WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Detoks, dieta oczyszczająca, oczyszczanie organizmu - obalamy mity

26 listopad 2018
#TEMATY OKOŁOSPORTOWE

Na różnych blogach pojawiają się przepisy na detoksykujące koktajle na bazie warzyw. Słyszy się także o oczyszczających dietach czy głodówkach oraz można zobaczyć reklamy ziołowych suplementów, które pomagają oczyścić organizm z toksyn i być „zdrowszym”. Ile w tym wszystkim jest prawdy? Czy takie działania oczyszczające dają jakiś rezultat i można nimi poprawić swój stan zdrowia? O tym w dalszej części artykułu.

Ostatnimi czasy, wszelkiego rodzaju diety odtruwające organizm, detoksykujące, oczyszczające, zwane są często detoksami, stały się bardzo popularne wśród osób zainteresowanych zdrowym stylem życia. W szczególności zauważa się taki trend wśród sportowców, chcących dobrze przygotować się do sezonu pod kątem odpowiedniego żywienia i diety. Tego typu zabiegi cieszą się niesłabnącą popularnością, m.in. przed Świętami Bożego Narodzenia, po Nowym Roku lub wszelkimi innymi okolicznościami, które skłaniałyby nas do skupienia się na swojej sylwetce i zdrowiu.

Czym jest zatrucie organizmu?

     Na samym początku warto zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak ogólne pojęcie „zatrucia organizmu toksynami” bez podania, jaka substancja wywołała owo zatrucie. W rzeczywistości można zatruć się rtęcią, ołowiem, kadmem, arszenikiem, glinem lub jakimś innym nieorganicznym lub organicznym związkiem. Jednakże w takim przypadku należy koniecznie podać odtrutkę i znaleźć się w łóżku na oddziale toksykologii :). Do takiego zatrucia najczęściej dochodzi w związku z charakterem pracy, np. u osób pracujących w fabrykach i ciężko byłoby pominąć objawy takiego zatrucia – są widoczne i na tyle dokuczliwe, że trudno je zbagatelizować.

dieta oczyszczająca

Fot 1. Materiał własny | Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak ogólne pojęcie „zatrucia organizmu toksynami” 

W jaki sposób oczyszczamy nasz organizm?

     Popularne diety odtruwające, czy oczyszczające, to nic innego jak chwilowa zmiana sposobu naszego żywienia oparta na koktajlach owocowo-warzywnych, suplementach, naparach ziołowych czy głodówkach, służących obniżeniu masy ciała i poczucia się „zdrowszym”. Co prawda przyczyniają się one do zrzucenia zbędnych kilogramów (z racji ujemnego bilansu kalorycznego), ale nie są typowym detoksem. Mogą działać nawet przeciwnie – zamiast oczyszczenia organizmu, można nabawić się zatrucia! W ciele człowieka toksyny bardzo często kumulowane są w tkance tłuszczowej, ponieważ tam dobrze się rozpuszczają, dlatego w momencie, kiedy wchodzimy na deficyt kalorii i w naszej diecie jest niewiele energii, to wtedy razem z tkanką tłuszczową toksyny uwalniają się do krwi. Tak więc w pewien sposób w niewielkim stopniu sami się podtruwamy, stosując taki „detoks”. Oczywiście są to bardzo sporadyczne przypadki, ale bardzo dobrze świadczą o tym, że nie ma czegoś takiego jak „detoks przez głodówkę” i nie uda się „oczyścić się” poprzez post. 

dieta oczyszczająca

Fot 2. Materiał własny | Detoks, czy dieta oczyszczająca, to chwilowa zmiana sposobu żywienia, a nie trwałe oczyszczenie naszego organizmu

Detoks – fakty i mity

     Czy możemy „odtruć” nasze organy odpowiednią dietą? Teoretycznie możemy to zrobić, ale dowody na skuteczność takiego działania są mizerne i nie stoi za nimi nauka, a niewyraźne przesłanki. Jedynie selen ma potwierdzone na ludziach właściwości, które mogą pomóc w zatruciu, np. rtęcią. Skuteczność innych suplementów i specyfików to mit. Różnego rodzaju posty, głodówki i diety niskokaloryczne lub rzeczy tak dziwaczne jak lewatywy z kawy, czy zielone algi (chlorella i norii ),to bardzo szeroki temat i mogą mieć pewien potencjał leczniczy tylko w niektórych przypadkach. Jednakże z całą pewnością nie działają detoksująco czy oczyszczająco na nasz organizm. 

