WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ferie w mieście - co robić zimą z dziećmi?

04 styczeń 2021
#PORADY

Ferie w mieście nie muszą być nudne. Istnieje mnóstwo aktywności, które można wykonywać w mieście niezależnie od pogody. Jeśli czekają was ferie w mieście i akurat spadł śnieg, możecie m.in. zjeżdżać na sankach, lepić bałwana czy toczyć bitwy na śnieżki. A co można robić zimą bez śniegu? Wszystko to, na co nie macie czasu na co dzień, a co ma sportowo-edukacyjny charakter. Zwiedzanie ogrodów zoologicznych, parków zwierząt, dokarmianie kaczek we właściwy sposób – to atrakcje, którymi każde dziecko będzie zachwycone!


Co można robić zimą w mieście?

Coraz częściej zamiast ferii w mieście rodzice wolą organizować wyjazdy. Nic dziwnego – wyjazd, najczęściej w góry, to świetny sposób na integrację oraz odpoczynek całej rodziny. Jednak co można robić zimą, jeśli nie możecie wybrać się nawet na narty w Polsce? Ferie w mieście nie muszą oznaczać nudy!

Jeśli okaże się, że trafiliście na zimę ze śniegiem, możecie wykonywać cały szereg aktywności sportowych na zewnątrz. Rzucanie się śnieżkami (zorganizowane bitwy na śnieżki), lepienie bałwana (a można ulepić minimum 5 rodzajów bałwana!), robienie aniołków na śniegu, wyjście na sanki – wszystko to pokazuje, że zima w mieście może być naprawdę wspaniała. Wystarczy tylko wykorzystać śnieg oraz fakt, że dzieci uwielbiają się nim bawić.

Kolejną zimową aktywnością, którą można wykonywać w każdym mieście (lub jego okolicach), jest morsowanie, czyli zimne kąpiele. Należy tylko pamiętać, że ta aktywność jest niewskazana dla bardzo małych dzieci! Dziecko powinno mieć minimum 9-10 lat i chęć do spróbowania (nigdy nic na siłę!). Jeśli nie jesteśmy pewni, czy będzie to bezpieczne dla naszego dziecka, możemy najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Gdy ten da nam zielone światło, a dziecko wciąż będzie chciało spróbować zimnej kąpieli w jeziorze albo rzece, wystarczy tylko przygotować się do morsowania i zobaczyć, jaką to sprawia przyjemność!

Zima bez śniegu: co robić w zimę bez śniegu?

Duża część aktywności uwielbianych przez dzieci uzależniona jest od śniegu – ale nie wszystkie. W ostatnich latach śniegu w zimę nie ma prawie wcale. Jakie aktywności można wobec tego zaproponować najmłodszym w mieście? Najlepsze będą te, które pozwalają na kontakt z przyrodą. W każdym mieście znajdują się parki oraz tereny zielone, w których dziecko może wyrzucić nagromadzoną w sobie energię. 

Możecie organizować wyścigi, mini tory przeszkód, a do ich organizacji możecie wykorzystać wszelkie dostępne przedmioty – nawet sanki dla dzieci nie muszą stać nieużywane, mogą posłużyć jako stopień do przeskoczenia w torze przeszkód! Ogranicza was tylko wyobraźnia. Najważniejsze, aby dziecko miało dużo ruchu, dzięki temu później nie będzie frustrować się podczas siedzenia w domu i oczekiwania na kolejną zabawę.

Ze spokojniejszych aktywności – gdy wszyscy już jesteście porządnie zmęczeni – dobrym pomysłem jest dokarmianie kaczek z miejskich stawów. Często zimą te oraz inne zwierzęta potrzebują pomocy człowieka. Pamiętaj jednak, aby nie dokarmiać kaczek chlebem. Ptaki dokarmia się pszenicą, jęczmieniem i żytem oraz gotowymi paszami. Możesz je kupić w sklepie albo w… kaczkomacie! To nowe automaty, które pojawiły się niedawno na wielu ulicach miast tuż przy stawach. Za niewielką opłatą wydają porcję specjalnej paszy dla ptaków. Takie działanie dobrze wpłynie na edukację dziecka w zakresie dbania o środowisko i zwierzęta.

Zimowe atrakcje dla dzieci na czas lockdownu

Niestety część aktywności sportowych jest niemożliwa do wykonania w czasie ferii, ponieważ wiele obiektów pozostaje zamkniętych. Warto jednak wiedzieć, że duża część obiektów działających na otwartym powietrzu pozostaje otwartych!  Podczas ferii w mieście można udać się z dzieckiem do ogrodu zoologicznego albo do parku zwierząt w swojej okolicy. Takie miejsca pozwalają zobaczyć dziecku coś nowego i fascynującego. Jednocześnie mocno poszerzają jego wiedzę o świecie! Informacje, które jako dorośli szybko zapominamy po wyjściu z parku zwierząt, w głowie dziecka pozostają na długo (co może nas mocno zaskoczyć). 

Może się zdarzyć tak, że w małym parku zwierząt dziecko zobaczy konie i będzie chciało spróbować jeździectwa. W ten sposób jedno wyjście może zmienić się w pasję na całe życie! M.in dlatego warto mieć na uwadze nie tylko duże ogrody zoologiczne, ale przede wszystkim mini parki, które pokazują z bliska życie zwierząt będących tuż obok nas. Jesteśmy przekonani, że oglądanie sarenek w paśniku czy żubrów w pół-naturalnych warunkach będzie dla dzieci niezapomnianym przeżyciem.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu