WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Filtry przeciwsłoneczne – jak zadbać o siebie oraz dziecko?

30 lipiec 2019
#PORADY

Czy zastanawialiście się kiedyś jak odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę przed upalnym słońcem? A może jesteście świeżo upieczonymi rodzicami i chcielibyście zapewnić najlepszą ochronę swojemu dziecku? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco, nadeszła pora by znaleźć odpowiedni filtr przeciwsłoneczny dla siebie!

Prawie każdy z nas zna podstawowe zalecenia dotyczące odpowiednich zachowań podczas wysokich temperatur powietrza, często jednak nie do końca wiemy jak zastosować je w życiu. Poniżej znajdziecie kilka cennych informacji oraz praktyczne porady przy wybieraniu ochrony przed słońcem.

Fot 1. Materiał własny | Kremów z filtrem powinniśmy używać przez cały rok

Główne zagrożenie dla naszego zdrowia stanowi promieniowanie UVA oraz UVB:

  • Promieniowanie UVA stanowi około 95% promieniowania, które dociera do naszej planety. Przenika ono naskórek i trafia aż do skóry właściwej – ważne jest, że przenika przez szyby i ubrania, dlatego też nie uchronimy się przed nim za pomocą odpowiedniego ubioru. Bierze udział w procesie przebarwiania oraz starzenia się skóry, a także w powstawaniu nowotworów. Nie powoduje ono jednak widocznych poparzeń przy jednoczesnym głębokim penetrowaniu skóry.
  • Promieniowanie UVB to pozostałe 5%, które jest zatrzymywane przez odzież czy chmury. Jest to niestety bardzo silny rodzaj promieniowania, który w znacznym stopniu wpływa na mutacje komórek, a tym samym odgrywa rolę w tworzeniu nowotworów – głównie czerniaków. Prowadzi ono także do wyraźnych oparzeń skóry.

Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny?

Zapewne znacie to uczucie, kiedy stoicie przed ogromnym regałem w sklepie, a na każdej półce znajduje się kilkanaście różnych propozycji kosmetyków. Sprawa jest o tyle łatwiejsza jeśli znajdujecie się akurat w aptece i farmaceuta służy Wam radą podczas wyboru. Gorzej jeśli w biegu robicie zakupy przed wyjazdem na wakacje i łapiecie pierwszy z brzegu krem z filtrem – najlepiej z promocji i oczywiście z jak najmniejszym filtrem, żeby w końcu móc pochwalić się piękną brązową opalenizną.

Fot 2. Materiał własny | Absolutnie kluczową sprawą jest odpowiedni dobór filtra do potrzeb

Najczęściej jednak wracamy niczym wysmażone skwarki, które albo są absolutnie czerwone, albo brązowe z poparzeniami widocznymi zaraz pod rzekomą opalenizną – i tutaj podczas leżenia z maślanką podejmujemy kolejne mocne postanowienie, że już nigdy więcej, a w kolejnym roku postępujemy dokładnie tak samo.

Gdzie popełniamy błąd? Przede wszystkim – zastanówmy się nad rodzajem filtra, który powinniśmy zakupić. Wyróżniamy:

  • Filtry chemiczne – pochłaniają promieniowanie i czasami zdarza się, że podrażniają skórę, ponieważ muszą przez nią przeniknąć. Przykładem jest tutaj silatrisol czy oktokrylen. Warto przetestować kilka rodzajów kremów żeby wybrać dla siebie ten najbardziej odpowiedni.
  • Filtry fizyczne (mineralne) – nie pochłaniają promieniowania, nie wnikają w skórę i jak sama nazwa wskazuje tworzą fizyczną barierę, która odbija promienie. Przykład to dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Ten rodzaj filtrów nie powoduje alergii oraz podrażnień, jednak często spotyka się je w postaci emolientu, przez co skóra ma trudności w oddychaniu i może skutkować łojotokowym zapaleniem skóry.
  • Filtry mieszane – czyli połączenie filtrów chemicznych i fizycznych. Jest to najlepszy rodzaj filtrów, które możemy i powinniśmy stosować. Z wyjątkiem małych dzieci – w tym przypadku powinniśmy stosować filtry mineralne.

Po drugie – sprawdzajmy daty przydatności filtrów i pamiętajmy żeby pod żadnym pozorem nie używać filtrów, które akurat przypadkiem znaleźliśmy na dnie szafki z kosmetykami i są pozostałościami po uprzednich wakacjach. Taki kosmetyk traci swoją fotostabilność, co oznacza, że nie chroni nas w ogóle przed jakimkolwiek promieniowaniem. Przy tym pamiętajmy o używaniu emulsji lub kremu – filtr w postaci sprayu w około 50% rozpyla się z wiatrem, dlatego nigdy nie uzyskamy takiej ochrony jaką deklaruje producent.