„Na detoksie” jesteśmy cały czas

     Warto też wspomnieć, że każdy z nas, jako szczęśliwy posiadacz wątroby jest „na detoksie” non stop. To ten wspaniały organ we współpracy z nerkami dba o to, żeby w naszym organizmie nie nagromadziły się toksyny i wywiązuje się z tego zadania wprost wyśmienicie. Przewlekłe zatrucie toksynami to problem stanowczo zbyt często bezzasadnie poruszany i u większości populacji żaden detoks nie jest potrzebny. Z małymi dawkami szkodliwych substancji, dostarczanych codziennie wraz z pożywieniem, organizm świetnie radzi sobie sam.

dieta oczyszczająca

Fot 3. Materiał własny|  Jako szczęśliwy posiadacz wątroby jesteś „na detoksie” non stop

Nie takie zatrucie straszne…

Nie ma się czego obawiać i zdecydowana większość z nas nie jest zatruta, w każdym razie nie w stopniu, który zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Popularny „detoks” wydaje się więc być jedynie sprytnym zabiegiem marketingowym, służącym zachęceniu do przestrzegania jakiejś diety, do kupienia jakiegoś suplementu, czy do skorzystania z jakichś usług oczyszczających organizm. Tak naprawdę, współczesna nauka nie dysponuje żadnymi badaniami, na którym moglibyśmy się oprzeć i powiedzieć, że istnieje takie pojęcie dietetyczny detoks i wyjaśnić na czym polega. Jeżeli jednak podejrzewasz u siebie zatrucie, ponieważ np. twoja praca naraża cię na kontakt z substancjami toksycznymi, skieruj się bezpośrednio do lekarza toksykologa. A przed zastosowaniem jakichkolwiek diet oczyszczających czy suplementów „na odtrucie”: przypomnij sobie, że: 

– prozdrowotny styl życia, w tym odpowiednia dieta oparta o piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Instytutu Żywności i Żywienia,
– regularna aktywność fizyczna,
– niepalenie papierosów i nienadużywanie alkoholu,

 
odgrywają PODSTAWOWĄ rolę w zachowaniu zdrowia i zapobieganiu wielu chorobom, a skuteczność suplementów i diet na oczyszczanie organizmu można włożyć między bajki.  

dieta oczyszczająca

Fot 4. Materiał własny | Dobre nawyki żywieniowe, to pierwszy krok, w walce o dorbą kondycję naszego ciała 

Masz za sobą doświadczenie z dietami oczyszczającymi?

Stosujesz detoks, głodówki dla swojego organizmu? Podziel się swoimi spostrzeżeniamI 🙂 
 

Marcelina Karbowiak Decathlon Targówek
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Targówek w Warszawie – chętnie udzielę Wam rad nie tylko na temat sprzętu biegowego, ale również doradzę w kwestiach dietetycznych! Możesz również skontaktować się ze mną mailowo: marcelina.karbowiak@decathlon.com
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Targówek w Warszawie – chętnie udzielę Wam rad nie tylko na temat sprzętu biegowego, ale również doradzę w kwestiach dietetycznych! Możesz również skontaktować się ze mną mailowo: marcelina.karbowiak@decathlon.com
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DIETETYKA

Dieta dla seniora - w zdrowym ciele, zdrowy duch!

Dieta dla seniora - w zdrowym ciele, zdrowy duch!
BIEGANIE, DIETETYKA

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?

Suplementy dla biegaczy - które z nich są najskuteczniejsze?
DIETETYKA

Jeść, by schudnąć

Jeść, by schudnąć

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu