WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać rolki dla dziecka?

25 kwiecień 2019
#PORADY

Jazda na rolkach to fantastyczna forma aktywności fizycznej, która zapewni rewelacyjną zabawę naszym najmłodszym sportowcom. Wielu z nas często zastanawia się czym kierować się przy zakupie rolek dla dzieci. Czemu ten model jest dla początkujących a inny dla zaawansowanych? Jak rozszyfrować te oznaczenia na kółkach ? Czym tak naprawdę różnią się od siebie rolki oprócz tego,że ceną? To pytania z którymi spotykam się najczęściej.

Dziś razem z Amelką postaramy się odpowiedzieć na te pytania i mam nadzieję, że ułatwi to wybór tego sprzętu tym z Was, którzy nadal się zastanawiają, który model będzie najbardziej odpowiedni dla Waszych pociech.

Rolki dla początkujących a dla zaawansowanych – główne różnice

Na początek wskażemy główne różnice decydujące o stopniu zaawansowania użytkownika, a później szczegółowo  zaprezentujemy modele rolek dziecięcych dostępnych w sieci sklepów Decathlon.

Po pierwsze kółka

Kółka – rozmiar kółka ma znaczenie. Im mniejszy rozmiar kółka, tym większa stabilność dla naszego dziecka i większa kontrola nad uzyskiwaną prędkością, większe kółko co prawda łatwiej ominie przerwy pomiędzy chodnikiem, jednak pozwala łatwiej osiągać większe prędkości, a co za tym idzie dziecku trudniej jest mieć nad nimi kontrolę.

Po drugie łożyska

Łożyska – kolejny parametr, który odpowiada za prędkości osiągane w rolkach. W rolkach marki Oxelo określane są systemem klasyfikacji typu ABEC (łożyska kulkow). W rolkach dzięciecych w Decathlon zaczynają się one na ABEC 0 a kończą na ABEC 7, a im wyższa skala tej klasyfikacji tym rolki są szybsze – czyli dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

decathlon Oxelo

Fot 1. Patryk Adamowski | Rolki to sport dla każdego. Uwielbiam spędzać wolny czas podczas jazdy na rolkach z moją siostrzenicą Amelką

Tak naprawdę te 2 elementy w głównej mierze decydują o tym, na jaki model rolek postawić dla naszego malucha. Co prawda rolki będą różniły się sposobem wykonania płozy, konstrukcją buta rolkowego, systemem zapięć, czy możliwością regulacji, ale o tym opowiemy, opisując szczegółowo każdy model rolek dziecięcych dostępny w naszych sklepach.

Rolki play 3

Jest to pierwszy model rolek dla początkujących użytkowników, od nich właśnie swoją przygodę z rolkami zaczynała też Amelka. Wszystkie modele rolek dziecięcych są regulowane (wiemy, że dzieciom rośnie szybko stopa i chcemy, żeby cieszyły się rolkami dłużej niż jeden sezon) .

W tym modelu rolki regulowane są w 3 rozmiarach ( 26-28, 28-30,30-32,32-34 i 34-36). Regulujemy osobną skarpetę, która znajduję się w rolce, za pomocą rzepa, który wsuwamy bądź wysuwamy, zmieniając rozmiar sprzętu.  Najmniejsze kółka w rozmiarze 63 mm oraz najwolniejsze łożyska powodują, że to dziecko kontroluje i decyduje, z jaką prędkością chce się poruszać na rolkach.

decathlon oxelo

Fot 2. Patryk Adamowski | W Decathlon znajdziesz rolki zarówno dla początkujących , jak i bardziej zaawansowanych użytkowników

Aby zobaczyć możliwości rolek, wystarczy zakręcić kółkiem (w tym modelu kółko po chwili przestanie się toczyć),  w kolejnych będzie kręciło się nieco szybciej i dłużej.

Coś, o czym jeszcze nie wspomniałem, kółka w naszych rolkach są wykonane z poliuretanu – materiału bardziej odpornego na ścieranie niż plastik.  Rolki play 3 zapinane są na 2 klamry, które dobrze trzymają stopę dziecka podczas jazdy. Co ważne, dla dodatkowej stabilności możemy w tym modelu zamontować, za pomocą dodatkowego zestawu stabilizującego, 2 tylne kółka, co znacznie ułatwi jazdę naszym początkującym bohaterom.

Ważnym uzupełnieniem powinien być sprzęt chroniący przed urazami podczas wypadków, czyli kask rolkowy(chroniący również tył głowy ) oraz zestaw ochraniaczy (na kolana, łokcie oraz nadgarstki.) Kolejna istotna sprawa to kolorystyka. Rolki Play 3 spotkamy w dwóch wariantach kolorystycznych: niebieskim oraz różowym.

decathlon oxelo

Fot 3. Patryk Adamowski | Pamiętaj o bezpieczeństwie swojego dziecka – nie zapominaj o kasku!

Rolki play 5

To nadal model dla początkujących użytkowników, z taką samą budową, systemem regulacji oraz rodzajem zapięcia, jak we wcześniej opisywanym modelu. Tak naprawdę jedyna różnica to rodzaj łożysk. Łożyska typu ABEC1 determinują nieco większą prędkość od wspomnianego wyżej modelu. Rolki występują w trzech wersjach kolorystycznych: różowej, biało-niebieskiej oraz  czarno-szarej.  Aby przenoszenie rolek, kasku oraz ochraniaczy było bardziej komfortowe, warto zakupić specjalną torbę Oxelo, która umożliwi łatwe transportowanie całego wyposażenie naszego małego rolkarza.

decathlon oxelo

Fot 4. Patryk Adamowski | Specjalna torba pomoże nam transportować całe wyposażenie naszego odważnego rolkarza

Model Fit3

Chyba najpopularniejszy model rolek dla dzieci. To też model, z którego korzysta teraz Amelka i radzi sobie na rolkach już lepiej ode mnie. Te rolki będą już dość istotnie różnić się od wcześniejszych modeli.

Sposób regulacji – w tych rolkach nie mamy już osobno wyjmowanego buta. Rolka jest też regulowana, ale tym razem mamy 4 rozmiary regulacji ( 29-32, 32-35, 35-38) . Aby zmienić rozmiar, należy nacisnąć zacisk, znajdujący się na dole buta, pociągnąć go do przodu i zablokować na odpowiednim rozmiarze.

Wielkość kółka – 70 mm, większe kółka niż w poprzednich modelach pozwalają łatwiej nabrać prędkość. Można wymienić kółka na większe (max rozmiar 76 mm).

Łożyska – typ ABEC3, zapewnia lepszą jakość toczenia kół, dzięki czemu łatwiej nabrać prędkość niż w poprzednich modelach.

Kompozytowa płoza – zapewniająca lepszy komfort ślizgu.

Potrójny system zapięcia – sznurówka, rzep i klamra zapewniają jeszcze lepsze trzymanie stopy.

But ze wzmocnioną pianką poprawiającą komfort oraz oddychająca siateczka, która lepiej odprowadza wilgoć, dzięki czemu nasz maluch będzie miał jeszcze więcej radości z jazdy.

decathlon oxelo

Fot 5. Patryk Adamowskii | Rolki FIT 3 na stopach Amelki

Jak widać ten model różni się już dość znacząco od wcześniej zaprezentowanych. Sprzęt ten jest dedykowany dla średniozaawansowanych użytkowników.

Atuty modelu fit 3

  1. Jego wykonanie, dające dodatkowy komfort (wygodny but oraz kompozytowa płoza),
  2. większe kółka oraz lepszej klasy łożyska,
  3. dodatkowy rozmiar regulacji oraz potrójny system zapięcia rolki,
  4. dostępny jest aż w 4 wersjach kolorystycznych: turkusowym (ten prezentuje Amelia), czarno-żótym, szarym oraz czarno-czerwonym.

Warto dodać, że do każdego modelu rolek dla dzieci sklep Decathlon posiada części zapasowe – kółka oraz hamulce.

decathlon oxelo
Fot 6. Patryk Adamowski| Rolki Fit 3 to model dla średniozaawansoawnych adeptów jazdy na rolkach

Rolki Fit 5

Rolki dla zaawansowanych dzieci, dla których jazda na rolkach nie jest nowością i prezentują one już naprawdę duże umiejętności w pokonywaniu dystansu na rolkach. Rolki regulowane są dokładnie tak samo jak w modelu fit 3 (regulacja w rozmiarach 32-35, 35-38, 38-41).

Jakie są różnice?

Kółka i łożyska – kółka wielkości 76 mm (możliwość zamontowania kółek 80 mm) oraz łożyska ABEC7 zapewniają jeszcze lepszą jakość ślizgu i dają możliwość jeszcze bardziej efektywnej jazdy.
2. Płoza z aluminium, która skuteczniej tłumi drgania i wibracje podczas jazdy.
3. Jeszcze bardziej komfortowe wykonanie buta rolkowego.

Rolki dostępne w kolorystyce:  czarno-różowej, czarno-niebieskiej, pastelowym oraz czerwono-czarnym.

decathlon oxelo

Fot 7. Materiał własny | ROLKI FITNESS FIT 5

Podsumowanie

Zaprezentowaliśmy Ci pełną ofertę rolek dostępnych w sklepach Decathlon. Jak widać wybór rolek to nie taka prosta sprawa. Kółka, łożyska, sposób konstrukcji buta, rodzaj płozy, system zapinania rolek –  to wszystko wpływa na to, jaki rodzaj rolek będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego dziecka.

Pamiętaj, że mamy sprzęt, zarówno dla tych co zaczynają swoją przygodę , jak i dla tych bardziej zaawansowanych rolkarzy. W razie pytań skontaktuj się z najbliższym doradcą sportowym w sklepie stacjonarnym Decathlon.

Na koniec ważna sprawa na nasz sprzęt dajemy 2 letnią gwarancję z wyłączeniem łożysk, kółek oraz hamulca, które możesz w każdej chwili wymienić w naszych sklepach stacjonarnych.

Pozdrawiamy i do zobaczenia na rolkowych trasach!

Amelka i Tomek

Tomasz Żmudzki Decathlon Kartuska
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Kartuska w Gdańsku – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu biegowego, ale również doradzę nieco w kwestii treningu. Jestem wielokrotnym finalistą Mistrzostw Polski w chodzie sportowym na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych (miejsca 5-8). Za swój największy sukces uważam uzyskanie minima na Mistrzostwa Europy Juniorów na dystansie 10 km w 2009 roku. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo: tomasz.zmudzki@decathlon.com. Do zobaczenia na zawodach biegowych!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Kartuska w Gdańsku – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu biegowego, ale również doradzę nieco w kwestii treningu. Jestem wielokrotnym finalistą Mistrzostw Polski w chodzie sportowym na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych (miejsca 5-8). Za swój największy sukces uważam uzyskanie minima na Mistrzostwa Europy Juniorów na dystansie 10 km w 2009 roku. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo: tomasz.zmudzki@decathlon.com. Do zobaczenia na zawodach biegowych!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu