WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wykonywać rozgrzewkę?

07 grudzień 2018

Zanim rzucisz się pełną parą w wir ulubionego sportu, kluczowe jest odpowiednie rozgrzanie ciała, tak by osiągnęło właściwą temperaturę, co zapobiegnie kontuzjom. W poniższym artykule pokażemy, jak wykonać rozgrzewkę w pełni zasługującą na to miano.

Krok 1: odblokowanie stawów

     Najczęstsze kontuzje u sportowców dotyczą ich stawów – nadgarstki, kolana, barki, łokcie i stawy skokowe są poddawane obciążeniom podczas intensywnych ćwiczeń. Tym bardziej warto dobrze je rozgrzać!

W przypadku każdego z wymienionych stawów zalecamy wykonanie kilku serii krążenia. Nadgarstki: spleć palce obu rąk i obracaj nadgarstkami najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a potem w przeciwnym kierunku. Łokcie: dotknij prawego łokcia lewą dłonią. Wyprostuj prawą rękę, przekłądając ją nad i pod dłonią. Powtórz ćwiczenie na drugą rękę.

Fot 1. Materiał własny | Pamiętaj: rozgrzewka to klucz do udanych startów i treningów!

Barki: wyciągnij ręce na boki i zataczaj nimi małe kręgi. Możesz stopniowo zwiększać kręgi wraz z kolejnymi obrotami. Kolana: złącz kolana i lekko je ugnij. Połóż dłonie z przodu kolan i wykonuj nimi obroty najpierw w jedną, potem w drugą stronę. Stawy skokowe: dotknij podłoża czubkami palców i tutaj też zataczaj małe kręgi w obu kierunkach.

Krok 2: zwiększenie tętna

      Ciało jest jak auto z silnikiem Diesla: potrzebuje chwili, by osiągnąć właściwą temperaturę. Tak samo jest w sporcie – potrzebujesz kilku minut, zanim odnajdziesz odpowiednie dla siebie tempo. Biegając z umiarkowaną prędkością przez około 10 minut, pomożesz swojemu organizmowi i sercu zwiększyć intensywność funkcjonowania, dzięki czemu osiągniesz pełnię swoich możliwości w ulubionym sporcie.

Fot 2. Materiał własny | Bieganie to dobry sposób na podniesienie tętna

Osoby z prawdziwą awersją do biegania mogą wykonać rundę pajacyków: zaczynasz z rękami wzdłuż ciała i złączonymi nogami, a następnie robisz wyskok, rozstawiając nogi i klaszcząc nad głową wyprostowanymi rękami. Możesz zrobić kilka serii tego ćwiczenia, aż osiągniesz właściwą temperaturę ciała.

Krok 3: skipy, czyli unoszenie kolan i pięty do pośladków

      Założeniem jest tutaj rozgrzanie całego ciała i nieco biegania. W skipie C w dynamicznym tempie przyciągasz pięty do kolan, naprzemiennie lewą i prawą nogą. W skipie A, również naprzemiennie i w szybkim tempie, starasz się unieść kolana najwyżej, jak potrafisz, w kierunku klatki piersiowej. Mała wskazówka: poruszaj ramionami równocześnie z ruchem nóg, by zwiększyć płynność ćwiczeń.

Krok 4: rozpoczęcie treningu i wskazówki ogólne

      Nawet gdy jesteś już całkiem rozgrzany, nie powinieneś dawać z siebie 100% od samego początku treningu. Daj sobie czas na łagodne przejście do swojego sportu, pozwalając ciału przyzwyczaić się do niego i zorientować się w sytuacji.

Fot 3. Materiał własny | Polecacie konkretne ćwiczenia?

Włącz stopniowanie! Poczynając od rozgrzewki, a następnie w trakcie treningu, pamiętaj o nawadnianiu organizmu małymi łyczkami, niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest ciepło, czy zimno. A co najważniejsze, zacznij trening od razu po rozgrzewce, bez chwili przestoju. W przeciwnym razie będziesz musiał zaczynać od nowa!

A czy Ty masz swoją specjalną rozgrzewkową procedurę? Może stosujesz ćwiczenia, które warto polecić czytelnikom? :)

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CROSS TRENING, FITNESS

4 ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej

4 ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej
CROSS TRENING, FITNESS

3 porady, jak nabrać masy mięśniowej i przyspieszyć przyrost mięśni

3 porady, jak nabrać masy mięśniowej i przyspieszyć przyrost mięśni
CROSS TRENING, FITNESS

Co zabrać na siłownię?

Co zabrać na siłownię?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu