mężczyźni w odzieży sportowej wykonujący pompki

Jaki sport jest najlepszy na koncentrację?

Prawidłowa praca mózgu wymaga zaangażowania całego ciała. Warto zatem codziennie wykonywać treningi. Jaki sport na problemy z koncentracją?

Masz problemy z koncentracją? Sport może być dobrym sposobem na to, aby im zapobiec. Joga, tenis czy łucznictwo skutecznie pomagają zwiększyć koncentrację. Dodatkowo pomagają oczyścić umysł i pozbyć się kortyzolu, który jest szkodliwy dla zdrowia.

Jak aktywność fizyczna wpływa na poprawę koncentracji?

Czym jest sport? Na pewno świetnym sposobem na poprawę koncentracji. Obecnie dookoła nas pojawiają się dystraktory uwagi, co tylko pogłębia problemy z koncentracją. Na szczęście konkretne aktywności fizyczne pomagają polepszać koncentrację bez wielkiego wysiłku.

To, jak sport ma wpływ na koncentrację, wynika głównie z faktu, że wysiłek fizyczny przyczynia się dotlenienia mózgu. Co ważne w tym samym czasie rozszerzają się naczynia krwionośne, więc dotarcie niezbędnych składników do mózgu jest znacznie prostsze. Dzięki temu podnosi się poziom noradrenaliny oraz endorfin, które wiążą się bezpośrednio ze zwiększaniem poziomu czynników wzrostu. Wyniku tego tworzą się nowe komórki nerwowe oraz połączenia między nimi.

Duży odsetek ludzi, zarówno dzieci jak i dorosłych, rezygnuje z aktywności fizycznej na rzecz obowiązków szkolnych, pracy lub wszelkich innych zajęć, które wiążą się z siedzącym trybem życia. Unikanie treningów i regularnych ćwiczeń negatywnie wpływa na posturę, ale także przyczynia się do problemów z koncentracją. Przygotowaliśmy zatem dla Ciebie listę 5 aktywności, które mogą Cię zainteresować. Jaki sport wybrać na koncentrację?

Joga: królowa sportów na koncentrację

Nie przez przypadek joga pojawia się na szczycie listy sportów, które wspierają pracę nad koncentracją. Sport ten dla jednych stanowi styl życia, dla innych odskocznię od codzienności. Z reguły ma pozwolić na uzyskanie równowagi między ciałem a umysłem.

Jednak sam wpływ można rozpatrywać w kilku aspektach czyli kondycji fizycznej, wyglądu i spokoju. Skupmy się natomiast na tym ostatnim elemencie.

Joga niezwykle efektywnie ćwiczy Twój umysł. Przede wszystkim uczy, jak go oczyszczać, jak skupiać się na uczuciach czy zatrzymywać nieustanny potok myśli. Dzięki temu schodząc z maty, czujesz większe opanowanie i kontrolę. Gdy wyrzucisz wszelkie złe emocje, wtedy i Twoja głowa będzie bardziej skłonna do skupienia się na zadaniach, które jeszcze masz przed sobą. Z czasem wpływ uprawiania jogi będzie zauważalny w codziennych czynnościach.

kobieta w legginsach i staniku sportowym koncentrująca się  podczas  treningu jogi

Tenis – sposób na to, jak pracować nad koncentracją

André Agassi jeden z najsłynniejszych zawodników tej dyscypliny, mawiał, że tenis to prawdziwe psychiczne piekło i jeden z najtrudniejszych dla mózgu sportów. Zwrócił też uwagę na to, że trzeba w nim nie tylko krzyżować szyki swojego oponenta, ale też mierzyć się z własną kondycją, uczuciami, myślami i frustracjami. Agassi twierdzi, że gra w tenisa to prawdziwy test dla koncentracji.

Taka bitwa z własnym ograniczeniami ma zbawienny wpływ na psychiczny stan człowieka. Dzięki wysiłkowi i rywalizacji, które towarzyszą uderzeniu rakiety do tenisa w piłeczkę, zwiększasz swoją odporność na stres. W ten sposób kreujesz umiejętność zachowania spokoju i koncentracji nawet w trudnych sytuacjach w pracy.

Pozytywnym aspektem tenisa okazuje się również konieczność taktycznego myślenia. Przy regularnych treningach jesteś w stanie poprawić umiejętności podejmowania decyzji w kryzysowych momentach. Intensywna praca mózgu, jaka będzie miała wtedy miejsce to świetna okazja do zaangażowania sił koncentracji.

Golf: sport, który wymaga koncentracji uwagi na wysokim poziomie

Jaki sport na koncentrację? Odpowiedź jest prosta – golf. Oprócz tego, że gra w golfa wymaga doskonałej kondycji fizycznej i silnych mięśni (zwłaszcza pleców), sport ten rozwija także zdolność koncentracji. Będziesz jej potrzebował, by umieścić piłeczkę o średnicy zaledwie kilku centymetrów w niewiele większym dołku kilka metrów dalej.

Golf jest często uważany za dobrą szkołę charakteru. Od samego początku rozgrywki niezbędne będzie całkowite skupienie. Nie liczy się tutaj szybkość, a precyzja, więc pozwól sobie na chwilę zastanowienia. Obierz odpowiednią taktykę i ustaw się tak, aby trafić idealnie w piłeczkę golfową. Musisz skoncentrować się nie tylko na celu, jakim jest dołek, ale także na niewielkiej kulce, którą masz przed sobą. Pomimo że w tym sporcie nie musisz biegać, to jednak możesz skończyć dzień z zakwasami na plecach i rękach.

Łucznictwo i dart (rzutki)

Łucznictwo, rzutki, czy wcześniej wspomniany golf należą do grona sportów precyzyjnych. Tak samo trudne dla Twojego mózgu, jak trafienie piłką do dołka jest wcelowanie strzałą jak najbliżej środka tarczy oddalonej o 18 metrów lub więcej. Takie trafianie do celu to bardzo skuteczne ćwiczenie na koncentrację, ale nie tylko.

Sporty precyzyjne wymagają od człowieka pewności siebie i równowagi. Zanim zrobisz ruch, musisz skupić się na wyznaczonym celu i obrać odpowiednią strategię. Taka aktywność wspiera naszą koncentrację pod względem umysłu, ale również stałości ciała. Jeżeli chcesz osiągać sukcesy w łucznictwie czy grze w rzutki, musisz rozumieć swój umysł, ale również i pracę mięśni. Zatem podczas gry koncentrujesz się na całym otoczeniu wewnętrznym i zewnętrznym. Taka aktywność to prawdziwa gimnastyka dla umysłu.

rzutki wbite w tarczę do darta

Problemy z koncentracją? Taniec pomoże!

Trudno jest znaleźć sport bardziej wymagający psychicznie od tańca. Nie tylko bowiem wymaga on doskonałej kondycji fizycznej, ale też angażuje całą Twą zdolność koncentracji, zwłaszcza gdy musisz zapamiętać choreografię i idealnie zsynchronizować ją z muzyką.

Taniec to rodzaj aktywności, która wymaga od człowieka świadomości swojego ciała. Pierwszym treningiem koncentracji jest zatem pełne opanowanie jednej ręki lub nogi, aby później ich ruchy skleić w jedną całość. Ponadto te ruchy muszą zgrać się z otaczającą Cię muzyką, więc koncentracja przenosi się na kolejną sferę.

Regularna aktywność fizyczna potrafi pozytywnie wpływać na koncentrację. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na sport zespołowy, czy indywidualny, możesz liczyć na wiele korzyści. Podejmowanie nowych wyzwań oraz nauka swojego ciała przyczynią się także do nabycia nowych umiejętności, które z pewnością wykorzystasz na co dzień.

Przeczytaj także

Dart — zasady gry w „rzutki”; punktacja w grze

Dart — zasady gry w „rzutki”; punktacja w grze

Dart to jednocześnie profesjonalny sport, jak i popularna rozrywka barowa. Sprawdź jakie są zasady gry w darta. Jak wygląda rozgrywka, punktacja w rzu

kobieta w odzieży do biegania siedząca na murku po zmroku

Sport rano czy sport wieczorem? Blog Decathlon

O jakiej porze dnia najlepiej uprawiać sport? Kiedy nasz organizm jest bardziej wydajny? Jakie korzyści wynikają z uprawiania sportu rano?

mężczyzna i chłopiec w kaskach i rękawicach bokserskich  trenujący na ringu

Czym jest sport? Definicja sportu

Mówiąc ogólnie, słowo sport oznacza wszelkie formy aktywności fizycznej. Co jeszcze znajdziesz w jego definicji? Przeczytaj nasz artykuł!

dzieci w odzieży sportowej skaczące na skakance

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu i aktywności fizycznej?

Obowiązek nie zachęca do działania. Naucz dziecko uprawiać sport dla zabawy i czerpać radość z ruchu na co dzień – sprawdź porady Decathlon!