WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki plecak do szkoły? Jak wybrać dobry plecak szkolny?

30 lipiec 2020
#PORADY

Waga, usztywnienie pleców bądź jego brak, wyprofilowanie wszystkich elementów, pojemność… Wybór plecaka szkolnego to szereg rzeczy, na które należy zwracać uwagę. Zwłaszcza w przypadku poszukiwania plecaka dla pierwszoklasisty trzeba mieć świadomość, jak konkretne plecaki i tornistry mogą pomagać wyrabiać prawidłową postawę u dziecka, a jak inne mogą prowadzić do wad kręgosłupa. Dowiedz się, jaki plecak do szkoły będzie najlepszy dla dzieci w każdym wieku.


Na co przede wszystkim zwracać uwagę, wybierając dobry plecak do szkoły

Niezależnie od wieku dziecka podczas wybierania plecaka szkolnego należy kierować się kilkoma niezmiennymi kryteriami:

 • pojemnością i wielkością plecaka (standardowo to od 15 do 30 litrów pojemności),
 • jakością materiału oraz wykonania sprzętu,
 • wagą (plecak z usztywnianymi plecami będzie cięższy, ale odciąży kręgosłup specjalnym wyprofilowaniem),
 • sposobem wyprofilowania szelek i pleców,
 • liczbą komór oraz ich rozkładem oraz liczbą dodatkowych kieszeni (im więcej komór i kieszeni, tym lepsza organizacja plecaka),
 • bezpieczeństwem użytkowania (posiadanymi atestami),
 • tym, czy plecak szkolny posiada odblaski (zawsze powinien je mieć).

Im większy plecak szkolny oraz im większa jego pojemność, tym większa waga. W przypadku dużych plecaków lub tornistrów konieczne może być usztywnienie pleców. Trzeba jednak wybierać plecaki z lekkim usztywnieniem, żeby nie obciążać dodatkowo kręgosłupa dziecka. Im starsze dziecko, tym więcej może przenosić, ale zawsze starajmy się zminimalizować wagę plecaka i jego zawartości. Worki na buty, worki na odzież, które można zostawić w szatni lub w szafce po przyjściu do szkoły, można nosić osobno. Pozwala to na zminimalizowanie wagi plecaka.

Jaki tornister do pierwszej klasy, a jaki plecak do liceum? Plecak a wiek i waga dziecka

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby ogólny ciężar plecaka do szkoły nie przekraczał 10-15 proc. wagi dziecka. Dlatego np. wybierając plecak do pierwszej klasy dla sześciolatka pamiętajmy, że przeciętne dziecko w tym wieku waży ok. 25-30 kg.  Waga plecaka szkolnego wraz z zawartością nie może przekroczyć więc 3,45 – 3,75 kg, a zazwyczaj sam tornister ważny od 500 do 1200 gramów.

Jeśli tornister do szkoły będzie cięższy, narażamy dziecko na przeciążenia, a nawet wady postawy. Dodatkowo możemy spowodować, że w dłuższej perspektywie dziecko będzie cierpiało na naciągnięty mięsień barku albo inne dolegliwości związane z bólem pleców. Oczywiście jeśli dziecko ma genetyczne tendencje do wad kręgosłupa (np. skoliozy), to nawet najlepszy plecak szkolny z najlepszym wyprofilowaniem tego nie zmieni. Dlatego konieczne będą odpowiednie ćwiczenia ruchowe dla dzieci i dopasowany sprzęt do siedzenia oraz nauki w domu.

Fot 1. Materiał własny

Jak dopasować plecak szkolny do pleców dziecka?

Moda szkolna zmienia się często – czasem na korytarzach królują małe plecaki, czasem duże tornistry, a w liceach u dziewczyn można dostrzec zazwyczaj duże torby na podręczniki. Plecak szkolny oczywiście musi podobać się dziecku, ale moda to nie wszystko. Najważniejsze jest dopasowanie plecaka do pleców dziecka.

Góra plecaka powinna sięgać do ramion, a jego dół musi znajdować się na wysokości miednicy. Jeśli plecak szkolny wychodzi poza ramiona, jest za duży. W przypadku dzieci, które noszą duży ciężar w plecaku i chodzą pieszo do szkoły, należy postawić na model z pasem biodrowym odciążającym kręgosłup. Jeśli dziecko dojeżdża do szkoły rowerem, to plecak także nie może być zbyt ciężki, ale możemy już pozwolić sobie na nieco większą wagę niż w przypadku chodzenia do szkoły na piechotę.

Pojemność plecaka to sprawa mocno uzależniona od tego, czy dziecko ma gdzie schować swoje rzeczy w szkole czy też nie. Coraz więcej szkół udostępnia uczniom szafki, w których mogą schować podręczniki, aby nie dźwigać ich przez cały dzień z klasy do klasy. Ważne, aby komory plecaka były na tyle głębokie, aby zmieściły się tam zeszyty formatu A4.

Jaki plecak do szkoły, czyli najczęściej popełniane błędy przy wyborze plecaka

Wielu rodziców nie wie, jak wybrać plecak dla dziecka i popełnia tym samym podstawowe błędy, które mogą skutkować wadami kręgosłupa lub urazami przeciążeniowymi. Bardzo często plecak szkolny:

 • jest za duży albo za mały,
 • ma za małą liczbę komór,
 • ma za płytkie komory,
 • ma za małą liczbę dodatkowych kieszeni,
 • nie ma dodatkowego miejsca na drugie śniadanie (zdrowe jedzenie dla dzieci w szkole to podstawa),
 • jest wykonany ze słabego, łatwo rwącego się materiału,
 • nie jest dopasowany do rozmiaru i wagi dziecka.

U starszych dziewczynek można dostrzec też tendencję do noszenia torebek zamiast plecaków szkolnych. Jeśli to możliwe, warto przekonać dziecko, że tornister lub plecak – odpowiednio dopasowane – są lepszym rozwiązaniem. Torebki oznaczają noszenie całego ciężaru na jednym ramieniu przez kilka godzin dziennie. W efekcie dochodzi do wad postawy. Obecnie plecaki do szkoły dla dziewczynek produkowane są w ładnych i modnych wzorach, warto z tego skorzystać.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu