dostosowanie odpowiedniego rodzaju obuwia do podłoża, może realnie wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo biegacza, niwelując przy tym ryzyko pojawienia się bólu kręgosłupa, kolana czy powstania kontuzji – np. zerwania więzadeł.

Masa ciała – nadmierna otyłość przyczynia się do bardzo silnego obciążenia stawów, kości czy torebki stawowej. Wówczas uprawianie aktywności fizycznej w formie biegania, może okazać się niebezpieczne dla kolan. Są one bowiem poddawane nadzwyczajnemu obciążeniu, które wynika nie tylko ze styku ciała z podłożem, ale również z potrzeby podtrzymywania dodatkowych kilogramów.

Siła mięśni – wiele urazów w okolicy kolana rodzi się z przeciążenia niewystarczająco rozwiniętych mięśni wspierających staw kolanowy. W takiej sytuacji dobrze jest wprowadzić proste ćwiczenia ogólnorozwojowe, które wzmocnią mięśnie całego ciała.

Rozgrzewki przed bieganiem oraz rozciąganie po treningu
– oczywista reguła, której zaniedbanie może stać się przyczyną licznych dolegliwości bólowych. Natomiast jeśli rozgrzewka i rozciąganie staną się regularną częścią praktyki biegowej, można prawie całkowicie wyeliminować ryzyko kontuzji i urazów.

Odpowiednia intensywność treningu – w każdym sporcie ważne jest, aby mierzyć siły na zamiary. Z tego powodu należy dostosować częstotliwość oraz intensywność treningów, do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego biegacza.
Jeśli jesteś fanem biegania i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się buty do biegania, odzież oraz wiele innych ciekawych produktów.

Przeczytaj także

mężczyzna w stroju do biegania

Ból głowy po wysiłku fizycznym - przyczyny, objawy, leczenie

Czy odwodnienie i niskie ciśnienie może być przyczyną bólu głowy po wysiłku fizycznym? Jak leczyć pulsujący ból głowy? A migrenę? Kiedy iść do lekarza

kobieta i mężczyzna uprawiający jogging

Ile wynosi najlepsze tętno do spalania tłuszczu?

Spalanie tłuszczu w trakcie biegania i nie tylko nie odbywa się przez cały czas. Sprawdź, jak obliczyć tętno maksymalne i wpłynąć na redukcję tłuszczu

kobieta w stroju do biegania stojąca na jezdni

Bieganie a odchudzanie - jak bieganie pomaga schudnąć

Bieganie pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Ten rodzaj treningu to świetny sposób na odchudzanie i poprawę sylwetki. Dowiedz się więcej na ten temat!

kobieta biegnąca w butach i stroju do biegania

Bieganie a kręgosłup - szkodzi czy pomaga?

Nieodpowiednia technika biegania może spowodować ból pleców. Dlatego warto dowiedzieć się, jak biegać, by nie narażać się na ból kręgosłupa,