Fot 3. Materiał własny | Filtr w postaci sprayu w około 50% rozpyla się z wiatrem

Po trzecie – w okresie letnim powinniśmy stosować filtry przynajmniej na poziomie SPF30, jesienią zaś wystarczający będzie filtr SPF15. Ale czym jest tajemniczy skrót SPF i dlaczego wszyscy zalecają nam używanie jak najwyższej ochrony?

Można powiedzieć, że jest to wskaźnik indywidualny i w sytuacji, w której nasza skóra reaguje zaczerwienieniem po okresie 15 minut, filtr SPF30 po pomnożeniu wydłuży ten czas do okresu 7,5 godziny. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to dość duże uproszczenie.

Skóra dziecka a promieniowanie słoneczne

Dzieci do 6. miesiąca życia NIE mogą być eksponowane na promieniowanie słoneczne. Jeśli musimy wyjść na zewnątrz, przy wózku należy zamontować parasolkę, która ochroni dziecko przed słońcem. W przypadku dzieci należy stosować jak najwyższe filtry oraz maksymalnie unikać słońca. Ważne jest aby do 2. roku życia stosować wyłącznie filtry fizyczne, potem można przejść do filtrów mieszanych.

Filtry fizyczne są bardzo dobrym wyborem dla dzieci – już od okresu noworodka, ponieważ nie będą przenikać przez skórę. Dlatego też młode mamy nie muszą martwić się, że eksponują skórę dziecka na działanie czynników chemicznych, które mogą ją potencjalnie uczulać. Ważne jest, że filtry te rozpuszczają się pod wpływem kontaktu z wodą czy potem, dlatego też dziecko należy smarować regularnie przed każdym wyjściem na zewnątrz bądź po wyjściu z basenu.

Jak odpowiednio aplikować filtry przeciwsłoneczne?

Filtr należy nałożyć na całe ciało, również pod ubranie czy strój kąpielowy około 20 minut przed wyjściem na słońce i ponownie aplikować go co około 2 godziny, szczególnie po wyjściu z basenu. Pamiętajmy żeby smarować także usta, uszy oraz stopy.

Fot 4. Materiał własny | Filtr należy nałożyć na całe ciało, również pod ubranie czy strój kąpielowy około 20 minut przed wyjściem na słońce

Filtry należy nakładać w następujących ilościach: łyżeczka na twarz i szyję, następne 5ml na jedno ramię i przedramię, 2 łyżeczki na tułów – jedną aplikujemy na przód, drugą na tył ciała. W przypadku kończyn dolnych nakładamy 2 łyżeczki na jedną nogę. Taka ilość może wydawać nam się co najmniej duża, jednak nałożenie niewystarczającej ilości filtra to co najwyżej połowa ochrony, dlatego nie powinniśmy żałować ilości nakładanego kosmetyku – w końcu chodzi o zdrowie nasze i naszych dzieci.

Poza tym pamiętajmy o noszeniu okrycia głowy oraz odpowiednich okularach przeciwsłonecznych z polaryzacją – szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, u których narząd wzroku jest bardzo delikatny, a powstałe przez promieniowanie zmiany są nieodwracalne dla siatkówki oka.

Nie martwmy się, że wrócimy z wakacji bez opalenizny – przy odpowiednio dobranym i zastosowanym filtrze będzie ona bardziej trwała, ponieważ nie będzie jedynie poparzonym naskórkiem. Filtry przeciwsłoneczne powinniśmy stosować przez cały rok – wiemy doskonale, że na ochronę przed słońcem największą uwagę zwracamy podczas lata, jednakże w grudniowe południe również możemy nabawić się oparzeń słonecznych.

Katarzyna Kapica Decathlon Nowy Sącz
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Nowy Sącz – chętnie podpowiem Ci w kwestii dietetyki i zdrowego trybu odżywiania. Uwielbiam pilates i jogę, a moim nowym zainteresowaniem jest jeździectwo. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: katarzyna.kapica@decathlon.com Masz pytania? Śmiało!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Nowy Sącz – chętnie podpowiem Ci w kwestii dietetyki i zdrowego trybu odżywiania. Uwielbiam pilates i jogę, a moim nowym zainteresowaniem jest jeździectwo. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: katarzyna.kapica@decathlon.com Masz pytania? Śmiało!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu