WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Sport dla dziecka – jaką dyscyplinę wybrać dla dziecka lub nastolatka?

02 wrzesień 2021

Dziecko mające kilka lat, jak najbardziej może już uprawiać sport. Taka aktywność jest zdrowa, rozwija w określonym kierunku i daje umiejętności, które mogą się przydać Twojej pociesze w przyszłości. Możesz mieć jednak wątpliwości – na jaki sport zapisać dziecko? Jaka forma aktywności nie będzie zbyt obciążająca dla pociechy i jednocześnie przyniesie jej wiele radości? Oto nasze propozycje.

Sport dla małych dzieci i nastolatków

Kilkulatek już jak najbardziej może systematycznie uprawiać sport i wcale nie musisz zapisywać go na zajęcia organizowane w klubach czy szkołach. Oczywiście w wielu przypadkach warto to zrobić, gdyż pod okiem trenerów dziecko może się szybciej rozwijać i doskonalić swoje umiejętności.

Jazda na rowerze

Najczęściej przygodę z jednośladami maluchy zaczynają, mając już nawet kilkanaście miesięcy, ale częściej dzieje się to około drugiego roku życia. W wieku 4–6 lat dzieci korzystają z rowerka z doczepianymi kółkami, natomiast następnie przesiadają się na rowerek dwukołowy.

Pamiętaj o zapewnieniu pociesze niezbędnych akcesoriów, od których zależy jej bezpieczeństwo, takich jak kask ochronny, ochraniacze na łokcie i kolana, a także osłona na łańcuch. Starsze dzieci mogą już zapisywać się do klubów kolarskich i rywalizować z rówieśnikami. Dzięki jeździe na rowerze dziecko poprawia równowagę i kondycję, a ponadto jest to sposób na spędzanie czasu wspólnie z rodziną. Ciekawą aktywnością może też okazać się jazda i nauka trików na rowerze BMX.

chłopcy jadący na BMX

Pływanie

Pierwsze wypady na basen z maluszkiem możesz już zorganizować jeszcze przed ukończeniem przez niego pierwszego roku życia. Natomiast dzieci w wieku 4–6 lat mogą uczęszczać na zajęcia z pływania. Oczywiście początkowo maluchy uczą się obcowania z wodą, ale mając już 5–6 lat mogą umieć pływać.

Z jednej strony to ciekawy sport, który stwarza też możliwość rywalizacji na zawodach, a z drugiej cenna umiejętność, która przydaje się niemal przez całe życie. Do uprawiania tej aktywności nie potrzeba wiele – czepek pływacki, strój do pływania, okulary pływackie i dziecko może zaczynać przygodę. Taki wysiłek pozytywnie wpływa na stawy, poprawia giętkość ciała, a także koryguje wady postawy.

płynące dziecko

Tenis ziemny

W Polsce uprawianie tenisa ziemnego zyskało na popularności m.in. w związku z sukcesami, które odnosili polscy sportowcy. Dobrym momentem na rozpoczęcie przygody z tą dyscypliną jest już okres przedszkolny, ale częściej dochodzi do tego w pierwszych latach nauki w szkole podstawowej, przy czym wiele zależy od danego malucha. Należy mieć pewność, czy potrafi on skupić się już wystarczająco na tej aktywności. W tym przypadku konieczne są zajęcia z instruktorem, który będzie korygować błędy popełniane przez dziecko.

Jeśli pociesze spodoba się ten sport, to może dojść do etapu uczestnictwa w zawodach – dla nastolatków, jak i dla młodszych dzieci. By szkolić się w tej dziedzinie, pociecha potrzebuje rakiety tenisowej, zestawu piłeczek, odpowiedniego stroju i torby tenisowej. Tenis ziemny wpłynie nie tylko na kondycję i sylwetkę dziecka, ale również będzie rozwijać jego uwagę i taktyczne myślenie.

Wspinaczka

Pierwsze podejście do tej formy aktywności ma sens już u kilkulatków. Często na placach zabaw znajdują się proste ścianki wspinaczkowe dla maluchów. Jeśli jednak chcesz, aby Twoje dziecko rozwijało się w tym kierunku, to zapisz je do klubu, w którym będzie mogło uprawiać ten sport. Taką aktywność może uprawiać nawet przedszkolak, a dziecko mające 6 lat może już nieźle radzić sobie na mało wymagających ściankach.

Oczywiście maluch musi się uczyć pod okiem instruktora i korzystać z profesjonalnego sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem i urazami. To sport dla nastolatków, jak i dla małych dzieci, do którego uprawiania potrzebne są buty do wspinaczki, kask wspinaczkowy, przyrządy asekuracyjne czy też uprząż. W szkołach takie rozwiązania są najczęściej zapewniane w ramach kursu.

Dyscypliny sportowe dla dzieci – podsumowanie

Sport dla młodzieży i małych dzieci powinien być ważnym elementem ich życia, który zapewnia rozrywkę i wpływa na ich prawidłowy rozwój. Nie jest jednak tak, że powinieneś na siłę prowadzić pociechę na jakieś zajęcia. Nie oczekuj również szybko spektakularnych postępów – pamiętaj, że każde dziecko nabywa umiejętności w innym tempie, ma inne talenty, a najważniejsze jest, aby czerpało przyjemność z ćwiczeń.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu