WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rower dla 5-latka – jaki wybrać?

31 marzec 2022
#PORADY

Jak prawidłowo wybrać rower dla 5-latka? Na co zwracać uwagę, aby sprawić, by maluch polubił swój dwukołowiec? Przekonaj się, jakie aspekty są w tym względzie kluczowe. Jeżeli stanąłeś przed dylematem dotyczącym wyboru roweru dla 5-latka, zapewne przede wszystkim zastanawiasz się, czy pięć lat to właściwy moment na kupno pierwszej maszyny tego typu. Bez dwóch zdań tak. W żadnym wypadku pięć lat to nie za wczesny wiek. Wszak już czteroletnie dzieci cieszą się z jazdy na swoich pierwszych rowerkach.

Rzecz jasna wiele zależy od tego, na ile rozwinięte i skoordynowane jest twoje dziecko. Może się okazać, że na samym początku łatwiej będzie mu się oswoić z podstawowymi zasadami przy pomocy rowerka dla dzieci, na przykład rowerka biegowego lub trójkołowego. Jednak jeżeli widzisz, że łapie równowagę i wesoło hasa na swoim pierwszym małym rowerku, to znak, że nadszedł czas na pierwszy prawdziwy sprzęt!

Rower dla 5-latka – najważniejsze cechy

Gdy mowa jest o rowerach dziecięcych, trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych cech. Bez wątpienia ważne są kwestie bezpieczeństwa. Związane jest z nimi to, jak stabilny jest rower, czy też, jakie zakupisz akcesoria rowerowe dla dzieci zapewniające komfort i spokój. Takie jak kask rowerowy czy ochraniacze. Nie można też zapominać o kwestiach technicznych związanych z hamulcami, czy konstrukcją pojazdu, w tym jego wagą. Jednak choć wszystkie techniczne kwestie są niezwykle istotne z punktu widzenia dorosłego, zanim przejdziemy do ich szczegółowego omówienia, zwróćmy uwagę na kluczowy a często pomijany aspekt. Jest nim fakt, czy dziecku zwyczajnie podoba się sprzęt, z którego miałby korzystać. Wybierając rower dla swojej pociechy, pamiętaj o tym, że to zdanie syna lub córki jest najważniejsze. Dziecko musi czuć się komfortowo ze swoim rowerem. Musi uważać go za ładny i po prostu chcieć na nim jeździć. Dlatego też, idąc do sklepu, pozwól zapoznać się dziecku z każdym rowerem i obserwuj uważnie jego reakcje. Jeżeli mały rowerzysta nie polubi swojego sprzętu, nawet najlepsza specyfikacja techniczna zda się na nic.

rower dziecko 5 lat

Kluczowe cechy techniczne roweru dla 5-latka

Wspomnijmy o kilku najważniejszych elementach technicznych, na które warto zwrócić uwagę, kupując dwukołowca dla małego początkującego entuzjasty szosy. Przede wszystkim hamulce – czym powinny się charakteryzować? Przede wszystkim muszą być intuicyjne i łatwe w użytkowaniu. Dziecko nie powinno mieć problemów z korzystaniem z nich. Czy lepsze będą hamulce nożne, czy ręczne? To zależy tak naprawdę od preferencji malucha. Jeżeli mały użytkownik lepiej radzi sobie z hamulcami ręcznymi, nie ma powodu, by z nich rezygnować.

Kupując rower dla 5 latka, warto pomyśleć także o osłonie łańcucha. Rower wyposażony w ten element będzie bardziej bezpieczny dla malucha. Dzięki osłonie żaden niepożądany element (na przykład nogawka spodni) nie wkręci się w szprychy, a dziecko będzie mogło w spokoju jeździć. Myśląc o akcesoriach rowerowych dla dzieci, warto także zwrócić baczną uwagę na elementy wykończenia. Ważne jest, aby w rowerze nie występowały elementy źle wykonane lub takie z kiepskiej jakości materiałów. To bowiem może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo. Dotyczy to błotników, siodełka, lusterek bocznych i wszystkich innych rzeczy mających wpływ na jazdę na rowerze.

5 latek rower

Rower dla 5-latka – waga

Ile powinien ważyć dobry rower dla 5-latka? Nie powinien być zbyt ciężki, tak aby jazda nie sprawiała problemów małemu rowerzyście. Im lżejszy będzie sprzęt, tym łatwiej dziecku będzie wykonywać zakręty, kręcić pedałami i kierownicą i cieszyć się jazdą. To bardzo ważne szczególnie w początkach przygody ze sportem. Co za tym idzie, warto dokonać także odpowiedniego wyboru ramy. Takiej, która zapewni lekkość i zwrotność rowerowi. W tym względzie zdecydowanie lepiej sprawdzi się rama aluminiowa. Jest lżejsza niż rama metalowa, a przy tym ona również zapewnia dobrą stabilność.

Rower dla 5-latka – wielkość kół

Mówiąc o rowerze dla malucha, należy także wziąć pod uwagę kwestię wielkości kół. W tym względzie można spotkać rowery dla dzieci 14 cali, rowery dla dzieci 16 cali lub modele większe. Należy pamiętać o tym, że konstrukcja kół w modelach dziecięcych jest inna niż w modelach przeznaczonych dla osób dorosłych. W przypadku kół w tego typu małych pojazdach główka ramy jest umiejscowiona nieco wyżej. To sprawia, że maluch nie wyrasta z roweru tak szybko. W przypadku dziecka pięcioletniego dolna granica dotycząca rozmiaru kół to właśnie 14 cali. Tym samym jest to nieco więcej niż w przypadku rowerów przeznaczonych dla dzieci czteroletnich. Młodsze dzieci zaczynają bowiem od kół dwunastocalowych. A granica górna? Przyjęło się, że jest to 18 cali.

Rower dla 5-latka – podsumowanie

Jak widzisz, naczelną wartością, wokół której warto budować proces wyboru roweru dla dziecka, jest komfort. Z jednej strony mowa tu o komforcie małego kolarza, który porzuca rowerek biegowy i zaczyna jeździć naprawdę. O tym, aby był zadowolony ze swojego sprzętu i czerpał frajdę z korzystania z niego. Z drugiej strony mowa o komforcie rodzica, który wie, że jego dziecko jest bezpieczne i jest mu wygodnie. Zastosuj się do zaprezentowanych powyżej porad, a z pewnością zrealizujesz te cele!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu