WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Korzyści z uprawiania sportu przez dzieci

03 wrzesień 2018
#PORADY

Najstarszy od czterech lat gra w piłkę nożną, jego młodszy brat uprawia judo, a najmłodszy właśnie zaczął chodzić na gimnastykę dla maluchów. Każdy tydzień jest wypełniony po brzegi, a Ty wciąż gdzieś się spieszysz. Ale czy zdajesz sobie sprawę, jak wiele dobrego robisz dla swoich dzieci?

Wiesz, że ogólnie sport ma dobry wpływ na zdrowie Twoich dzieci. Czy jednak znasz konkretne korzyści dla młodego organizmu płynące z aktywności fizycznej? Jest ich całe mnóstwo, zarówno tych dla ciała, jak i ducha. Nie wszystkie sporty mają te same zalety, ale każdy z nich pomoże Twojemu dziecku się rozwijać i doskonalić pewne umiejętności.

Fot 1. Materiał własny | Każdy sport pomoże rozwijać się twojemu dziecku

Małe ciałka w ruch!

Aktywności małych brzdąców, takie jak pływanie czy gimnastyka dla maluchów, uczą je odkrywania własnego ciała i jego funkcjonowania. „Poruszając się w rozmaity sposób, przykładowo na torze przeszkód czy w wodzie, dzieci uczą się samodzielnej koordynacji swoich ruchów, a także zmysłów (na przykład wzroku), rozumienia pozycji swojego ciała (propriocepcji), znajdowania równowagi i stabilizacji” – wyjaśnia Joëlle Jolly, instruktorka sportu i zdrowia. „Maluchy dosłownie tworzą mapę swojego ciała”. Krótko mówiąc, każde zajęcia dadzą im świetne podstawy do wykonania kolejnego kroku…

Fot 2. Materiał własny | Pływanie pozwala maluchowi odkryć swoje ciało i zasady jego funkcjonowania

Wypracowywanie właściwych nawyków

Podobnie jak dla dorosłych, dla dzieci także sport jest sposobem walki z otyłością, wzmacniania mięśni i rozruszania wszystkich stawów. „U dzieci ryzyko otyłości i związanych z nią chorób, na przykład cukrzycy, jest jeszcze wyższe” – mówi Joëlle. „Zaszczepienie w dziecku upodobania do sportu i ruchu to świetne rozwiązanie, by uchronić je przed tymi zagrożeniami i nauczyć zdrowego stylu życia. Jeśli przyzwyczai się do ćwiczeń od wczesnych lat, będzie też chętniej uprawiać sport jako nastolatek i dorosły. Będzie to częścią jego kultury”.

Fot 3. Materiał własny | Przyzwyczajenie do ćwiczeń od wczesnych lat dziecięcych spowoduje większą chęć do uprawiania sportu w przyszłości

Wprowadzenie do społecznych interakcji!

     Nie tylko sprawność fizyczna Twoich dzieci zyska na uprawianiu sportu. W zależności od wieku i wybranej dyscypliny nabędą one także różnorodne umiejętności społeczne. „Trening oznacza stawienie się w ustalonym miejscu i czasie, słuchanie trenera i przestrzeganie reguł, które narzucają dyscyplinę” – mówi Joëlle. „Poza tym mamy tam wszystko, co związane ze współpracą w grupie. Dzieci uprawiające sport będą rozumiały, że każda osoba jest inna i każda ma inne zalety. Sport uczy je szacunku do ludzi, czy to kolegów z drużyny, czy przeciwników. Uczy umiejętności społecznych, od interakcji z innymi po rozwój własnego ducha współpracy”. A te zasady i wartości będą kluczowe w ich późniejszym życiu!

Fot 4. Materiał własny | Zajęcia sportowe pozwolą również na rozwinięcie umiejętności społecznych

Czy wprowadziłeś już sport do życia swoich dzieci? Ile miały lat? Jakie korzyści dostrzegasz? Daj nam znać! 🙂 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu